Zamknij

Jak urządzić gabinet lekarski?

08:20, 09.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiały partnera Fot. materiały partnera

W dzisiejszych czasach nowych klientów przyciągają nie tylko umiejętności lekarskie, ale też wygląd gabinetu. Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na wnętrza medyczne, które albo zachęcają do skorzystania z usług lub wręcz przeciwnie – odstraszają. Jak powinien wyglądać gabinet?

Gabinet stomatologiczny

Z pewnością nie ma osoby, która idzie do stomatologa z uśmiechem na ustach. Niestety zabiegi dentystyczne kojarzą się najczęściej z bólem i nieprzyjemnymi doznaniami. I chociaż dzisiejsza medycyna pozwala na bezbolesne leczenie z użyciem nowoczesnych sprzętów, w głowach ludzi stosunek do takich zabiegów prawie w ogóle się nie zmienił. Dlatego tak ważny jest wygląd gabinetu. Powinien on być nie tylko schludny i higieniczny, ale też przywoływać na myśl komfort i profesjonalizm. Biało-zielone gabinety wyciągnięte rodem ze szpitala, ze składanymi krzesłami porozstawianymi po ścianach już dawno powinny przejść do lamusa. Takie wnętrza medyczne przypominają tylko o nieprzyjemnościach.

Poczekalnia powinna być urządzona dość przytulnie. Wygodne krzesła, na których pacjent będzie mógł swobodnie usiąść zdecydowanie przyniesie mu komfort fizyczny. Dodatkowo dobrym pomysłem jest zawieszenie na ścianie telewizora lub głośników, z których będzie spływała na pacjentów relaksująca muzyka. Wielu ludzi lubi w oczekiwaniu na wizytę czytać przeróżne czasopisma, które również powinny być dostępne. Dla nowego pokolenia warto udostępnić bezpłatne wi-fi, które umili i skróci czas oczekiwania na zabieg.

Jeśli w poczekalni są okna, nie należy ich zasłaniać żadnymi plakatami czy specjalnymi naklejkami na szyby. Otwarte wnętrze zwiększy zaufanie, bo klient będzie widział, że w poczekalni niczego się nie ukrywa. A elegancko i przytulnie urządzone wnętrze zachęci ich do wstąpienia.

Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym elementem poczekalni jest recepcja. Powinna być ustawiona na wprost drzwi wejściowych, aby klient wchodząc mógł skierować się prosto do niej. Według specjalistów, wygląd recepcji wpływa na ogólne zaufanie do stomatologa. Dlatego warto postawić na minimalistyczny styl i jasne kolory, które zachęcają do skorzystania z usług gabinetu.

Jeśli w gabinecie przyjmowani będą także mali pacjenci, należy przygotować dla nich kącik zabaw. Kolorowe krzesełka, stolik do rysowania z kartkami, kolorowankami i różnobarwnymi kredkami z pewnością pomoże maluchom się odprężyć i zająć myśli. Można też pomalować część ściany kredą tablicową i pozwolić dzieciom na rysowanie po niej kredom. Z pewnością będą tym zachwycone.

Teraz możemy przejść do gabinetu. Tu liczy się każdy szczegół. Przede wszystkim wnętrze nie może być małe. Musi się w nim zmieścić wiele specjalistycznych urządzeń, szafek i innych przyborów, a do tego powinna zostać jeszcze dość spora przestrzeń, aby pacjent nie czuł się klaustrofobicznie. Małe i ciasne wnętrza nie wzbudzają zaufania. Sam lekarz również powinien wyglądać przyjaźnie, a zarazem profesjonalnie. Dużo pozytywnych uczuć wzbudzają kolorowe maseczki i fartuchy, co z pewnością docenią najmłodsi pacjenci. W gabinecie warto postawić na minimalizm. Puste parapety można ozdobić storczykami lub innymi kwiatami, które wyglądają elegancko i nienachalnie.

Gabinet lekarski

Ludźmi często kieruje poczucie estetyki i elegancji. To główne czynniki, które decydują o tym czy pacjent wróci do tego samego lekarza, czy poszuka pomocy gdzie indziej. Ciemny i ciasny gabinet odstraszy klientów. Wnętrza medyczne powinny wyglądać schludnie i przytulnie. Warto postawić na jasne kolory, które można przyozdobić drewnem. Masywne drewniane biurka i pasujące do niego regały z pewnością wzbudzą zaufanie. Takie meble kojarzą się z profesjonalizmem i schludnością. Nie oznacza to, że należy rezygnować ze sterylnych, metalowych mebli. Są łatwe w utrzymaniu czystości i zapewniają odpowiedni, medyczny styl. Powinny być jednak nowoczesne, najlepiej białe lub szare z dodatkiem kolorowych barw.

Na podłogach powinno się umieścić płytki lub gres, który także jest łatwy w czyszczeniu i pomaga utrzymać sterylność pomieszczenia. Higiena gra tu niezwykle ważną rolę.

Ciepłe kolory wzbudzają poczucie bezpieczeństwa, dlatego mogą być użyte w poczekalni lub recepcji. W samym gabinecie powinna jednak dominować biel z dodatkiem fioletu, zieleni lub niebieskiego koloru. Zapewni to uczucie czystości i estetyki. Dodatkowo te barwy odpowiadają za lepsze myślenie, co zdecydowanie ułatwi lekarzowi dyżur.

Wysokiej jakości oświetlenie również wpływa na ocenę i samopoczucie pacjentów. Należy unikać migającego światła jarzeniówek, które szybko męczą oczy i negatywnie wpływają na koncentrację. W oknach gabinetu nie można zapomnieć o roletach, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa u klientów. Ochronią też przed nagrzaniem wnętrza światłem słonecznym, które wpływa na komfort pracy.

Wymogi prawne

Od 9 marca 2000 roku Ministerstwo Zdrowia przekazało wytyczne co do wielkości pomieszczeń, w jakich mają powstać gabinety lekarskie. Wnętrza medyczne nie powinny być niższe nić 3,1m. Powierzchnia gabinetu indywidualnej praktyki lekarskiej nie może być mniejsza niż 12m2, lekarza rodzinnego 15m2, a gabinetu stomatologicznego 12m2 + dodatkowe 8m2 na każdy dodatkowy fotel dentystyczny.

wnętrza medyczne - luxinteriors.com.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%