Zamknij

Czym są pasy bezkońcowe i do czego je wykorzystać?

15:54, 10.01.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Pasy bezkońcowe to specjalnie spreparowane materiały ścierne, pełniące funkcje narzędzi o zróżnicowanym zastosowaniu w wykańczaniu materiałów. Posiadają wiele rozmiarów oraz stopni ziarnistości, na podstawie których określa się ich wykorzystanie.

Jak powstają pasy bezkońcowe?

Podstawą w produkcji pasów bezkońcowych jest odpowiedni materiał ścierny lub polerujący, na przykład płótno, papier lub włóknina w rolkach. Po wykrojeniu z nich prostokątów w pożądanych rozmiarach oraz połączeniu w wymagane odcinki, uzyskiwana jest jedna całość taśmy ściernej. W takiej formie nadaje się ona do założenia na rolki prowadzące w wybranym urządzeniu. Pas wprawiany jest w ruch za sprawą siły napędu rolek, dzięki czemu możliwe jest wykonanie wielu różnych prac wykończeniowych i obróbczych.

 

Jak zbudowane są pasy bezkońcowe?

Najbardziej istotnym elementem pasów ściernych jest tzw. nasyp. Pozwala on na określenie rodzaju oraz ilości materiału ściernego naniesionego na podłoże. Poziom ziarnistości decyduje o przydatności pasa bezkońcowego do danej obróbki, a także jego zastosowaniu w określonym urządzeniu taśmowym. Podłoże pasów bezkońcowych wykonane jest z płótna poliestrowego lub bawełnianego, które może mieć sztywną lub elastyczną strukturę. Pozwala to na wykorzystanie tego samego rodzaju materiału w różnych warunkach. Pasy ścierne znajdują swoje zastosowanie na podkładach posiadających różny stopień sztywności. Dzięki temu prace mogą być wykonywane równie komfortowo zarówno na mokro, jak i na sucho.

 

Do czego można wykorzystać pasy bezkońcowe?

Pasy ścierne wykorzystuje się w różnego rodzaju urządzeniach, na przykład szlifierkach, cykliniarkach czy pilnikach elektrycznych. Poszczególne akcesoria wykonywane są z różnych typów podkładu i surowca warstwy ściernej, dzięki czemu mogą mieć bardzo zróżnicowane przeznaczenie. Powszechnie stosowane są przede wszystkim do polerowania, szlifowania, satynowania oraz oczyszczania powierzchni różnego typu. Z powodzeniem można je wykorzystać do obróbki i wykańczania ceramiki, drewna oraz metali, a także wielu tworzyw sztucznych.

 

Jakie są popularne typy pasów ściernych?

W zależności od materiału wykonania oraz obszaru zastosowania pasa, wyróżnić można różne typy tego akcesorium. Za najbardziej uniwersalne uznawane są pasy elektrokorundowe. Nadają się zarówno do szlifowania metalu oraz stali szlachetnej, jak i drewna. Na powierzchni tych pasów rozmieszczony jest szlachetny elektrokorund, wsparty podłożem poliestrowym lub bawełnianym. Popularnym akcesorium są także pasy cyrkonowe, dysponujące ziarnem o bardzo wysokiej wydajności. Idealnie sprawdzają się do kalibrowania rur i obróbki odlewów, a także wykonywania szeregu innych prac. Warto zwrócić uwagę także na pasy kompaktowe, które cechują się wyjątkowo długą żywotnością ziarna.

 

Narzędzia i materiały ścierne są niezbędnym wyposażeniem rzemieślników, amatorów oraz profesjonalnych firm. Ich dystrybucją zajmuje się sklep http://www.pasyscierne.pl, w którym znaleźć można pasy ścierne o zróżnicowanym przeznaczeniu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%