REKLAMA

5 rzeczy, które powinien wiedzieć zimą każdy właściciel psa

18:47, 27.11.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Każdy właściciel psa powinien wiedzieć, że prawidłowa opieka nad tym zwierzakiem to nie tylko wspólne zabawy, ale także zapewnienie mu bezpieczeństwa. Szczególne znaczenie ma ono zimą, kiedy czworonóg narażony jest na szkodliwe działanie niskich temperatur i wiatru. Z myślą o pupilach i ich opiekunach przygotowaliśmy krótki poradnik, który sprawi, że zima stanie się przyjemniejsza i bardziej znośna!

Ubranko dla psa to nie fanaberia

Wielu właścicieli wychodzi z założenia, że dostępne w sklepach zoologicznych ubranka to fanaberia i naśladownictwo zachodniej mody. I choć niektóre gadżety rzeczywiście nie są specjalnie użyteczne, to w sprzedaży jest także szereg ubranek, które zimą sprawdzą się doskonale. Przykładem są, chociażby coraz popularniejsze wodoodporne buty oraz kapoki, które ochraniają zwierzę przed mrozem i umilają spacery. Uwagę warto przede wszystkim zwrócić na ochronę łapek. Oprócz zimna narażone są one na szkodliwe działanie soli.

Spacery tak, ale krótsze

Ubranka to nie wszystko. Zmiany należy wprowadzić także w organizowaniu spacerów. Czego należy unikać? Przede wszystkim dłuższych wyjść z rana lub wieczorem (a nawet w nocy). Psiaki źle znoszą niskie temperatury – kilkuminutowe wyjście na załatwienie potrzeb fizjologicznych będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Kluczowe znaczenie będą miały także miejsca wyjść. Nie wskazane są lasy, łąki oraz inne tereny, na których mogą pojawić się zamrożone zbiorniki wodne.

Zbilansowana dieta

Ochrona przed zimnem powoduje, że zimą psiaki potrzebują więcej energii. Aby nim ją zapewnić, potrzebne są karmy bogate w składniki takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, witaminy E oraz witaminy B12 i B2. Które są w stanie zapewnić pupilom takie elementy? Na pewno karmy dostępne w sklepach zoologicznych, np. Royal Canin, bogate w tłuszcz zwierzęcy oraz witaminę E1 i witaminę A oraz selen.

Pielęgnacja futra

Zimą pielęgnacja futra ma szczególne znaczenie. Większość domowych psów pomimo zmiany pory roku nadal mocno linieje. Wynika to przede wszystkim z kontaktu z powietrzem, np. z kaloryferów. Co w związku z tym? Konieczne jest regularne wyczesywanie, aby ułatwić zwierzakowi funkcjonowanie bez zbędnego, obciążającego martwego futra. W przypadku psów długowłosych ważne będzie także strzyżenie – ze względu na porę roku należy je ograniczyć do absolutnego minimum.

Ochrona przed przeziębieniem

Od grudnia do marca wzrasta także ryzyko złapania przeziębienia przez psy. Winne są, podobnie jak w przypadku ludzi, niska temperatura i wilgoć. Oprócz krótszych spacerów i diety warto także zwrócić uwagę na zachowanie pupila podczas wyjść. Rozwojowi różnego rodzaju infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych sprzyja także jedzenie śniegu (w którym dodatkowo może znajdować się naszpikowany bakteriami i wirusami mocz dzikich zwierząt).

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017