Zamknij

Na czym polega przyłączenie do sieci energetycznej?

08:22, 04.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:22, 04.10.2022

Kwestia przyłączenia do sieci energii elektrycznej powinna być dla ciebie priorytetem, jeśli w najbliższym czasie planujesz budowę domu jednorodzinnego. Inaczej nie będziesz mieć dostępu do usług dystrybucji energii. Porozmawiajmy więc o tym, na czym polega przyłączenie do sieci i jak się za to w ogóle zabrać.

Warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej

Najprościej mówiąc, przyłączenie polega na umiejscowieniu swojej posesji na mapie lokalnej dystrybucji energii. Dlatego musisz złożyć wniosek o określenie warunków takiego przyłączenia. Na tym będzie też opierać się świadczenie usług energetycznych. W związku z tym wniosek ów powinien trafić do lokalnego biura sieci przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przyłączaniem. Jeśli dokument zostanie sporządzony prawidłowo, zakład energetyczny nie powinien mieć przeciwwskazań wobec realizacji przyłącza. Ale to jeszcze nie koniec.

Trzeba przygotować projekt umowy. Zajmie się tym wykonawca usług, ale bez obopólnej akceptacji nic nie zostanie zrobione. Odmowa warunków zdarza się stosunkowo rzadko, więc bez obaw. W każdym razie podsiany ostatecznie dokument będzie stanowił fundament dla prac związanych z instalacją odbiorczą, pomiarami mocy przyłączeniowej itd. Pamiętaj, że przyłączenie do sieci energetycznej to nie jest sprawa jednego popołudnia. To konkretne przedsięwzięcie montażowo-budowlane, które wymaga zaangażowania odpowiednich specjalistów, jak i sprzętu.

Realizacja przyłącza do sieci dystrybucyjnej

Zawarcie umowy powoduje, że budowa przyłącza ma miejsce pod ścisłą kontrolą dystrybutora energii elektrycznej. Tzw. przyłączany podmiot (twoje gospodarstwo domowe) jest obowiązany umożliwić przedsiębiorstwu energetycznemu dostęp do posesji w zakresie koniecznym do tego, aby poprawnie zrealizować przyłączenie do sieci.

Nie sposób określić, ile dokładnie mogą trwać prace budowlane. Wszystko zależy od charakterystyki danej lokalizacji oraz tego, jakie są warunki przyłączenia do sieci energetycznej. Nie wolno zapominać również o zajętości lokalnej energetyki. Przedsiębiorstwo może mieć wiele realizacji do obsługi, co może wiązać się z pewnym czasem oczekiwania. Dlatego zaleca się w miarę wczesne składanie wniosków i ustalenie odpowiednich terminów.

Opłaty związane z przyłączeniem do sieci

No cóż, przyłączenie do sieci energetycznej nigdy nie jest darmowe. Każdy gospodarz musi ponieść pewne koszty (korzystanie z instalacji odnawialnego źródła energii może mieć na to wpływ) związane z realizacją przedsięwzięcia. O szczegóły najlepiej zapytać w lokalnym biurze firmy, która będzie obsługiwać twoje przyłączenie do sieci.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%