Zamknij

Na co zwrócić uwagę mając fotowoltaikę na dachu?

12:08, 28.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:08, 28.11.2022

Najczęściej panele fotowoltaiczne montuje się na dachach. Nie zabierają wtedy miejsca na gruncie i mogą zapewnić wysoką efektywność działania. Na co zwrócić uwagę, gdy zamierza się zastosować fotowoltaikę na dachu budynku? Zobacz, na jakich typach dachów możliwy jest jej montaż, jakie konstrukcje są wtedy stosowane i o czym trzeba pamiętać przy instalacji.

Jak montuje się panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika pozwala na produkcję prądu z energii promieniowania słonecznego. Do tego celu służą panele fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną, co pozwala na zredukowanie jej kosztów zakupu.

Montaż paneli fotowoltaicznych może odbywać się na dachu albo na gruncie. Większość instalacji umiejscawia się na dachach budynków, przy czym muszą być one odpowiednio ustawione, aby pobierały jak najwięcej promieniowania słonecznego. Z tego względu nie zawsze montaż na dachu jest optymalnym rozwiązaniem.

Na jakich typach dachów można zainstalować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika instalowana jest na różnych typach dachów, co powoduje, że można dopasować ją zasadniczo do każdego kąta nachylenia i pokrycia dachowego.

Panele fotowoltaiczne mogą być umiejscowione zarówno na dachach skośnych, jak i płaskich. W przypadku tych drugich stosuje się konstrukcje wsporcze, które umożliwiają montaż paneli pod odpowiednim kątem, by działały efektywnie.

W przypadku dachów skośnych możliwy jest montaż na wszystkich typach pokryć dachowych:

  • blachodachówka,
  • dachówka ceramiczna,
  • dachówka betonowa,
  • blacha trapezowa,
  • gonty dachowe,
  • papa dachowa.

Panele nie są montowane na dachach z pokryciem z eternitu z powodu jego szkodliwości. Również nie umieszcza się ich na dachach z gontami drewnianymi ze względu na zagrożenie pożarowe.

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na starszych dachach zaleca się sprawdzić ich stan techniczny. Pojawienie się usterek dachu po montażu paneli może wymagać ich demontażu, co przekłada się na znaczne koszty.

Konstrukcje pod fotowoltaikę – jak montuje się panele fotowoltaiczne?

Dobór konstrukcji pod fotowoltaikę zależy od miejsca jej montażu. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie elementy kotwiące, do których następnie mocuje się aluminiowe profile. Na profilach umieszcza się panele, które zabezpieczane są klamrami.

Stosowane są różne rodzaje elementów kotwiących, między innymi uchwyty mocujące i śruby dwugwintowe montowane w krokwiach przy blachodachówce, mostki mocowane do blachy trapezowej, łapy umieszczane pod dachówkami ceramicznymi i betonowymi, mostki i wkręty przy papie i gontach bitumicznych.

W przypadku dachów płaskich stosowane są konstrukcje w formie stelaży nazywanych trójkątami montażowymi, które pozwalają na ustawienie paneli pod właściwym kątem. Mogą być one również obciążane za pomocą betonowych balastów.

Prawidłowo dobrane konstrukcje pod fotowoltaikę nie powodują uszkodzenia pokryć dachowych.

Panele fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę przed montażem?

Aby panele fotowoltaiczne działały sprawnie i pozwoliły na produkowanie dużej ilości energii elektrycznej, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zaliczane są do nich:

Odpowiednia orientacja paneli fotowoltaicznych

Panele muszą być ustawione tak, aby produkowały największą ilość energii. Optymalne jest ustawienie ich w kierunku południowym, jednak możliwy jest też montaż w kierunku wschodnim i zachodnim.

Brak zacienienia paneli fotowoltaicznych

Również panele nie mogą być zacienione, ponieważ zbyt duży cień powoduje mniejszą produkcję energii. Właśnie dlatego na panele nie powinny padać cienie dachu, kominów, drzew, innych budynków.

Właściwy kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych

Zaleca się, aby wynosił on 35 stopni, przy czym odchylenia do 15 stopni nie powodują znacznych strat energii.

Wysokiej jakości przewody fotowoltaiczne

Ważnym elementem fotowoltaiki są przewody fotowoltaiczne, które łączą ze sobą panele wraz z innymi częściami instalacji. Jako że są one wystawione na działanie czynników jak wilgoć, niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV, muszą być zabezpieczone przed uszkodzeniem.

Zaleca się wtedy przewody fotowoltaiczne o grubszym przekroju, odpowiednio zaizolowane, elastyczne oraz o niskim promieniu gięcia, co ułatwia ich układanie. Stosuje się również odpowiednie złącza MC4, które pozwalają na łatwe łączenie ze sobą przewodów.

Wystarczająca nośność konstrukcji dachowej

Panele, elementy montażowe, przewody fotowoltaiczne mają dość dużą wagę, dlatego kluczowe jest też uwzględnienie nośności konstrukcji dachowej, by zapobiec jej uszkodzeniu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%