REKLAMA

Pomysły na mały przydomowy ogródek

18:32, 09.05.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiały promocyjne

Racjonalne zagospodarowanie małego ogrodu wymaga dobrego rozplanowania poszczególnych stref, kreatywności i czasami zastosowania nietypowych rozwiązań. Nawet w małym ogrodzie możemy znaleźć miejsce dla dużej ilości roślin.

Miejsce na wypoczynek

Jeżeli dysponujemy tarasem, to nie ma konieczności ustawiania kolejnych mebli w ogrodzie, jeżeli jednak nie, to krzesła lepiej zastąpić ławkami, zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Nie muszą stać też w centralnym miejscu ogrodu, ustawione przy ścianie domu dają dodatkowe miejsce na rośliny. Najczęściej w małym ogrodzie nie da się wygospodarować stałego miejsca do grillowania, ale grillować można przy przenośnym grillu ogrodowym, których w sklepach jest duży wybór.

Drzewa w małym ogrodzie

Z tym jest największy problem. Jedno duże drzewo może zacienić większą część ogrodu, dodatkowo zdominuje pozostałe rośliny. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich całkowicie rezygnować. Wystarczy, że zdecydujemy się na małe drzewka uprawiane w donicach, które będą stanowiły dodatkową dekorację ogrodu. Takich donic możemy postawić nawet kilka. Jeżeli istnieje taka możliwość, to drzewa można posadzić po zewnętrznej stronie ogrodu, co dodatkowo sprawi, że będzie wydawał się większy.

 

Dobór roślin

To istotna sprawa i rośliny trzeba dobierać bardzo starannie pod względem wielkości i kolorystyki. Rośliny o małych liściach będą optycznie zwiększać ogród, natomiast duże okazy go zmniejszą. Podobnie jest z kolorystyką, zbyt duża różnorodność sprawia wrażenie chaosu. Ciekawym pomysłem na uprawę kwiatów w ogrodzie jest wykorzystanie drewnianych palet postawionych pionowo. Można na nich zawiesić donice z kwiatami lub schować kwiatowe skrzynki. Klomby zrobione w starych oponach zajmują znacznie mniej miejsca, są też łatwiejsze w pielęgnacji, można rozplanować je w różnych miejscach ogrodu.

W małych ogrodach dobrze sprawdzają się też pnącza, które zajmują mniej miejsca niż tradycyjne krzewy. Najlepiej sadzić je wzdłuż ogrodzenia, optycznie powiększą ogród i dodatkowo zapewnią intymność mieszkańcom. Pnącza można sadzić także przy specjalnych kratkach umieszczonych wzdłuż elewacji domu lub ścianach śmietnika, dodatkowo będą pełniły rolę zasłony.

Miejsce dla dzieci

Nawet mała powierzchnia ogrodu pozwala na wygospodarowanie miejsca zabaw dla dzieci. Można postawić domek na podeście, pod spodem można zrobić piaskownicę. Dla dzieci starszych na elewacji domu można zrobić ściankę wspinaczkową. Na trawniku można ustawić huśtawkę, odpowiednio solidna będzie służyć także dorosłym, z boku można zamontować zjeżdżalnię lub drabinkę do wspinania.

Efekt końcowy

W małym ogrodzie jest bardzo ważny, całość powinna sprawiać wrażenie jednolitej. Wiele propozycji do zagospodarowania małego ogrodu znajdziemy m.in na  bdburchex.com.pl. Uwagę trzeba zwrócić na jednakowy charakter wszystkich elementów, drewniane donice, plastikowe meble, metalowe kraty podtrzymujące pnącza będą sprawiały wrażenie chaosu i przypadkowości.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2018