REKLAMA

Wynajem samochodów ciężarowych w Polsce. Jakie marki cieszą się największą popularnością?

15:49, 10.01.2018 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Segment ciężki rozwija się w dynamicznym tempie. Na rynku od paru lat obserwujemy zarówno rosnącą sprzedaż nowych i używanych pojazdów ciężarowych, jak i coraz ciekawsze oferty zewnętrznych form ich finansowania. Wśród nich prym wiedzie krótko- i średnioterminowy wynajem samochodów ciężarowych.

W samym 2016 roku z salonów wyjechało 18,7% więcej pojazdów o DMC powyżej 3,5 t. niż w roku ubiegłym. Największą część wszystkich sprzedawanych samochodów ciężarowych stanowiły auta o DMC przekraczającej 16 t (sprzedaż większa o 6,3% r/r) Rosnący trend utrzymywany był również w 2017 roku. Zdecydowaną większość klientów dealerów stanowiły firmy leasingowe oraz przedsiębiorstwa trudniące się wynajmem pojazdów. Na jakich zasadach najczęściej kupowane są samochody ciężarowe?

 

Wynajem samochodów ciężarowych coraz popularniejszy

Po nasyceniu rynku ofertami leasingu pojazdów, na znaczeniu zyskuje coraz atrakcyjniejszy wynajem samochodów ciężarowych. Zarówno mali, jak i więksi przedsiębiorcy preferują ten sposób pozyskiwania środków trwałych w swoich flotach. Krótkoterminowy i średnioterminowy wynajem ciągników siodłowych i pojazdów specjalistycznych gwarantuje o wiele elastyczniejsze warunki.

Poza tym wynajem niesie za sobą mniejsze ryzyko niż leasing. W ramach usługi firma wynajmująca zobowiązuje się do pełnienia wszelkich obowiązków prawnych i technicznych mających na celu utrzymanie pojazdu w stanie umożliwiającym jego eksploatację. Dla przedsiębiorców jest to znaczne ułatwienie. Warto wspomnieć również o stałej opłacie abonamentowej, która umożliwia precyzyjniejsze planowanie i zarządzanie budżetem.

 

Wynajem ciągników siodłowych – jakie marki kupujemy i wynajmujemy najchętniej?

Na polskim rynku rywalizacja w sprzedaży prezentuje się dość zaciekle. W 2014 roku liderem sprzedaży był MAN, na drugim miejscu klasyfikowała się DAF, natomiast trzeci na liście figurował Mercedes-Benz. Podobne wyniki uzyskano rok później. Liderami w sprzedaży pojazdów ciężarowych były kolejno: DAF, MAN, SCANIA i VOLVO. Wedle PZPM w 2016 roku liderem sprzedaży pojazdów powyżej 16 ton wciąż pozostaje DAF. Na drugim miejscu plasowało się Volvo, dalej Scania i MAN.

Wynajem ciągników siodłowych w znaczący sposób uzależniony jest od wyników sprzedażowych poszczególnych marek – zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Niestety żaden z niezależnych organów nie przedstawia szczegółowych danych dotyczących tego segmentu rynku.
Niemniej jednak wynajem pojazdów intensywnie skorelowany jest z trendami sprzedażowymi. Polscy przedsiębiorcy podejmują zakupowe decyzje zgodnie z liniami wykreślających rynkowe trendy. Wobec tego w ubiegłym i obecnym roku wśród marek pojazdów ciężarowych cieszący się największą popularnością powinniśmy poszukiwać największych rywali znajdujących się w ścisłej czwórce względem sprzedanych pojazdów w 2016 i 2017 roku.

Potwierdzenia zarówno kondycji, jak i trendów rynku wynajmu pojazdów ciężarowych możemy szukać wśród ofert firm transportowo-logistycznych. Przykładem może być przedsiębiorstwo SM Logistic posiadające ponad 500 jednostek transportowych, wśród których lwia część stanowi najchętniej kupowane i jednocześnie wynajmowane pojazdy w polskim segmencie ciężkim.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2018