Zamknij
REKLAMA

Podesty ruchome – kto może obsługiwać ten sprzęt podnośnikowy?

13:34, 19.05.2022 | materiał partnera

Za pomocą podestów ruchomych można prowadzić różnego rodzaju prace na wysokości. Aby można było je wykonywać, trzeba jednak posiadać odpowiednie uprawnienia. Kto może obsługiwać podesty ruchome? Jak zdobyć potrzebne uprawnienia?

Czym są podesty ruchome?

Urządzenia nazywane podestami ruchomymi to urządzenia podnośnikowe, dźwigowe, które pozwalają na podniesienie osób oraz materiałów na konkretną wysokość nawet kilkudziesięciu metrów nad ziemią.

Do kategorii podestów zalicza się pełna gama urządzeń, które mogą być wyposażone w duży podest z wysuwanymi balkonami, a także w kosz na ruchomym, teleskopowym ramieniu.

Podesty mogą być stacjonarne lub samobieżne, czyli mogą poruszać się samodzielnie. Można także montować je na innych urządzeniach, na przykład na samochodach.

Warto też wskazać, że podesty mogą być wyposażone w silniki spalinowe albo w silniki elektryczne. Te pierwsze dedykowane są do pracy na zewnątrz, natomiast drugie najczęściej używane są we wnętrzach albo przy budynkach.

Kto może obsługiwać podest ruchomy?

Korzystanie z urządzenia jak podesty ruchome wymaga posiadania uprawnień. Są to uprawnienia nadawane przez UDT – Urząd Dozoru Technicznego, który sprawuje nadzór techniczny nad tego rodzaju urządzeniami.

Wobec tego osoba bez odpowiednich uprawnień nie może obsługiwać podestu ruchomego i może wtedy narazić się na kary.

Jak otrzymać uprawnienia na podesty ruchome?

Żeby otrzymać uprawnienia pozwalające na obsługiwanie podestów ruchomych, w pierwszej kolejności należy zapisać się na szkolenie. Przekazuje ono wtedy kompleksowe informacje dotyczące teorii oraz uczy, jak prowadzić bezpieczne prace z podestami ruchomymi. Zatem kurs składa się z dwóch elementów – części teoretycznej oraz części praktycznej.

Pod koniec kursu, po zakończeniu nauki, uczestnicy podchodzą do egzaminu przed komisją UDT. Egzamin ten sprawdza wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie kursu.

Osobom zamierzającym zapisać się na kurs na podesty ruchome Śląsk daje dostęp do wielu różnych ośrodków szkoleniowych prowadzących usługi w tym zakresie.

Ile kosztuje skorzystanie z kursów na podesty ruchome?

Ceny kursów są zależne od wybranego rodzaju ośrodka szkoleniowego. Zwykle wydatek będzie wynosić od około 400 do 800 złotych w zależności od zakresu kursu.

Dokładne informacje dotyczące kursów na podesty ruchome można sprawdzić już teraz online i znaleźć odpowiednią ofertę. Kursy najczęściej organizowane są w ośrodkach przez cały rok i prowadzone są w różnych porach, dlatego można dobrać je do własnych potrzeb.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%