Zamknij

Rozrusznik i jego rola w samochodzie

07:53, 14.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Rozrusznik - służy przede wszystkim do uruchamiania silnika spalinowego. Jest to silnik prądu stałego, który służy do obracania wału korbowego silnika i nadawania mu odpowiedniej prędkości obrotowej, przy której silnik może rozpocząć samodzielną pracę, a samochód ruszyć z miejsca.

Jaką rolę pełni rozrusznik?

Rozrusznik w samochodzie pełni ważną funkcję i jest jednym z najbardziej wymagających odbiorców energii elektrycznej z akumulatora. Pobór prądu odbywa się w krótkich okresach w trakcie uruchamiania silnika auta i wynosi od 200 do 600 amperów. W momencie przekręcania kluczyka w stacyjce rozrusznik samochodowy musi zapewnić silnikowi rozruch i pokonać opór kilku czynników:

-sprężanie czynnika roboczego w cylindrach

-zasysanie mieszanki paliwowej (lub powietrza)

-tarcie tłoków o powierzchnię cylindra

-tarcie w łożyskach wału silnika

-opory związane z pracą mechanizmów pomocniczych

W momencie rozruchu dochodzi do sprzęgnięcia wirnika rozrusznika z kołem zamachowym za pomocą przekładni zębatej. W przypadku silników czterosuwowych z zapłonem iskrowym ich rozruch zapewnia od 40 do 100 obrotów na minutę. Rozruszniki silnika przeznaczone do aut z silnikami diesla mają większą moc.

Jak wykryć awarię rozrusznika?

Wstępne zdiagnozowanie niedziałającego rozrusznika można przeprowadzić bez żadnych dodatkowych przyrządów, wyłącznie na podstawie charakterystycznych objawów różnych rodzajów niesprawności.

Gdy włączenie rozrusznika kluczykiem lub przyciskiem nie powoduje żadnych jego reakcji, najbardziej prawdopodobną tego przyczyną jest przerwa w obwodzie elektrycznym włącznika elektromagnetycznego. Najpierw trzeba jej szukać na połączeniach przewodów, poza samym rozrusznikiem. Jeśli nie uległy one przerwaniu bądź rozłączeniu, a próbnik neonowy lub multimetr wykazują obecność napięcia na wejściowym biegunie elektromagnesu, uszkodzenie ma z pewnością miejsce w jego uzwojeniach wewnętrznych.

Ze szczególnym rodzajem usterki mamy do czynienia wówczas, gdy rozrusznik nie reaguje na próbę włączenia, a równocześnie po przekręceniu kluczyka do skrajnej, rozruchowej pozycji przygasają wszystkie kontrolki na tablicy przyrządów. Powodem tego zjawiska jest silne korozyjne zanieczyszczenie biegunów akumulatora.

W każdym z przypadków awarii rozrusznika radzimy udać się do firmy autoelektroklima. Pomożemy dobrać odpowiednie części zamienne oraz zdiagnozujemy i rozwiążemy każdy problem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

R.PR.P

0 0

W moim samochodzie nie mam rozrusznika :) 16:08, 17.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

TrinityTrinity

0 0

Warto zadbać o każdy element w swoim samochodzie. Ja miałem problem z turbosprężarką i po jej regeneracji w AMSerwis w Trójmieście moc powróciła. 07:13, 02.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%