Zamknij

Zakres usług świadczonych przez elektryka ? kiedy wzywać fachowca?

00:00, 11.02.2017 artykuł sponsorowany

Sytuacje, w których można lub trzeba wezwać elektryka

Zakup urządzeń elektrycznych takich jak kuchenka elektryczna wiąże się z koniecznością ich podłączenia, a nikt nie zrobi tego lepiej niż elektryk. Przede wszystkim dysponuje niezbędnymi kompetencjami i uprawnieniami do wykonywania takich czynności. Na usługi elektryczne składają się zarówno drobne prace, jak i wykonywanie całych instalacji lub usuwanie skomplikowanych awarii. Fachowcy projektują nowe instalacje i wymieniają stare. Dbają o instalacje oświetleniowe. Montują i naprawiają lampy, ale można ich wezwać również do wymiany lamp halogenowych i świetlówek. Usuwają awarie urządzeń elektrycznych. Do ich zadań należy również wykonywanie pomiarów instalacji elektrycznych i natężenia światła. Odpowiadają za znalezienie źródła poważnych usterek, gdy np. z gniazda ulatnia się dym lub przewody zostały zalane. Elektryków od wszystkich zadań znajdziesz tutaj: https://www.twoielektrycy.pl. Także w przypadku nagłej awarii, wymagającej niezwłocznej interwencji nawet w środku nocy, możesz liczyć na znalezienie fachowca.

Zawód elektryk – kto może go wykonywać?

Konkretny zakres świadczonych usług zależy od posiadanych uprawnień i oczywiście doświadczenia, jakie ma elektryk. Elektrykiem można zostać na kilka sposobów. Można ukończyć szkołę zawodową lub technikum, ale można też ukończyć studia wyższe, co zapewnia większą wiedzę. Dla elektryka ukończenie studiów wyższych to też szansa w przyszłości na lepsze zarobki. Uprawnienia pozwalające na wykonywanie zawodu można zdobyć w jednym z ośrodków egzaminacyjnych takich jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Kwestie dotyczące wykonywania zawodu elektryka i jego uprawnień są regulowane Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Jakie cechy powinien mieć dobry elektryk?

Praca, jaką wykonuje elektryk wymaga ogromnej uwagi i skupienia ze względu na nieustanny kontakt z instalacjami i urządzeniami pod napięciem. Dlatego elektryk musi wykazywać się analitycznym myśleniem i wyobraźnią, które umożliwiają przewidywanie skutków własnych działań. Zawodu nie może wykonywać daltonista, ponieważ w pracy ciągle ma się do czynienia z mnóstwem kabli o rozmaitych kolorach, których pomylenie może mieć tragiczne skutki. Niektóre prace są wykonywane na wysokościach, więc elektryk nie może cierpieć na lęk wysokości. Osoby odczuwające lęk w ciasnych pomieszczeniach również nie sprawdzą się w tym zawodzie. Ponadto potrzebna jest ogólna sprawność fizyczna. Poza cechami związanym bezpośrednio z wykonywaniem prac, ważna jest też umiejętność słuchania klienta i dostosowywania pewnych rozwiązań do jego potrzeb.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%