Zamknij
REKLAMA

Co to jest BHP

14:30, 26.02.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Czy spotkałeś się kiedyś ze skrótem BHP i nie wiedziałeś co on dokładnie oznacza? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji, w całości poświęconych bezpieczeństwie i higienie pracy. Czyli dokładnie temu, co zawierają trzy litery BHP. Jeśli kiedykolwiek podejmowałeś legalną pracę, na pewno na jej początku miałeś zorganizowane szkolenia i kursy bhp wrocław, w których udział był obowiązkowy. Jeśli dobrze zapamiętałeś te kursy, być może stwierdzisz że niczego nowego się na nich nie dowiedziałeś. Pod warunkiem że jesteś osobą rozsądną i logicznie myślącą. Bo właśnie takie jest BHP. Nie ma w nim żadnych innowacji, ani odkrywczych rzeczy. Przecież bezpieczeństwo pracownika zależy w głównej mierze od niego samego i tego, jak będzie wykonywał swoją pracę. Nie można jej robić byle jak, łamiąc przy tym podstawowe zasady bezpieczeństwa, które każdemu z nas powinien podpowiadać zdrowy rozsądek. No właśnie, zdrowy rozsądek. Niestety nie każdy go posiada lub nie u każdego jest w odpowiednim stopniu duży. Z tego powodu organizuje się kursy bhp wrocław, w których być może jeszcze weźmiesz udział.

Najczęściej spotykane zagrożenia na stanowiskach fizycznych

Wykonując pracę na stanowisku fizycznym, trzeba się liczyć z dużą ilością zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. Pierwsze z nich to warunki atmosferyczne, podczas których przychodzi nam pracę wykonywać. Deszcz, śnieg, oblodzone powierzchnie, a także niskie temperatury lub palące słońce. Każda z tych rzeczy jest groźna dla pracownika i może wpływać na sposób wykonywanej przez niego pracy. Aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji, istotne jest wyposażenie pracowników w niezbędną odzież. Tak zwane środki ochrony indywidualnej to różnego rodzaju ubrania i dodatkowe wyposażenie, które powinno być wykorzystywane podczas pracy. Uczęszczając na kursy bhp wrocław, pracownicy dowiedzą się jak prawidłowo korzystać z każdego z takich sprzętów. Przykładem niech będą rękawice robocze, występujące oczywiście w bardzo dużym wyborze modeli. Można tu wyróżnić zarówno rękawice do prostych prac fizycznych, jak również dedykowane do bardziej wymagających zadań, jak na przykład prace przy piecach hutniczych. W tym drugim przypadku rękawice muszą być wykonane z materiałów niepalnych i doskonale chroniących przed wysokimi temperaturami. Zwykle do produkcji takich rękawic wykorzystuje się azbest, który posiada doskonale właściwości ochrony przed ogniem. Pozostałe środki ochrony indywidualnej, które pracownik ma obowiązek wykorzystywać w czasie swojej pracy to między innymi obuwie. Ono również nie może być przypadkowo wybierane i należy je stosować zgodnie z przeznaczeniem. Przykładowo, podczas prac wykonywanych zimą, należy stosować obuwie wysokie, ocieplane z podeszwą wyposażoną w bieżnik, ułatwiający chodzenie po śniegu i śliskim podłożu. Natomiast latem zalecane jest obuwie lżejsze i jeśli to konieczne, które zostało wyposażone we wzmacniane noski, chroniące nasze stopy i palce przed urazami mechanicznymi, spowodowanymi upadającymi z wysoka, ciężkimi przedmiotami.

Czy kursy bhp wrocław zawsze są potrzebne?

Czasami mogą nas dopadać wątpliwości, czy rzeczywiście konieczne jest inwestowanie w kosztowne i czasochłonne szkolenia i kursy dla pracowników. A może zastąpić je pogadankami z bardziej doświadczonym kierownictwem? Oczywiście same kursy nie są obowiązkowe i nic nie stoi na przeszkodzie, aby w twojej firmie cyklicznie odbywały się zebrania z pracownikami, których głównym tematem będzie omawianie zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy. Pamiętaj jednak o tym że twoja wiedza być może nie jest tak duża i usystematyzowana jak wiedza osób, które prowadzą kursy bhp wrocław codziennie i od wielu lat. Ważne są również posiadane materiały dydaktyczne, wykorzystywane podczas takich kursów. To właśnie od nich będzie zależało, czy cała wiedza zostanie przekazana w taki sposób, który pozwala na jej szybkie zapamiętanie. Warto korzystać z następującego modelu strategii poprawy bezpieczeństwa w twojej firmie. Cykliczne organizowanie kursów i szkoleń, na przykład jeden raz do roku i przypominające szkolenia prowadzone we własnym zakresie przez pracowników firmy. To wystarczy, aby pracownikom na bieżąco przypominać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które powinny obowiązywać w firmie. Jest to również sposób dosyć tani i przynoszący nadzwyczaj skuteczne rezultaty. Wiele osób mogło się o tym przekonać, obserwując wyraźny spadek wypadków w swojej firmie. Rozwiązanie to niesie oczywiście wiele innych korzyści. Między innymi zadowoleni są pracownicy, którzy widzą że ich kierownictwo dobrze o nich dba i stara się robić wszystko co w ich mocy, aby poprawić warunki pracy. Zachęcamy również was do tego, aby w waszej firmie regularnie pojawiały się kursy bhp wrocław. Istotne jest przy tym to, aby ich tematyka była ściśle powiązana z charakterem pracy w waszym przedsiębiorstwie i dotykała tych rodzajów zagrożeń, które najczęściej pojawiają się na waszych stanowiskach pracy. Można mieć wówczas pewność, że ich liczebność systematycznie będzie spadać, ku oczywistej uciesze zarówno pracowników, jak i kierownictwa.

kursy bhp wrocław - nadzorybhp.pl

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone