REKLAMA

Jak prawidłowo zarządzać własną firmą – rola budżetu

10:35, 02.11.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Na prowadzenie własnej firmy, składa się wiele czynników. Jednym z kluczowych, jest oczywiście budżet firmy. Jak jednak we właściwy sposób go ustalić? Na co koniecznie musimy zwracać uwagę, jeśli chodzi o zarządzanie budżetem firmowym? Te kwestie, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, mogą okazać się kluczowe. W poniższym artykule, zawarte są wskazówki, na co powinniśmy zwracać uwagę, jeśli chcemy naszym firmowym budżetem zarządzać we właściwy sposób.

Przede wszystkim – oddziel swoje od firmowych

Największym problemem, z jakim borykają się przedsiębiorcy, jest to, że w którymś momencie, muszą przysłowiowo „dokładać do interesu z własnej kieszeni”. Ta sytuacja nie sprzyja rozwojowi, a co więcej – prowadzi ona do sytuacji, w której firma nie zarabia, a w efekcie – przestaje istnieć. Podstawową zasadą, jeśli chodzi o właściwe zarządzanie finansami swojej firmy, jest realne oddzielenie pieniędzy firmowych od prywatnych. Wprowadzając taką granicę, jesteśmy w stanie realnie ocenić, ile rzeczywiście, jako firma mamy pieniędzy. Wówczas, pokrycie kosztów związanych chociażby z wynajęciem biura czy opłaceniem pracowników, nie jest problemem. Wiemy, na co nas stać, więc nie wydajemy więcej.

Po drugie – myśl przyszłościowo

Najgorszą sytuacją dla przedsiębiorcy, jest ta, w której w przypadku nagłego wzrostu obrotów firmy, zaczyna on wydawać pieniądze firmowe. Takie nieroztropne inwestycje, czy zakupy firmowe, mogą obrócić się przeciwko nam. Musimy myśleć przyszłościowo a co za tym idzie – starać się gromadzić oszczędności. Jeśli w jednym miesiącu, obroty naszej firmy znacznie wzrosły, nie oznacza to, ze w kolejnym będą one takie same lub wyższe. Może się okazać, że sprzedaż spadnie, ale nasze stałe koszta – nie. Dlatego gromadząc budżet firmowy, musimy mieć zawsze pewien zapas środków.

„Nawet maleńkie ziarnko ryżu, może przeważyć szalę” czyli pilnuj małych wydatków

Powiedzenie, że coś kosztuje „tylko pięć złotych” nie jest wytłumaczeniem, w przypadku kiedy przekraczamy dzienny budżet firmy. Pilnowanie małych wydatków, jest jednym z najistotniejszych kwestii, jeśli mowa o właściwym zarządzaniu firmą. Takie wydatki, są jak małe kulki – jak jest ich za dużo – mogą przygnieść i doprowadzić do lawiny. Dlatego też, ustalenie bardzo konkretnego i nieprzekraczalnego budżetu dziennego firmy, jest jedną z podstawowych zasad prawidłowego zarządzania naszymi firmowymi pieniędzmi.

Przedstawione powyżej kwestie, to jednak zaledwie ułamek tego, co przedsiębiorca powinien wiedzieć o zarządzaniu budżetem firmy. Kluczem jest tutaj oczywiście konsekwencja, swego rodzaju wyobraźnia i jasne określenie zasad. Bez tych aspektów, bez odpowiedniej wiedzy, nie osiągniemy sukcesu. Jeśli jednak w zarządzaniu naszym budżetem towarzyszyć nam będzie konsekwencja poparta wiedzą, szansa na rozwój jest ogromna.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017