Zamknij

PIT-11 i co dalej?

09:59, 30.11.2017 materiał partnera
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Już od początku 2018 roku do końca lutego większość podatników otrzyma dokument PIT-11. Część w formie elektronicznej, część w tradycyjnej – papierowej. Będzie to dokument wystawiony przez pracodawcę jako informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Jak rozliczyć PIT-11?

PIT-11 – podstawy działania

PIT-11 wystawiany przez płatnika składek jest przekazywany podatnikowi najpóźniej do końca lutego (za rok poprzedni). Z tego wynika, że to pracodawca przygotowuje dokument, a co więcej, zobowiązany jest on do przesłania deklaracji do odpowiedniego urzędu skarbowego. Dla pracownika PIT-11 jest podstawą do wypełnienia własnego zeznania podatkowego (np. PIT-36 czy PIT-37).

Co zrobić z PIT-11?

Nie dla każdego jasne jest jak rozliczyć PIT-11. Jeśli otrzymamy deklaracje PIT-11 od wszystkich pracodawców, przystępujemy do pracy nad rozliczeniem rocznym, czyli najczęściej deklaracją PIT-36 lub PIT-37. Najpierw powinniśmy sprawdzić źródło naszych danych (czyli sam PIT-11), czy nie zawiera błędów, pomyłek itp. Szczególną uwagę należy zwrócić na dane i adres, który w przypadku błędnie zadeklarowanego do pracodawcy może wpływać na właściwość urzędu skarbowego, do którego powinno zostać złożone zeznanie.

Wszystkie informacje zawarte w PIT-11 powinny znaleźć odzwierciedlenie w zeznaniu podatkowym, które składamy do końca kwietnia każdego roku. Żadnych danych nie należy pomijać ani zmieniać. Należy pamiętać, że PIT-11 pracodawca przesłał również do odpowiednich organów podatkowych, więc ewentualne zmiany czy nieścisłości mogą zostać potraktowane jako próby wprowadzenia fiskusa w błąd.

Najczęstsze wątpliwości w przypadku PIT-11

Jedna z najczęstszych wątpliwości podatników pojawia się już na etapie otrzymywania dokumentów. Wiele osób dostanie bowiem więcej niż jeden egzemplarz PIT-11. Wynika to z tego, iż każdy podmiot będący zobowiązany do wystawienia PIT-11 musi przekazać go podatnikowi. Do takiej sytuacji może dojść na przykład, jeżeli osoba była zatrudniona w kilku miejscach. Nie należy jednak się tym przejmować, a tym bardziej szukać jednego, prawidłowego czy lepszego PIT-11. Każdy z tych dokumentów należy potraktować indywidualnie jako niezbędny i wszystkie razem uwzględnić we własnej deklaracji podatkowej. Dopiero suma informacji ze wszystkich PIT-11 będzie prawidłowa.

Drugie pytanie pojawia się w przypadku nieotrzymania PIT-11 od pracodawcy bądź zleceniodawcy. W takiej sytuacji podatnicy zastanawiają się czy są zobligowani do składania własnej deklaracji (PIT-36 czy PIT-37), nie mając tak naprawdę podstawowych danych służących do ich wypełnienia. Należy pamiętać, że brak wypełnienia zobowiązania podatkowego przez pracodawcę nie zwalnia podatnika z jego obowiązków podatkowych. Powinien on w miarę możliwości wypełnić zeznanie na podstawie wiedzy, którą posiada.

Co to jest PIT-11A

PIT-11A wysyła ZUS. Otrzymują go z zasady podatnicy, którzy pobierali świadczenia z ZUS w trakcie roku podatkowego, korzystają ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowują dziecko i złożyli oświadczenie do ZUS. Kolejną grupą, która otrzyma PIT-11A są podatnicy, którzy złożyli wniosek o potrącanie zaliczki na podatek dochodowy w sposób inny niż niestandardowy oraz które skorzystały z umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania i ZUS nie pobierał od ich przychodów zaliczek na podatek dochodowy.

PIT-11A tak samo jak PIT-11 podatnicy powinni otrzymać do końca lutego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%