Zamknij

Jak wybrać idealne rolki? Najważniejsze parametry, które wpłyną na komfort jazdy

07:58, 27.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:32, 27.06.2022

Są idealną formą rekreacji i doskonałym środkiem transportu. Gwarantują wiele godzin zabawy dla dzieci i dorosłych. A przy tym zapewniają mnóstwo korzyści dla zdrowia. Jak wybrać właściwe rolki dla siebie? Jakie parametry należy uwzględnić?

Rolki czy łyżworolki? Tę kwestię warto wyjaśnić już na początku. Kiedyś druga nazwa zarezerwowana była jedynie dla modeli, w których płozę do jazdy na lodzie można było wymienić na wariant z kółkami. Łączyły one zatem łyżwy z rolkami. Tego rodzaju sprzęt praktycznie nie jest już produkowany, w zasadzie są to jedynie artykuły dla dzieci. Jednak obie nazwy, często także przez samych producentów, stosowane są zamiennie do określenia klasycznych rolek.

Jakie są rodzaje rolek?

Choć początkowo wszystkie mogą wydawać się do siebie podobne, wyróżniamy kilka ich wariantów. Pierwszym, zdecydowanie najpopularniejszym typem są rolki fitness. To modele przeznaczone przede wszystkim do rekreacyjnej jazdy na co dzień. Będą idealnym wyborem dla osób początkujących. Rolki fitness zapewniają wysoki poziom komfortu i pozwalają rozwijać średnie prędkości. Wielu użytkowników traktuje je, jako sprzęt do regularnego treningu. Jazda na takich rolkach pomaga w kształtowaniu wielu partii ciała, w tym mięśni nóg, ud, pośladków, a także brzucha czy ramion. Rolki fitness umożliwiają także szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów w przyjemny sposób.

Kolejnym rodzajem są rolki do jazdy szybkiej. Zastosowane w ich konstrukcji duże kółka i szybkie łożyska gwarantują rozwijanie dużych prędkości. Charakterystyczne krótkie buty zapewniają także więcej swobody i umożliwiają przybranie bardziej dynamicznej pozycji podczas jazdy.

Z kolei rolki freeride/freestyle wyróżniają się przede wszystkim wysokim stopniem zwrotności. Skierowane są do użytkowników, którzy preferują jazdę wyczynową. Na rolkach freestyle można bowiem wykonywać różne triki i ewolucje czy pokonywać slalomy. Do jazdy na rampach czy bankach najlepsze będą natomiast rolki skatepark.

Wszystkie rodzaje rolek można znaleźć teraz w Sportano.pl. To nowoczesny sklep sportowy typu multibrand, który oferuje szeroki wybór modeli dla dzieci i dorosłych, wyłącznie od topowych producentów z całego świata. Najwyższą jakość oraz wielosezonową trwałość gwarantują takie marki jak FILA, Powerslide, K2, Roces, Tempish czy Rollerblade.

Wybór rolek - o czym warto pamiętać?

Po określeniu typu rolek należy zwrócić uwagę także na inne aspekty. Pierwszym jest rozmiar i stopień twardości kółek. Zasada przy doborze jest dosyć prosta. Większe kółka są szybsze, jednak trudniej nimi manewrować. Nagłe zwroty czy utrzymanie prawidłowej pozycji wymagają doświadczenia i zaawansowanej techniki. Mniejsze kółka pozwolą rozwijać mniejsze prędkości, jednak jazda na nich jest dużo łatwiejsza. Z tego względu początkującym osobom poleca się głównie modele o średnicy 78-84 mm. Są idealne do nauki i jazdy rekreacyjnej. Po nabraniu wprawy można wybrać kółka w rozmiarze 90-125 mm.

Twardość oznaczana jest natomiast literą A i liczbą. Miękkie kółka to te mieszczące się w zakresie 74A - 82A. Z kolei twarde zaczynają się od 84A, a kończą nawet na 101A. Miękkie kółka do rolek gwarantują wysoki poziom amortyzacji, dlatego jazda na nich jest płynna i bardzo przyjemna. Twarde nie pochłaniają tak dobrze drgań, za to umożliwiają dużo szybszą jazdę.

Istotnym parametrem jest także rodzaj łożysk. To element rolek, który również wpływa na poziom wygody. Typ łożyska określany jest przy pomocy standardu ABEC i cyfry. Wysoki wskaźnik (np. ABEC-9) gwarantuje szybki obrót kół, co przekłada się na większą dynamikę i prędkość. Jazda na nich wymaga jednak większej precyzji. Z tego względu osoby rozpoczynające przygodę z rolkami powinny sięgać po modele z łożyskami ABEC-5 czy ABEC-7. Warianty ABEC-1 i ABEC-3 przeznaczone są dla dzieci.

Zarówno kółka, jak i łożyska w wielu modelach stanowią część wymienną. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór elementów o parametrach przeznaczonych dla osób początkujących, a wraz z nabraniem wprawy wystarczy skorzystać z oferty Sportano i wymienić je na modele bardziej zaawansowane. Szeroki wybór kółek i łożysk z pewnością pozwoli dobrać właściwy wariant, odpowiadający indywidualnym preferencjom.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia rolek. Najwyższej jakości modele wyposażone są w specjalny system, który składa się ze sznurowadeł, rzepu na środkowej części oraz regulowanej klamry na kostce. Dzięki temu rolki pewnie trzymają się na nodze gwarantując odpowiedni stopień bezpieczeństwa, a szeroki zakres ustawień pozwala na idealne dopasowanie. Należy bowiem pamiętać, że w czasie jazdy, zwłaszcza letnią porą, stopy mogą ulegać puchnięciu. Wówczas możliwość swobodnego ustawienia właściwej mocy zapięcia jest bardzo istotna.

Jak wybrać rozmiar rolek?

Dobór właściwego rozmiaru rolek nie jest trudny, jednak warto poświęcić chwilę na prawidłowe zmierzenie stopy. W tym celu należy położyć ją na kartce papieru i dokładnie obrysować. Następnie do uzyskanego wyniku trzeba dodać ok. 0,5 cm, uwzględniając również grubość skarpety. Efekt powinien być taki, że w założonej rolce palce mają sporo swobody, ale stopa nie ulega przesunięciu.

Najlepsi producenci rolek zapewniają szeroki zakres rozmiarów, co zdecydowanie ułatwia wybór idealnego modelu dla siebie. Jak kształtują się ich ceny? Profesjonalne rolki dla dorosłych to wydatek od 450 zł do nawet 2800 zł. Na ich koszt wpływ ma wiele czynników. To m.in. typ rolki, stopień zaawansowania, rodzaj materiału czy zastosowanie dodatkowych systemów i technologii. Rozpoczynając przygodę z rolkami, warto sięgnąć także po dodatkowe akcesoria. Prawidłowo dobrany kask skatingowy ochroni głowę w czasie upadku czy kolizji, a w ciepłe dni zabezpieczy również przed szkodliwym promieniowaniem UV i UVB. Dobrym pomysłem będą także wysokiej jakości ochraniacze na łokcie i kolana, dzięki którym początkowe upadki nie pozostawią żadnych śladów. Nowoczesne modele są lekkie i wygodne, podczas jazdy będą zatem praktycznie nieodczuwalne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%