Zamknij
REKLAMA

Kilka pomysłów na zagospodarowanie małego ogrodu

18:08, 09.05.2017 | artykuł sponsorowany
Fot. materiały promocyjne

Właściciele małych ogrodów często stają przed dylematem, co wybrać – pięknie kwitnące klomby, zielony trawnik,  plac zabaw dla dzieci, czy miejsce na grill. Dobrze zaplanowany, nawet mały ogród, pozwala na realizację wszystkich tych elementów.

Aranżacja małego ogrodu

Aranżacja niewielkiej przestrzeni wymaga szczególnej staranności w zaplanowaniu wszystkich elementów. W wielu wypadkach wymaga to rezygnacji z zastosowania konkretnych rozwiązań, na które po prostu brakuje miejsca.

Oczywiście najważniejszym elementem jest zieleń. W ogrodzie o ograniczonej powierzchni możemy postawić na zielone trawniki i donice ogrodowe, które nie zajmują dużo miejsca. W donicach można uprawiać kolorowe kwiaty o zróżnicowanym okresie kwitnienia. Dzięki temu będą zachwycały kolorystyką przez cały sezon, szczególnie ładnie prezentują się surfinie i pelargonie. Donice można ustawiać w różnych miejscach, ale najlepiej prezentują się na obrzeżach trawnika lub przy wejściu do domu.

Mała powierzchnia ogrodu wymaga bardzo dokładnego zaplanowania ciągu komunikacyjnego, czyli ścieżek. Muszą one prowadzić do konkretnych miejsc, np. piaskownicy, miejsca wypoczynku, czy do kompostownika. Ważna jest też ich nawierzchnia. W ogrodach dużych można pozwolić sobie na nawierzchnię żwirową, w małych musi być to twarda kostka, ponieważ ścieżki są wąskie i nie będą narażone na rozmycie.

 

Mała architektura

Ograniczone rozmiary ogrodu nie pozwalają na zastosowanie wielu elementów małej architektury. Najpewniej będzie trzeba zrezygnować z altanki, ale jej funkcje może pełnić taras.

W każdym ogrodzie można wygospodarować miejsce na grilla. Powinno ono zapewniać bezpieczne przygotowanie dań oraz miejsce do ich spożywania. Wystarczy ława i krzesła oraz parasol zabezpieczający przed słońcem i deszczem. Można wykorzystać je także do codziennego relaksu z ulubioną książką.

Nawet w małym ogrodzie można zorganizować miejsce zabaw dla dzieci. Musi być ono dostosowane do ich wieku. Dla najmłodszych wystarczy piaskownica i huśtawka, dla trochę starszych domek na wysokości. Można dodatkowo umieścić na nim zjeżdżalnię lub małą ścianę wspinaczkową. Na trawniku, gdzieś z boku, postawić możemy trampolinę, która będzie doskonałym miejscem do ćwiczenia koordynacji i równowagi, dla dzieci to idealny sposób na wyładowanie nadmiaru energii bez zbędnego wysiłku ze strony rodziców.

 

Jak wykorzystać ogrodzenie

W przypadku małych ogrodów lepsze efekty estetyczne daje ogrodzenie ażurowe, które sprawia wrażenie lekkości. Dodatkowo można wykorzystać go do obsadzenia pięknymi krzewami różanymi, dla których będzie stanowił naturalną podporę. Dobrze dobrane krzewy zielone i drzewa mogą skutecznie zasłonić ogród przed sąsiadami, jednocześnie nie będą sprawiały wrażenia niedostępnej twierdzy.

Funkcjonalne zaplanowanie ogrodu o niewielkich rozmiarach jest znacznie trudniejsze niż ogrodu dużego, w którym drobne błędy będą niezauważalne. Inspiracje i gotowe pomysły można czerpać ze strony www.produktyogrodowe.pl. Warto pamiętać, że gotowe rozwiązania, zawsze możemy zaadaptować na własne potrzeby. Niekiedy wystarczy kilka niewielkich zmian.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA