Zamknij

Głos niesiony bitem

12:27, 23.08.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Kiedy w XVII po raz pierwszy, za pomocą dwóch puszek połączonych miedzianym drutem,  przenieśliśmy  dźwięk na odległość, nikomu nawet się nie śniło jak wielką rewolucję czeka ludzkość dzięki temu odkryciu. Opatentowany w 1876 roku, przez Alexandra Bella telefon, do dzisiaj stanowi kamień milowy w dziedzinie komunikacji.  Zresztą bez wynalazku Szkota cała nasza dzisiejsza technologia z pewnością utknęła by średniowieczu. Transmisja głosu dała przecież początek idei transmisji danych – czyli Internetowi. Dziś obie te rzeczy – Internet i telefon - stanowią niezastąpiony duet - wszystko dzięki tak zwanym telefonom IP.

Telefony IP to urządzenia, które połączenie telefoniczne nawiązują za pomocą strumienia Voice over Internet Protocol - czyli technologii VOIP.  Technologia ta, w wielkim skrócie, pozwala na przesyłanie głosu za pomocą Internetu. Ten z kolei używany jest codziennie przez ponad 3,5 miliarda osób na całym świecie. O tym jak wiele korzyści wynika z połączenia tak olbrzymiej sieci z usługami telefonicznymi możemy się przekonać na co dzień, korzystając z  naszych  komputerów osobistych.

Dzwonki z komputera

Jednym z najprostszych i najłatwiejszych sposobów na skorzystanie z telefonu IP jest instalacja bezpłatnej aplikacji komputerowej, wykorzystującej protokół VOIP. Wówczas jedyne co będzie nam potrzebne do wykonania rozmowy telefonicznej - oprócz domowego komputera - to słuchawki oraz mikrofon. Programów tego typu zarówno na polskim jak i zagranicznym rynku jest bez liku – do najpopularniejszych  należą Viber, 3CXPhone, Zoiper oraz... a jakże – Skype. Należy jednak pamiętać, że tego typu - najprostszy, programowy telefon IP – ma swoje ograniczenia. Po pierwsze działa, tylko jeśli włączony jest komputer. Po drugie – co najważniejsze – korzystając z samych programów nie otrzymujemy typowego numeru telefonu pod który można do nas zadzwonić. Nie zawsze też, tak jak to bywa w przypadku bezpłatnych usług, sprawdza się jakość połączeń.

Operator mile widziany

Co zatem zrobić aby nasz telefon IP spełniał wszystkie cechy zwykłego telefonu stacjonarnego – bez konieczności korzystania z komputera, z własnym numerem telefonu, ba – może nawet pocztą głosową? Wystarczy skorzystać z oferty operatów VOIP,  których na polskim rynku na szczęście nie brakuje. Z pewnością nasuwa Wam się pytanie – po co właściwie mógłby być mi potrzebny telefon VOIP, skoro mam już, lub mógłbym mieć telefon stacjonarny. Odpowiedź jest prosta – przede wszystkim dlatego, że telefon IP jest znacznie tańszy. I to pod każdym względem

Aby posiadać tradycyjny telefon stacjonarny, oparty na miedzianym kablu, musimy płacić za utrzymanie związanej z tym infrastruktury. Ta, tak zwana „opłata z tytułu utrzymania łącza” w przypadku firmy Orange wynosi około 30 złotych miesięcznie. Dotyczy nawet tych.... którzy z telefonu w ogóle nie korzystają i używają w domu wyłącznie Internetu.  W przypadku telefonu IP tego typu kosztów nie ma. Podobnie jak nie ma też konieczności zawierania stałej umowy na świadczenie usług  - w dodatku na rok, lub dwa. Operatorzy VOIP pozwalają na korzystanie ze swojej oferty za pomocą wpłat prepaid (bez umowy) lub wirtualnych skarbonek, które zasilamy dowolną kwotą. Jeśli chodzi o sam koszt połączeń telefonia stacjonarna po raz kolejny pozostaje daleko w tyle – większość połączeń liczona jest w groszach, nie brakuje też połączeń bezpłatnych. 

Jaki telefon IP wybrać?
 

Być może najciemniej jest pod lampą i Twój „nowy telefon” IP jest w zasięgu Twojej ręki - zanim nawet zdążyłeś pomyśleć o jego kupieniu. Wszystko dzięki tak zwanym bramkom VOIP, do których można podłączyć, zwykły, tradycyjny aparat telefoniczny – zamieniając go  tym samym w telefon IP. Rozwiązanie korzystne jest przede wszystkich dla użytkowników domowych. Po pierwsze nie wymaga ono nowych, lub szczególnie wysokich, wydatków na aparat telefoniczny. Sama bramka z kolei to koszt nieco ponad stu złotych. W zamian możemy liczyć na wysoką jakość rozmów, bez włączonego  komputera.

Wyższa szkoła jazdy

Telefon IP jeszcze lepiej niż w domu sprawdza się w biznesie. Z tą jednak różnicą, że tutaj o wiele lepszym pomysłem niż analogowy telefon podłączony do bramki VOIP – jest zakup dedykowanego telefonu IP z obsługą protokołu SIP. Dzięki telefonowi IP z funkcją SIP będziemy wstanie w jednym aparacie obsłużyć nawet kilkanaście linii telefonicznych. Ponadto możemy liczyć na różnego rodzaju ekskluzywne dodatki, jak wbudowane zestawy głośnomówiące - a nawet, uwaga – kamery do prowadzenia wideokonferencji.  Możliwe jest również korzystanie z aparatów bezprzewodowych z pomocą połączenia WiFi.

Wady technologii

Jak już wspomnieliśmy korzystanie z telefonów IP opartych na protokole VOIP ma swoje ogromne plusy – są nimi z pewnością koszt połączeń oraz dogodniejsze warunki świadczenia usług. Należy jednak pamiętać, że to co jest największa zaletą technologi – czyli transmisja głosu poprzez sieć, jest jednocześnie jej największą bolączką. Jeśli w domu przestanie działać nasz Internet – w przypadku korzystania z technologii VOIP, jednocześnie zamilknie telefon. A co jeśli przez Internet odbieramy również telewizję? Jedna awaria oznaczają w tym wypadku tak naprawdę aż trzy... Dlatego warto decydować się na wybór sprawdzonych i rzetelnych operatorów. W przypadku usług głosowych VOIP na szczęście ich nie brakuje. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%