Zamknij
REKLAMA

Dlaczego warto chodzić do dentysty?

08:40, 23.04.2018 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Większość z nas nie lubi chodzić do dentysty. Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości – 20% Polaków odwiedza gabinet stomatologiczny raz na kilka lat. Chociaż wiele osób tłumaczy taki stan rzeczy brakiem środków finansowych na ten cel, to przecież przeglądy stomatologiczne zazwyczaj są bezpłatne, poza tym można zarejestrować się na wizytę w ramach NFZ. Boimy się dentystów, ewentualnego bólu,dlatego bardzo często unikamy konfrontacji, zazwyczaj przychodzimy dopiero wtedy, gdy nie mamy innego wyjścia.

Kontrolując stan uzębienia co roku, można uniknąć bardzo wielu nieprzyjemności, a także zaplanować leczenie ubytków, w ten sposób nie będziemy zmuszeni ponosić wysokich kosztów w ramach jednego rachunku. Świadome zwlekanie z wizytą u stomatologa najczęściej kończy się zapaleniem przyzębia albo skomplikowanym leczeniem kanałowym. Zapalenie przyzębia to problem cywilizacyjny, na który cierpi co dziesiąty Polak.

Proste i białe zęby to zdrowe zęby

Proste i białe zęby to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Piękny, zadbany uśmiech to nasza wizytówka. Zęby są jednym z ważniejszych elementów kreowania wizerunku, dlatego należy o nie dbać. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole dentystyczne, na pewno pomogą uniknąć próchnicy, stanów zapalnych dziąseł czy erozji szkliwa. Obecnie dużą popularnością cieszą się aparaty ortodontyczne, jeżeli mamy krzywy zgryz, warto rozważyć takie rozwiązanie. Krzywy zgryz nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może być przyczyną poważnych dolegliwości jamy ustnej. Ze względu na nieodpowiednie ustawienie zębów, trudno jest dotrzeć ze szczoteczką do wszystkich zakamarków, które stają się środowiskiem do rozwoju bakterii. W ten sposób powstaje próchnica. Obecnie do wyboru mamy różne rodzaje aparatów, w tym estetyczne, które po założeniu są praktycznie niewidoczne. Jeżeli zęby są w bardzo złym stanie, dobrym rozwiązaniem będą implanty zębów które zastąpią naturalne uzębienie. Obecnie coraz więcej osób w dojrzałym wieku decyduje się na implanty dentystyczne, które są doskonałą alternatywą dla sztucznej szczęki.

Jak dbać o zęby?

Dbanie o zęby należy zacząć od dobrania odpowiedniej szczoteczki oraz pasty po konsultacji z lekarzem dentystą. Jeżeli technika szczotkowania zębów jest nieodpowiednia, możemy poważnie zaszkodzić zarówno zębom, jak i dziąsłom. Warto nauczyć się prawidłowo szczotkować zęby, dzięki temu będą zdrowsze. Kolejną rzeczą jest walka z nawykami, które negatywnie wpływają na uzębienie np. gryzienie długopisów, paznokci, twardych orzechów, cukierków itp. Takie praktyki mogą doprowadzić do zniszczenia wypełnienia, uszkodzenia szkliwa oraz odłamania fragmentu zęba. Dieta ma wpływ na zęby, odpowiednio dobrane produkty mogą wzmocnić szkliwo, przykładowo brokuły chronią przed parodontozą, a żółty ser przed próchnicą. Niestety, jeżeli mamy słabość do słodyczy oraz napojów, zwiększamy szanse na próchnicę zębów, także warto z nich zrezygnować lub mocno ograniczyć, tym bardziej, że te produkty są niezdrowe.
Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami bardzo ważną kwestią jest oczywiście profilaktyka. Takie zabiegi jak piaskowanie, skaling, polerowanie odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego warto od czasu do czasu z nich skorzystać. Średnio raz w roku. Można zdecydować się również na profesjonalne czyszczenie zębów, co wzmacnia szkliwo i poprawia kondycję dziąseł. Pamiętajmy, aby odwiedzać dentystę przynajmniej raz do roku.

Odpowiedni gabinet stomatologiczny

Podstawa sprawa to wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. Przed wizytą u dentysty, warto sprawdzić jego kompetencje oraz przejrzeć opinie poprzednich pacjentów. Niestety nie każdy stomatolog będzie w stanie odpowiednio zająć się naszym uzębieniem. Najbezpieczniej będzie wybierać kliniki stomatologiczne, które skupiają wielu specjalistów z różnych dziedzin. To nie tylko duża wygoda, ale przede wszystkim gwarancja profesjonalizmu. Zwróćmy uwagę na sprawność, z jaką dentysta wykonuje poszczególne zabiegi, ważna jest też sterylność oraz czystość gabinetu. Profesjonalna klinika na pewno będzie wykorzystywała w pracy nowoczesny sprzęt dentystyczny. Wbrew pozorom bardzo ważne jest też podejście stomatologa i asystentki do pacjenta, jeżeli czujemy się otoczeni troską, łączą nas partnerskie stosunki, na pewno dyskomfort związany z zabiegami dentystycznymi będzie mniejszy.

Artykuł poleca CANDEO Clinic Poznań

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone