Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

08.53, 22.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 08.53, 22.11.2022
pixabay

Podstawowym zadaniem butów do biegania wbrew pozorom nie jest zapewnienie nam komfortu. Owszem, dobre buty powinny być wygodne, ale najważniejszym zadaniem tego typu obuwia jest zagwarantowanie bezpieczeństwa. Buty do biegania mają chronić mięśnie, stawy i kości przed nadmiernymi obciążeniami, a tym samym zmniejszać ryzyko kontuzji. Jakimi czynnikami należy się kierować przy zakupie obuwia do biegania?

Rodzaje butów do biegania

W ofercie największych producentów obuwia sportowego znajdziemy mnóstwo różnorodnych modeli dostosowanych do różnych form aktywności. Świetnym przykładem są buty do biegania Asics, które możemy podzielić na buty na asfalt oraz inne twarde nawierzchnie oraz buty trailowe przeznaczone do biegania w terenie. Istnieje również obuwie uniwersalne na różne typy nawierzchni, ale większość doświadczonych biegaczy woli dysponować osobną parą do biegania po chodniku oraz osobną do biegania po lasach i innych terenach z nieutwardzonymi drogami. Obuwie to różni się bieżnikiem, gumą z jakiego wykonana jest podeszwa, a także właściwościami antypoślizgowymi.

Buty treningowe czy buty startowe?

Bardziej uniwersalne z pewnością są buty treningowe. Nadrzędnym celem takich butów jest zapewnienie wysokiego komfortu oraz maksymalnej amortyzacji. To właśnie w trybie treningowym biegamy najczęściej i dlatego podczas tej formy biegania ochrona stawów i mięśni jest szczególnie ważna. Mamy także buty startowe, które zostały odpowiednio odchudzone i skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić szybsze bieganie przy mniejszym zmęczeniu. Odbywa się to jednak kosztem amortyzacji i dlatego to obuwie nie powinno być stosowane na co dzień, a jedynie na zawodach. Oczywiście spore znaczenie ma także typ zawodów, ponieważ buty do biegania Asics możemy podzielić na te przeznaczone na krótkie dystanse, jak również biegi długodystansowe.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów biegowych?

Przy zakupie butów do biegania należy zatem zwrócić uwagę na ich dokładne przeznaczenie, do którego dopasowano ich konstrukcję. Kluczowe parametry to: typ nawierzchni, stopień amortyzacji, przewiewność, lekkość. Buty do biegania Asics nierzadko korzystają z nowoczesnych technologii, które mają zagwarantować jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo w różnych warunkach. Szukając optymalnej pary butów na pewno warto zwrócić uwagę także na rozmiar idealnie dopasowany do stopy. Jeśli w Twoim bieganiu występuje tendencja do supinacji lub pronacji, buty do biegania powinny być również dobrane w taki sposób, aby neutralizować tą tendencję i lepiej ustabilizować stopę.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%