Zamknij

Chcesz sprowadzić auto z zagranicy? Te rzeczy o ubezpieczeniu musisz wiedzieć

22:37, 05.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:24, 06.12.2022

W obecnych czasach sporo osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z zagranicy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej tak. Widać to już po samej popularności tejże opcji. Co musimy wiedzieć o takim procederze? Jak takowy pojazd ubezpieczyć? Czy musi zostać specjalnie potraktowany?

Jak należy ubezpieczyć samochód sprowadzony z innego kraju?

Polacy uwielbiają sprowadzać samochody. Najczęściej są to pojazdy od naszego zachodniego sąsiada. Niestety wciąż wiele osób ma problemy z ubezpieczeniem takiego auta. Czy trzeba specjalnie jakoś do tego podejść? Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/) może mieć dwie formy. Jest to:

  • Ubezpieczenie OC krótkoterminowe, gdy auto zostało wyrejestrowane.
  • Ubezpieczenie OC krótkoterminowe, gdy auto jest zarejestrowane za granicą.

Zacznijmy od pierwszej opcji. Po wyrejestrowaniu samochodu przez ubiegłego właściciela możemy kupić tablice wywozowe tymczasowe z ubezpieczeniem krótkoterminowym OC pojazdu. Gdy minie trzydzieści dni, a nasze auto dalej w Polsce nie będzie zarejestrowane, to kwalifikuje się to już do mandatu. Może to być nawet kwota 500 złotych. Nie należy w żadnym wypadku ryzykować. W końcu każdy ciężko pracuje na swoje pieniądze. Jednak, jeśli poprzedni właściciel samochodu nie wyrejestrował w swoim kraju, a auto ma jeszcze ubezpieczenie OC i badania techniczne, to możemy takim pojazdem poruszać się przez trzydzieści dni. Później musimy samochód zarejestrować w Polsce i wykupić ubezpieczenie OC.

Wykupienie krótkoterminowego OC jest także możliwe, gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą, ale nie posiada Zielonej Karty, czy też polisy OC. Podobnie dzieje się, gdy dokumenty i polisa straciły ważność. Z kolei trzecia sytuacja ma miejsce, gdy osoba kupująca prowadzi działalność gospodarczą, która polega na kupnie i sprzedaży samochodów. Krótkoterminowe ubezpieczenie jest zawsze zawierane na trzydzieści dni. Takiej polisy nie trzeba wypowiadać. Ubezpieczenie samoczynnie wygasza się po tych trzydziestu dniach.

Obowiązkowe ubezpieczenie nie tylko na samochody osobowe

Trzeba wiedzieć, że obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy nie tylko samochodów osobowych, które są najpopularniejszym środkiem komunikacyjnym, ale także motocykli, czy też pojazdów ciężarowych.

Mamy wrażenie, że najmniej się mówi o ubezpieczeniu OC dla samochodów ciężarowych. Sporo ciekawych informacji można znaleźć pod tym linkiem https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/ile-kosztuje-i-jak-kupic-ubezpieczenie-oc-na-samochod-ciezarowy/523.html. Najczęściej posiadaczami takich pojazdów są firmy. Rzadko kiedy jest to osoba prywatna. W posiadaniu firm jest zwykle cała flota samochodów ciężarowych, a nie pojedyncze egzemplarze. W związku z powyższym firma może się starać o uzyskanie niższej ceny. Jest to jednak zależne od wielu czynników. Koniecznie należy to uwzględnić. Ofertę polis dla pojazdów ciężarowych ma w swojej ofercie znaczna większość towarzystw ubezpieczeniowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%