Zamknij

Jak wybrać dobry parowar?

00:00, 07.10.2022 artykuł sponsorowany
pixabay pixabay

Dlaczego akurat parowar?

Parowar to znane od lat urządzenie, które powinno znaleźć się w kuchni każdej osoby, chcącej żyć i jeść zdrowo. Przygotowywanie dań na parze pozwala na zachowanie olbrzymiej ilości składników odżywczych, które podczas gotowania są utracone zarówno podczas przygotowywania posiłków warzywnych, jak i mięsnych, czy rybnych. Niestety woda w garnku po prostu wypłukuje je, gdy podczas działania wysokiej temperatury warzywa, czy mięso puszczają soki. W parowarze nie ma takiej opcji (więcej o urządzeniach kuchennych na https://interesypolskie.pl/category/agd-rtv/)Gorąca para gotuje potrawy, ale nie jest w stanie w żaden sposób sprawić, by zostały one usunięte z posiłku. Dodatkowym atutem parowaru jest naprawdę cała gama smaku, która także podczas gotowania jest mocno „rozcieńczona:” wodą. Przygotowywane w parowarze posiłki mają zazwyczaj dużo bogatszy smak. Para uwalnia z nich pokłady związków, które zatracane są w przygotowywaniu ich w inny sposób. Ciekawe jest też to, że większość potraw z parowaru nie musi być solona. Bez udziału wody w stanie cieczy, naturalna sól znajdująca się w mięsie, czy warzywach jest wyczuwalna. Dlatego też nie można mówić o tym, że parowar oznacza mdłe potrawy.

Jaka moc parowaru?

Moc parowaru ma odzwierciedlenie wyłącznie w tym, jak szybko woda w pojemniku zostaje doprowadzona do wrzenia. Podobnie jak w czajniku elektrycznym. Większa moc to szybsze zagotowanie wody, czyli kwestia różnicy może kilku minut. Podczas właściwego przygotowywania potrawy moc nie ma żadnego znaczenia. Gdy woda się już zacznie gotować, uwalniana jest para, która ma taką samą temperaturę niezależnie od mocy. Oczywiście większa moc to wygoda, jeżeli chodzi o wspomniany wcześniej czas potrzebny do zagotowania wody. Jeżeli jednak nasz budżet jest ograniczony, a nie zależy nam na tym, czy parowar będzie gotowy do użycia w 3, czy 5 minut, moc jest ostatnią rzeczą, o jaką powinniśmy się martwić.

Pojemność parowaru.

Pojemność parowaru to najważniejsza rzecz, która powinna decydować o jego wyborze. Jeżeli chodzi o wielkość zbiornika na wodę, należy brać pod uwagę to, jak długo chcemy przygotowywać w nim posiłki. Większość dań na parze przygotowuje się w przedziale 15-30 minut. Przy parowarach z pojemnikami na wodę 1,5 – 2,5 litra, podczas gotowania 25 minut i więcej woda może się wygotować. Dlatego lepiej celować w nieco większe. Jeżeli chodzi o pojemność tac, raczej lepiej przyjrzeć się ich powierzchni, gdyż to na niej będą porozkładane składniki. W parowarze muszą mieć one swobodny dostęp do pary, dlatego pojemnik o dużej wysokości da nam możliwości włożenia na przykład całego brokuł, ale nie oznacza, że można w nim upychać cała „górkę” produktów, do których para i tak nie dojdzie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%