Zamknij

Jak Polacy obchodzą Święta Wielkanocy?

13:34, 30.03.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:58, 30.03.2018
Skomentuj Fot. Materiał partnera Fot. Materiał partnera

Wielkanoc to jedno ze świąt, którego zwyczaje nie zmieniły się znacznie na przestrzeni wieków. Na polskim stole króluje tradycyjnie baranek z ciasta, kolorowe pisanki, kraszanki oraz baby drożdżowe i mazurki. Obecnie Święta Wielkanocne nie są tak mocno, jak dawniej, związane z obrzędami religijnymi, jednak często stają się okazją do spędzenia wolnego czasu z rodziną. Polacy mają także swoje ulubione wielkanocne potrawy, których nie może zabraknąć na stole.

Wielkanoc to święto chrześcijańskie uważane jest za jedno z najstarszych. Jednak obecnie aż 70% Polaków traktuje to wydarzenie głównie jako okazję do spotkania w gronie rodzinnym, jak wynika z badania CBOS. Na przeżyciach religijnych skupia się tylko 46% rodaków, natomiast 42% ankietowanych uważa Wielkanoc za miłą tradycję, a dla 13% to szansa na wypoczynek.

 

 

Spośród wielkanocnych zwyczajów wielkopostnych o charakterze religijnym najpopularniejszy jest post w Wielki Piątek – przestrzega go aż 84% badanych przez CBOS. Natomiast około 68% dorosłych rodaków wymienia przystępowania do spowiedzi wielkanocnej, w obchodach Triduum Paschalnego bierze udział 59% respondentów, a w rekolekcjach wielkopostnych - 57% badanych. Mniej osób uczestniczy w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach - około 52%. Jak widać, nadal są silne akcenty religijne, jednak po „uczcie duchowej” często oddajemy się uczcie przy stole. Zanim jednak sprawdzimy, co najczęściej można na nim znaleźć, warto kilka słów poświęcić kwestii finansowania Świąt Wielkanocnych.

 

Wielkanocne wydatki - jak je sfinansować: pożyczka, czy kredyt?

 

Instytut ARC Rynek i Opinia przeprowadził badanie, z którego wynika, że Polacy wydają na Wielkanoc średnio o 247 zł więcej niż na codzienne zakupy. 18% respondentów przewiduje, że będzie musiało przeznaczyć na zakupy więcej pieniędzy w okresie przedświątecznym. Podczas przygotowań do Wielkanocy Polacy kupują produkty spożywcze i codziennego użytku, odwiedzając średnio 7 różnych sklepów. W każdym z tych punktów handlowych zostawiają niemało pieniędzy. Nic dziwnego zatem, że wielu naszych rodaków zastanawia się, w jaki sposób sfinansować te wszystkie wydatki. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić bowiem na zorganizowanie świąt z bieżących środków. Osoby zapobiegliwe zaczynają odkładać pieniądze na święta już po Bożym Narodzeniu. Chociaż według badania GfK Polonia, już 2/3 Polaków ma oszczędności, to jeszcze daleko nam do mieszkańców Europy Zachodniej, jeśli chodzi o nawyk odkładania pieniędzy. Najczęściej oszczędzają dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Jednak 40% Polaków twierdzi, że nie może odkładać pieniędzy ze względu na bieżące wydatki. Co w takiej sytuacji?

 

- Przed Wielkanocą wiele osób decyduje się zaciągnąć pożyczkę, aby sfinansować w ten sposób święta. Szczególnie firmy pożyczkowe odnotowują wtedy zwiększone zainteresowanie ofertą. Wynika to z faktu, że pożyczane są najczęściej niskie kwoty, a w tym segmencie szybkie pożyczki tzw. chwilówki mają zdecydowanie szerszą ofertę od banków – zauważa przedstawiciel Ferratum Money. – Bez względu jednak na to, jaką pożycza się kwotę, należy robić to z rozwagą i upewnić się, że zdoła się spłacić dług w terminie. Warto wcześniej porównać różne oferty pożyczek i korzystać tylko z produktów wiarygodnych pożyczkodawców – radzi specjalista Ferratum Money.

 

Polskie tradycje wielkanocne

 

Tradycją najmocniej związaną ze Świętami Wielkanocnymi jest malowanie pisanek. W słowiańskich wierzeniach ludowych jajko to symbol pomyślności. Ozdabianie pisanek to czynność uwielbiana przede wszystkim przez dzieci, chociaż często uczestniczą w niej całe rodziny. Najpopularniejszym sposobem malowania jajek jest gotowanie ich w cebuli, coraz częściej używa się także różnokolorowych barwników. Ozdobione pisanki służą do dekoracji domu, są również wkładane do koszyczka wielkanocnego.

 

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to kolejna tradycja podtrzymywana przez Polaków. Ozdobione i wypełnione jedzeniem koszyczki zanoszone są do kościoła, a poświęcone tego dnia produkty zjada się w czasie wielkanocnego śniadania. W niedzielny poranek Polacy dzielą się jajkiem, składając sobie życzenia. Co znajdziemy na polskim, wielkanocnym stole?

 

Ulubione potrawy wielkanocne

 

Na wielkanocnym stole od wieków króluje wypiekany baranek, przygotowywany z masła, ciasta lub marcepanu. Dodatkowo dawniej staropolskim zwyczajem tych świąt było podanie na półmisku pieczonej w całości głowy świńskiej. Tradycyjnie przygotowywano również białą kiełbasę, bigos i biały barszcz. Na stole musiało także znaleźć się wiele potraw mięsnych jak wątrobianki, salcesony, szynki itp.

Obecnie najpopularniejszą potrawą Świat Wielkanocnych są jajka (np. z sosem chrzanowym lub tatarskim). Oczywiście najbardziej lubiane są jajka w majonezie - 90% Polaków nie wyobraża sobie Wielkanocy bez takiej potrawy. Na świątecznym stole musi znaleźć się również sałatka warzywna, domowy pasztet, barszcz biały lub żurek. Oczywiście nie może również zabraknąć różnego rodzaju ciast, szczególnie serników, makowców i mazurków.

 

Z badania firmy SW Research wynika, że Polacy chętnie sami przyrządzają wielkanocne potrawy. Zadeklarowało tak 47% ankietowanych. Aż 68% respondentów piecze wielkanocne ciasta, ciasteczka lub placki, natomiast 64,8% badanych własnoręcznie przygotowuje żurek lub barszcz biały. Domowy pasztet wykonuje 32% ankietowanych, chleb piecze 18,8%, a własny majonez robi 11,8% Polaków.

 

 

Wielkanoc to święta, które obchodzi bardzo wielu Polaków. To wydarzenie nie tylko religijne, ale także okazja do porządków wiosennych, specjalnej dekoracji domu, ale przede wszystkim możliwość skosztowania wielu smakowitych potraw, których nie można zabraknąć na polskim, wielkanocnym stole. Warto zanurzyć się w ten niezwykły świat smaków.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%