Zamknij

Sauna mokra i sucha ? podstawowe różnice

08:27, 09.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Już starożytni Rzymianie dostrzegli korzyści płynące z pobytu w łaźniach parowych, z kolei Finowie w łaźniach suchych. Chociaż różnią się one między sobą, to ich wpływ na organizm człowieka jest bardzo podobny.

Już starożytni Rzymianie dostrzegli korzyści płynące z pobytu w łaźniach parowych. Odbywali tam nie tylko długie dysputy o najważniejszych wydarzeniach, ale przede wszystkim relaksowali się i regenerowali organizm. Także Finowie szybko dostrzegli zalety gorących i zimnych kąpieli. Mianem sauny określa się dzisiaj zarówno suche sauny fińskie (nazywane też szwedzkimi), jak i mokre łaźnie rzymskie. Chociaż różnią się bardzo między sobą, to ich wpływ na organizm człowieka jest bardzo podobny.

Zalety sauny suchej

W saunie suchej osiąga się bardzo wysokie temperatury, między 90 a 100 stopni Celsjusza, równocześnie jednak we wnętrzu utrzymuje się niską wilgotność, nie przekraczającą 10%. Takie warunki osiągane są za pomocą pieca i położonych na nim kamieni, które nie są polewane wodą. Pod wpływem ciepła skóra zwiększa swoją temperaturę nawet do 40 stopni, natomiast temperatura ciała wzrasta tylko o 1 stopień. Zmiana warunków cieplnych powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyśpiesza krążenie, pory skóry rozszerzają się. To przez nie intensywnie wydobywa się pot wraz z toksynami, organizm stopniowo się oczyszcza. Pobyt gorącej temperaturze powinien trwać ok. 8-12 minut, później należy gwałtownie organizm schłodzić pod zimnym prysznicem. Tylko pod warunkiem wykonania tych dwóch etapów, kąpiel w saunie fińskiej przyniesie efekty. Kto może korzystać z sauny suchej? Właściwie wszyscy, ale najbardziej zalecana jest osobom z:

  • reumatoidalnym zapaleniem stawów,

  • stanami zapalnymi kręgosłupa,

  • z astmą oskrzelową,

  • z nieregularnym ciśnieniem.

Seanse w saunie fińskiej to przede wszystkim odprężenie i relaks, ale także poprawa wyglądu skóry, która staje się gładka i sprężysta, podniesienie odporności organizmu.

Więcej o saunach suchych: Starpool-unipool.pl/oferta/sauny-suche-w-domu

sauna2.jpg

Zalety sauny mokrej

W łaźni rzymskiej, odwrotnie niż w fińskiej, wilgotność powietrza jest bardzo duża (nawet 100%), natomiast temperatura dochodzi tylko do 50 stopni Celsjusza. Takie warunki osiągane są dzięki polewaniu gorących kamieni wodą. Niższa temperatura sprawia, że chętniej korzystają z niej osoby, które dopiero zaczynają wykorzystywać saunę do poprawy samopoczucia. Kilkanaście minut wśród gorącej pary działa bardzo relaksująco. Podobnie jak sauna sucha pozytywnie wpływa na układ krążenia, oczyszczanie organizmu i ujędrnia skórę. Sauna mokra pobudza metabolizm organizmu, a więc doskonale wspiera odchudzanie.

W saunie mokrej można spędzić trochę więcej czasu, bo 15 minut, potem należy ciało schłodzić i przez ok. 30 minut poddać się relaksowi. Z sauny parowej można korzystać 2-3 razy w tygodniu.

Więcej o saunach parowych: Starpool-unipool.pl/oferta/sauny-parowe-w-domu

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%