REKLAMA

Konto oszczędnościowe - produkt przydatny do zarządzania finansami

15:20, 14.06.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiały promocyjne

Oszczędzanie pieniędzy i racjonalne gospodarowanie posiadanymi funduszami to dzisiaj niezwykle ważne, a przy tym trudne zadanie. Żyjemy w czasach ciągłego konsumpcjonizmu, często zdarza się, że wydajemy więcej  niż uda nam się zarobić, a to może wpędzić na w niemałe problemy finansowe. Dlatego właśnie tak ważne jest, by wydawać pieniądze w sposób przemyślany i racjonalny. Jak się okazuje, istnieje produkt finansowy, dzięki któremu będzie w stanie pomnożyć nieco wasze oszczędności, a przy okazji przyczyni się on do bardziej przemyślanego gospodarowania waszymi pieniędzmi. Mowa oczywiście o koncie oszczędnościowym. Jednak jakie są jego największe zalety i jak ma nam pomóc w niewydawaniu pieniędzy?

Konto oszczędnościowe – wady i zalety

Do największych zalet konta oszczędnościowego trzeba zaliczyć zysk, który możemy wypracować tak naprawdę bez żadnego wysiłku. Na wstępie trzeba dodać, że odsetki na koncie oszczędnościowym naliczane są od najmniejszych nawet kwot, które się na nim znajdują. Dodatkowo zaletą korzystania z konta oszczędnościowego jest fakt, że mamy praktycznie nieograniczony dostęp do naszych pieniędzy (w przeciwieństwie do chociażby lokat oszczędnościowych), ważne też, że gdy wypłacamy pieniądze z konta oszczędnościowego, nie tracimy zebranych na nim odsetek – naliczane są one bowiem do dnia, w którym podejmiemy gotówkę. Ten rodzaj konta łączy więc pomnażanie oszczędności ze stałym dostępem do naszych pieniędzy.

Oczywiście to rozwiązanie ma też swoje wady, pierwszą z nich są niewątpliwie nikłe zyski jakie otrzymujemy z odsetek – jednak zawsze będą to  zyski. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że większość banków udostępnia jedynie kilka darmowych przelewów z konta oszczędnościowego w miesiącu, co oznacza, że za resztę ewentualnych przekazów przyjdzie nam zapłacić.

Jak wydawać mniej dzięki kontu oszczędnościowemu?

Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta – najważniejszym powodem, dla którego zakładamy konto oszczędnościowe jest chęć pomnożenia naszych pieniędzy (porównaj atrakcyjne konta oszczędnościowe). I tego powinniśmy się trzymać. Pamiętajmy bowiem, że im więcej gotówki znajduje się w danej chwili na koncie, tym więcej odsetek zostanie do nich „dorzuconych”. Dlatego złotą zasadą konta oszczędnościowego jest – wypłacaj pieniądze tylko jeśli ich potrzebujesz, a co ważniejsze, tylko tyle ile w aktualnej chwili potrzebujesz. Przykładowo, przed wizytą w sklepie nakładamy sobie jakiś limit robiąc przelew z konta oszczędnościowego na rachunek osobisty, dzięki temu zwiedzając sklepowe półki być może uda wam się zrezygnować z co najmniej kilku produktów, których zupełnie nie potrzebujecie.

Jedną z wspomnianych wcześniej wad – czyli opłaty za  kolejne przelewy z konta oszczędnościowego, można przekuć w swego rodzaju zaletę. Pierwszym krokiem do oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, jest nakładanie na siebie ograniczeń – nie wydawanie pieniędzy na przedmioty zupełnie nam nie potrzebne. Jeżeli za wypłatę dodatkowych pieniędzy przyjdzie wam zapłacić, owe ograniczenie zostanie nałożone odgórnie, dzięki czemu możecie lepiej planować wydatki i efektywniej gospodarować pieniędzmi.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017