Zamknij
REKLAMA

Nowy aparat Rezonansu Magnetycznego w Pracowni Diagnostycznej Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med w Elblągu

14.26, 01.07.2022 .
Skomentuj Fot. Anna Dembińska

Pracownia Diagnostyczna Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med w Elblągu, tworząca w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym Elbląskie Centrum Onkologii, wzbogaciła się o nowy, niezwykle zaawansowany 1,5- teslowy skaner, wyposażony w technologię BioMatrix, która pozwala dopasować się do różnic anatomicznych i fizjologicznych pacjentów eliminując tym samym wszelkie niepożądane efekty. 27 czerwca uroczyście otwarto nową pracownię. 

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta oraz województwa, a także personel medyczny placówki. Obecni byli między innymi Wiceprezydent Miasta Elbląg - Michał Missan, Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie - Łukasz Łukaszewski oraz Katarzyna Dośla-Szcześniak - Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Spotkanie otworzyła Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

W Elbląskim Centrum Onkologicznym uruchamiamy drugą pracownię rezonansu magnetycznego. To pracownia, która jest niezwykle potrzebna – podkreśliła dyrektor.

Elbląskie Centrum Onkologiczne prowadzi diagnostykę i leczenie m.in. nowotworów piersi, układu nerwowego, oddechowego, moczowego, rozrodczego, raka tarczycy i wielu innych. W ramach leczenia nowotworów układu kostnego realizowane są między innymi zabiegi wszczepienia endoprotez stawu biodrowego.

- Taka kompleksowa opieka onkologiczna wymaga ciągłego dostosowywania infrastruktury i wyposażania w nowoczesny sprzęt medyczny. Stąd w planach mamy m.in. przebudowę II i III piętra budynku Szpitala na potrzeby Oddziału Onkologicznego z uwzględnieniem Odcinków Chemioterapii dziennej i stacjonarnej. Cieszymy się również ze współpracy z podmiotami tworzącymi nasze Centrum. Daje ona ogromne korzyści naszym pacjentom – dodała Elżbieta Gelert. 

- BioMatrix, który zainstalowaliśmy w Centrum Onkologii to najnowocześniejszy system rezonansu magnetycznego 1,5-teslowego. Nowy aparat pozwoli podchodzić do każdego pacjenta w sposób indywidualny. Technologia, z której będą korzystać medycy, umożliwi przeprowadzenie diagnostyki także tych pacjentów, którzy do tej pory byli pod tym kątem w pewien sposób wykluczeni. Aparat zapewnia komfort i umożliwia badanie chorych w trudnym stanie klinicznym, a także sprawne wykonanie wszelkich badań kardiologicznych – podkreślił Michał Walczak, kierownik ds. rozwoju biznesu rezonansu magnetycznego firmy Siemens.

- Już trzy i pół roku mamy zaszczyt być partnerem Elbląskiego Centrum Onkologii – mówiła Anna Tybińkowska, dyrektor Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med w Elblągu. – W tym czasie przeprowadziliśmy 100 tys. badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Nowa pracownia pozwoli nam kontynuować naszą pracę. Trzeba to mocno podkreślić - nie ma onkologii bez diagnostyki obrazowej. Jest ona niezbędna na każdym etapie rozpoznania nowotworu i leczenia – zaznaczyła Anna Tybińkowska.

- Mam nadzieję, że wszystko to, co tutaj zostało poczynione, będzie służyło dobru pacjentów - dodał Henryk Niewadzioł, przewodniczący rady nadzorczej Nu-Med grupa S.A

- Aparat gwarantuje bardzo wysoką jakość obrazów oraz daje możliwość dokładnej oceny wszelkich zmian, co w konsekwencji przekłada się na lepszą diagnostykę. Dzięki zastosowanym w rezonansie rozwiązaniom technicznym oraz innowacyjnemu oprogramowaniu klinicznemu, umożliwia nowoczesną, wydajną i skuteczną diagnostykę obejmującą bardzo szeroki zakres – mówił o nowych rozwiązaniach w pracowni Wojciech Sikora, lekarz specjalista radiolog z Pracowni Rezonansu Magnetycznego Nu-Med Grupa S.A.

- Ale to nie wszystko – dodaje elektroradiolog Robert Rudnik. – Rezonans pozwala wykryć dużo mniejsze zmiany i pokazać je w dokładniejszy sposób. Dzięki wyborowi cewek i protokołów możemy przyspieszyć proces skanowania nie martwiąc się o jakość sygnału i obrazu.

Do tej pory Pracownia Rezonansu Magnetycznego posiadała jeden aparat MRI. W ciągu ostatnich trzech latach wykonano na nim dziesiątki tysięcy procedur diagnostycznych. To pokazuje, jak ogromne jest zapotrzebowanie na wykonywanie tego typu badań.

Nowy aparat to olbrzymie wsparcie dla już funkcjonującego sprzętu. Szczególnie istotne dla naszej pracowni, z uwagi na kompleksowość diagnostyki i terapii onkologicznej, współpracę z Ośrodkiem Raka Piersi i Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego oraz innymi placówkami. Nasza inwestycja to ukłon w stronę wszystkich pacjentów. Z jednej strony pozwoli na skrócenie kolejki oczekujących na badanie, z drugiej – zwiększy ich komfort, na czym nam ogromnie zależy – wskazuje Anna Tybińkowska, Dyrektor Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med w Elblągu.

Dzięki instalacji kolejnego aparatu, pacjenci z całego regionu otrzymają szerszy dostęp do diagnostyki obrazowej. Dodatkowo jako jedyny w Elblągu i sąsiednich powiatach, nowy MRI posiada szerszy otwór gantry, który w przypadku pacjentów z klaustrofobią, może pozytywnie wpłynąć na akceptację oraz postrzeganie badania.

– Zależy nam na zapewnieniu dokładnej, precyzyjnej i kompleksowej diagnostyki. Nie zapominamy jednak o bezpieczeństwie i komforcie naszych pacjentów, nowy aparat pozwoli na bardzo szybkie i właściwe rozpoznanie zmian – mówi Agnieszka Kozłowicz, koordynator administracyjny Pracowni Diagnostycznych Nu-Med w Elblągu.

Pierwsi Pacjenci skorzystają z badań nowym rezonansem magnetycznym już w lipcu.

(materiał promocyjny )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%