Zamknij

Dlaczego czytamy książki?

12:51, 06.11.2017 Artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Co trzeci Polak w Polsce sięga po książkę przynajmniej raz do roku. Nie jest to dobry wynik, jeśli chodzi o poziom czytelnictwa w naszym kraju. Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w 2016 roku aż 63 proc. wszystkich respondentów w ogóle nie przeczytało ani jednej książki.

Niepokojące dane liczbowe

Biblioteka Narodowa przeprowadziła badania ankietowe dotyczące poziomu czytelnictwa w Polsce. Zostały one przeprowadzone na próbie 3 tys. osób. Wyniki nie są powodem do dumy, ponieważ wielu z nas w ogóle nie czyta. Z ankiet Biblioteki Narodowej można wyciągnąć wniosek, że zaledwie 46 proc. respondentów przeczytało tekst zawarty na przynajmniej trzech stronach maszynopisu. Tylko co dziesiąty Polak przeczytał w 2016 roku co najmniej 7 lub więcej pozycji książkowych.

Około 40 proc. respondentów przyznaje się do tego, że na ich domowych półkach, prócz podręczników szkolnych, nie ma ani jednej książki. Tylko 20 proc. Polaków ma w swojej domowej biblioteczce przynajmniej kilka pozycji, a 44 proc. nawet 20 sztuk różnych książek.

Co skłania do czytania?

Na drugim biegunie znajdują się osoby, które lubią czytać i często to robią. Jest to dla nich sposób na spędzanie wolnego czasu i hobby, któremu chętnie się oddają. Do czytania skłania ich chęć przeżycia czegoś szczególnego, wcielenia się w skórę bohaterów, którzy na kolejnych stronicach książek przeżywają niezwykłe przygody.

W Polsce dużą popularnością cieszy się czytanie książek kryminalnych, zwłaszcza kryminałów skandynawskich, choć od pewnego czasu i polscy autorzy znajdują uznanie w oczach polskich czytelników. Kryminały czyta się jednym tchem, chcąc jak najszybciej rozwikłać intrygę zawiązaną na pierwszych stronach danej pozycji.

Czytamy książki również dlatego, aby posiąść wiedzę z określonego tematu. Chcemy umieć dobrze wychowywać dzieci, dowiedzieć się, jak przejść przez okres ciąży, czy jak gotować dania kuchni włoskiej, jak rodowici Włosi. Poradniki sprzedają się bardzo dobrze w księgarniach i chętnie po nie sięgamy przy różnych okazjach. Popularność zdobywają też modne książki, np. „50 twarzy Greya” E.L. James czy „Hobbit” Tolkiena.

Na rozwój czytelnictwa w Polsce wpłynie jedynie większa kultura czytania i przekazywanie pasji do literatury z pokolenia na pokolenie. Istnieje wiele pożytecznych akcji, które skłaniają młodych do czytania. Po pierwsze to rodzice powinni dawać dobry przykład i czytać dziecku książki. To dobry sposób na utulenie do snu i uczenie liter. Z czasem dziecko samo może zapałać miłością do książek. Dzięki temu poziom czytelnictwa w Polsce na pewno się zwiększy.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

amonamon

1 2

Kraj wtórnych analfabetów, nic dziwnego że do władzy wybierani są pisowcy i kukizy. 11:46, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

II

1 0

Kraj w ktorym wiecej jest magistrów niż ludzi czytających ks?ążki i to mowi wszystko... 14:25, 18.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%