Zamknij

Leasing finansowy czy operacyjny - co wybrać?

14:43, 20.06.2017 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:43, 20.06.2017
Skomentuj Fot. materiały promocyjne Fot. materiały promocyjne

Leasing wciąż nie jest w naszym kraju tak popularną formą finansowania jak chociażby kredyt gotówkowy, jednak trzeba przyznać, że w niektórych przypadkach potrafi on idealnie wpasować się w potrzeby i wymagania klienta. Jednak zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy leasingowej, trzeba zapoznać się z kilkoma aspektami tego produktu finansowego, dzięki czemu upewnimy się, że będzie on najlepszym rozwiązaniem dla naszego przedsiębiorstwa. Tak więc jakie są najważniejsze cechy leasingu, które powinieneś poznać zanim zdecydujesz się na takie zobowiązanie.

Leasing finansowy – co to jest?

Ten rodzaj leasingu polega na tym, że finansujący przekazuje swojemu klientowi (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonego w umowie majątku trwałego w zamian za odpowiednie, również określone w umowie, opłaty ratalne. Stosuje się zasadę, że okres trwania umowy o  leasing finansowy jest zbliżony do przewidywanego okresu użyteczności leasingowanego przedmiotu. Umowa może także zawierać zapis, który gwarantuje leasingobiorcy możliwość  wykupienia przedmiotu umowy po jej wygaśnięciu.

Ważne są też raty, które w przypadku leasingu finansowego dzielą się na dwie części:

  • kapitałową – która traktowana jest jako kapitał operacji kredytowej.
  • odsetkową – stanowiącą z kolei koszt uzyskania przychodu.

Warto także wspomnieć o kwestiach podatkowych. Leasing i związany z nim podatek VAT  traktowany jest najczęściej jako dostawa towarów. Natomiast ten sam podatek naliczany od rat leasingowych należy opłacić z góry (za cały okres trwania umowy).

Leasing operacyjny – czym się charakteryzuje?

W tej formie leasingowania, dobro materialne, które staje się przedmiotem umowy pozostaje własnością leasingodawcy. Wszelkie obowiązki związane chociażby z odpisami amortyzacyjnymi leżą wobec tego w jego zakresie. Kosztami uzyskania przychodu w tej formie leasingowania są raty leasingowe podniesione o podatek VAT oraz tzw. opłatę wstępną. Wszystkie opłaty ustalone w umowie muszą mieć wartość co najmniej taką, jak wartość początkowa dobra materialnego, które jest leasingowane (po odjęciu opłat VAT).

Co zatem powinniśmy wybrać?

W przypadku tych form leasingowania najważniejsze okazują się koszty początkowe – są znacznie niższe w przypadku leasingu operacyjnego, co wynika z mniejszego zaangażowania kapitału własnego (sprawdź atrakcyjne oferty leasingu). Największym problemem w przypadku leasingu finansowego staje się podatek VAT, który musi zostać w pewnym sensie przedpłacony. Leasing operacyjny jest także idealnym rozwiązaniem w sytuacji, w której okres użytkowania danego dobra materialnego jest krótki – zminimalizuje to bowiem bieżące koszty działalności  firmy.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy produkt finansowy ma swoje wady i zalety, które bezpośrednio wpływają na jego atrakcyjność dla indywidualnej jednostki. Dlatego zanim zdecydujecie się na konkretną umowę, postarajcie się przeanalizować wszystkie aspekty danego produktu i porównać je z aktualnymi potrzebami, a co ważniejsze możliwościami waszego przedsiębiorstwa. Jeżeli uda  wam się wybrać produkt, który dopasuje się do indywidualnych potrzeb waszej firmy, zmaksymalizujecie zyski płynące z takiego zobowiązania minimalizując jednocześnie ryzyko niepowodzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%