Zamknij
REKLAMA

Ginekolożki z Włocławka ratują ciąże w najlepszym ośrodku terapii wewnątrzmacicznej w Polsce!

00.01, 27.09.2022 . Aktualizacja: 13.03, 27.09.2022
Sierpień 2022 - 39. wewnątrzmaciczna operacja płodu z rozszczepem kręgosłupa w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie. Operują dr Magdalena Litwińska i dr Ewelina Litwińska. Fot. Instagram

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medyk" we Włocławku to jeden z nielicznych w naszym regionie ośrodków, gdzie dostępni są wysokiej klasy specjaliści z dziedziny perinatologii, czyli nowego obszaru medycyny zajmującego się opieką nad kobietą w ciąży oraz nad jej nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Potwierdzeniem tego są warsztaty "Nowoczesna ultrasonografia płodu", które w najbliższy weekend odbędą się we Włocławku.

Sierpień 2022 - w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie, czyli największym w Polsce i wiodącym ośrodku terapii wewnątrzmacicznej, jedynym w kraju, gdzie dostępny jest pełen zakres operacji wykonywanych w terapii płodu - od transfuzji dopłodowych po terapię przepukliny przeponowej, a w ostatnim czasie również wad serca, odbywa się operacja płodu z rozszczepem kręgosłupa.

Ze strony położniczej w pięciogodzinnym zabiegu uczestniczą doktorzy: Magdalena Litwińska i Ewelina Litwińska. Obie związane także z NZOZ "Medyk" we Włocławku.

Wrzesień 2022 - dr Magdalena Litwińska przeprowadza w UCZKiN laserową koagulację wewnątrzłożyskowych anastomoz naczyniowych w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej z ciężkim powikłaniem - zespołem przetoczenia pomiędzy płodami. To obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu terapii prenatalnej w warszawskim ośrodku. 

Zabieg trudny ze względu na niekorzystne warunki  - łożysko na przedniej ścianie macicy oraz niski wiek ciążowy. Na szczęście wszystko się udało. Mama i dwoje dzieci w bardzo dobrej kondycji - informuje o wynikach operacji dr Mirosław Wielgos, szef UCZKiN. 

Dr Ewelina Litwińska i dr Magda Litwińska w UCZKiN przeprowadzają także operacje fetoskopowej okluzji tchawicy płodu (FETO) ratujące życie płodom z wrodzoną przepukliną przeponową. 

Wychowanki "guru w zakresie medycyny perinatalnej"

Obie, pochodzące z Włocławka specjalistki medycyny płodowej, do zespołu lekarskiego Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie dołączyły w listopadzie 2021 roku. Zanim do tego doszło, obie przeszły m.in. gruntowne szkolenie w zakresie terapii wewnątrzmacicznej w Kings College w Londynie pod kierunkiem Profesora Nicolaidesa, nazywanego "guru w zakresie medycyny perinatalnej". Z ośrodkiem londyńskim nadal ściśle współpracują.

Dr Ewelina Litwińska to także specjalista w dziedzinie diagnostyki prenatalnej i badań ultrasonograficznych, autorytet szkolący w dziedzinie diagnostyki USG ciąży lekarzy z całego świata. Specjalizuje się w prowadzeniu ciąż bliźniaczych.

Jeden z obszarów zainteresowania dr Magdaleny Litwińskiej to z kolei nadciśnienie u ciężarnych, a dokładniej najbardziej niebezpieczna z jego form, czyli stan przedrzucawkowy, odpowiedzialny za 1/5 wszystkich przyczyn zgonów wśród oczekujących dziecka kobiet.

NZOZ "Medyk" we Włocławku - diagnostyka prenatalna na najwyższym poziomie

Siostry Litwińskie, które w warszawskim UCZKiN uczestniczą w pionierskich operacjach z zakresu chirurgii płodu, mają swój wkład w poprawę jakości opieki nad kobietami i ich nienarodzonymi dziećmi w naszym regionie.

Specjalistki położnictwa i medycyny matczyno-płodowej zajmują się kobietami w ciąży zgłaszającymi się do NZOZ 'Medyk we Włocławku". Ośrodek stawia na zapewnienie oczekującym dziecka pacjentkom najwyższego poziomu opieki i dostępu do wysokiej jakości badań ultrasonograficznych, co pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie możliwych niebezpieczeństw i zastosowanie działań pozwalających niejednokrotnie na ocalenie matki i dziecka.

W ostatnią sobotę (24.09) w Warszawie odbył się kurs ultrasonograficzny prowadzony przez lekarzy NZOZ 'Medyk we Włocławku". W szkoleniu wzięło udział 60 lekarzy z całej Polski pragnących zdobyć umiejętności w zakresie ultrasonografii płodu. Dr Ewelina Litwińska wygłosiła wykład na temat ciąży bliźniaczej a doktor Magdalena Litwińska w zakresie badania pierwszego trymestru oraz przewidywania stanu przedrzucawkowego. 

Warsztaty dla lekarzy "Nowoczesna ultrasonografia płodu" - wspólne przedsięwzięcie NZOZ "Medyk" i Polpharma

- Nasi specjaliści nie tylko kładą nacisk na ciągłe poszerzanie własnej wiedzy i umiejętności, prowadzą także działalność naukową i szkolą innych lekarzy ginekologów i położników  - zwraca uwagę dr Waldemar Litwiński, założyciel i właściciel NZOZ "Medyk" we Włocławku, specjalista położnictwa i ginekologii z ponad 30-letnim stażem. - Potwierdzeniem tego są organizowane przez nas już 1 października w Browarze B. we Włocławku wspólnie z Polpharmą warsztaty dla lekarzy "Nowoczesna ultrasonografia płodu". 

Podczas warsztatów będą omawiane m.in. tematy: Badanie ultrasonograficzne w I trymestrze ciąży: ocena markerów aberracji chromosomalnych; Badanie ultrasonograficzne w I trymestrze ciąży: ocena anatomii płodu; Predykcja i prewencja porodu przedwczesnego (dr Magdalena Litwińska); Badanie serca płodu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży; Ciąża bliźniacza (dr Ewelina Litwińska).

Szkolenia to okazja dla kobiet ciężarnych do skorzystania z bezpłatnych badań ultrasonograficznych przeprowadzonych przez najlepszych w kraju specjalistów i na najnowocześniejszym sprzęcie. Więcej o tym TUTAJ

ZOBACZ TEŻ: 

(mat. we współpr. z NZOZ 'Medyk')
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%