REKLAMA

Twój ogród potrzebuje odmiany? Postaw na warzywnik

06:00, 20.06.2017 | materiał partnera
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Czasem nawet najpiękniejszy i najlepiej zadbany ogród potrzebuje dawki świeżości i odmiany. Kwiaty i krzewy to dla ciebie za mało? Postaw na warzywnik. Warzywa i zioła z własnego ogródka to nie tylko miła i estetyczna odmiana, ale także znakomite rozwiązanie praktyczne. Możesz bowiem cieszyć się świeżymi i zdrowymi plonami własnych upraw, które będą tuż za oknem twojego domu. Jak i co najlepiej uprawiać w ogrodzie?

Zacznijmy od tego, jak uprawiać warzywnik

Niestety nasz rodzimy klimat nie rozpieszcza większości upraw. Soczyste pomidory, krucha sałata, czy aromatyczne zioła śródziemnomorskie potrzebują odpowiedniej dawki słońca i optymalnych temperatur dla właściwego wzrostu i dojrzewania. A tutaj niespodziewane przymrozki, grad i coraz częściej doskwierający porywisty wiatr. Stąd też pomysł, aby uprawiać warzywa, zioła, a nawet kwiaty w szklarni. Takie rozwiązanie to przede wszystkim doskonała ochrona upraw, optymalna dawka nasłonecznienia i właściwe dla roślin temperatura oraz wilgotność. Jaką szklarnie wybrać? Najlepiej lekką, łatwą montażu, a jednocześnie stabilna i wytrzymałą. Tutaj doskonale sprawdzi się szklarnia wykonana z poliwęglanu. Solidność jej konstrukcji i wygodę użytkowania doceni z pewnością każdy miłośnik świeżych ziół i warzyw. Potrzebujesz jedynie niewielkiego skrawka w miarę płaskiego i dobrze nasłonecznionego terenu, a szklarnia z powodzeniem spełni swoją rolę.

Co uprawiać w ogrodowym warzywniku?

Zacznijmy od tego, że nasz ogrodowy warzywnik ma być dla nas przede wszystkim źródłem radości i przyjemnie spędzanego czasu, a nie perspektywą ciężkiej pracy. Stąd też pomysł na szklarnię, ale także na rośliny niewymagające zbyt dużego z naszej strony zaangażowania.

Najlepiej, aby nie tracić czasu i energii na przygotowanie rozsady, możemy zakupić ją bezpośrednio w sklepach ogrodniczych.  Warto przy tym pamiętać, że niektóre rośliny bardzo dobrze wpływają na siebie nawzajem, co także zdecydowanie ułatwi nam zadanie. Dlatego też dobrze jest sadzić obok siebie:

  • Czosnek i pomidory,
  • Czosnek, buraki i seler,
  • Cebulę z porami, pomidorami, pietruszką i sałatą,
  • Dynię z fasolą,
  • Sałatę z maciejką i nasturcją,
  • Miętę i kalarepę,
  • Szałwię i kapustę,
  • Cząber i cebulę,
  • Koper i ogórki oraz marchew.

To tylko niektóre ze wspaniale komponujących się połączeń. Efekt murowany, a naszej pracy będzie potrzeba zdecydowanie mniej.

Co jeszcze warto wiedzieć decydując się na warzywnik we własnym ogrodzie? Otóż kwiecień to dobry moment, aby posiać kapustę włoską, brukselkę, buraki, kalarepę, rzodkiew, majeranek i cząber. Warto także posadzić pomidory, seler i bazylię. W maju dobrze byłoby pomyśleć o warzywach dyniowatych i fasoli, oczywiście, jeśli tylko chcemy mieć je w swojej szklarni.

Jeśli odpowiednio do tego podejdziesz, twój warzywnik będzie nie tylko znakomitym dostawcą ekologicznych ziół i warzyw, ale także niebanalną ozdobą twojego ogrodu. Po szklarnię oraz inne inspiracje dla swojego domu i ogrodu wejdź na https://www.metal-gum.com/.

(materiał partnera)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2018