Zamknij

Jakie zadania i obowiązki spoczywają na zarządcy nieruchomości?

13:44, 02.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:44, 02.05.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Dbanie o finanse nieruchomości, nadzorowanie jej stanu, systematyczne kontrole czy utrzymywanie porządku wokół budynków to tylko część z obowiązków, jakie spoczywają na zarządcach nieruchomości. W niektórych wspólnotach mieszkaniowych wszelkimi zadaniami zajmuje się zarząd, w skład którego najczęściej wchodzą członkowie zgromadzenia. Co jednak w przypadku, gdy zarządcą jest firma zewnętrzna? Czego wymagać od licencjonowanego specjalisty? Jak kontrolować jego pracę i oceniać jej wyniki?

Kto zarządza budynkami?

Sprawa jest o wiele prostsza, gdy mamy do czynienia ze spółdzielnią mieszkaniową. To na osobach wchodzących w skład zarządu spoczywa obowiązek dbania o interesy mieszkańców. Podobnie jest w mniejszych wspólnotach mieszkaniowych. Jednak najczęściej zarówno spółdzielnie, jak i ich mniejsi konkurenci wynajmują do tego zadania firmy zewnętrzne. Stają się wtedy one zarządcami budynków i to na nie przechodzi obowiązek dbania o nieruchomość. Przedsiębiorstw oferujących podobne usługi jest bardzo dużo, a jednym z nich jest gdyńska firma Nordhome.com.pl. Zatrudnienie specjalisty to nie tylko gwarancja, że każdy rodzaj obsługi będzie na wysokim poziomie, ale także komfort dla mieszkańców.

Jakie obowiązki ciążą na zarządcy?

Lista jest bardzo długa, a wśród najważniejszych jej punktów warto wymienić: zapewnienie stabilnej gospodarki finansowej, gwarancja bezpiecznego użytkowania lokali oraz utrzymywanie budynków w dobrym stanie. Zarządca musi również regularnie przeprowadzać kontrole i przeglądy nieruchomości, by odpowiednio wcześnie wykryć usterki i wady. Wykonywanie remontów (np. renowacji klatek, malowanie elewacji itp.), usuwanie śniegu, sprzątanie terenów zielonych wokół obiektów czy kontrolowanie budżetu to także zadania, jakimi musi zająć się zarządca. Interesy klientów, czyli właścicieli lokali, chroni nie tylko możliwość systematycznego sprawdzania wykonywanych przez zarządcę działań, ale także konieczność posiadania przez niego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody.

Jak kontrolować pracę zarządcy?

Baczna obserwacja i kontrola tego, co zarządca robi dla wspólnoty czy spółdzielni, w zupełności wystarczy. Najemca lokalu, który nie zleca bezpośrednio zarządcy sprawowania opieki nad nieruchomością, nie ma prawa do kontrolowania zarządcy. Można jednak w przypadku problemów zgłosić ten fakt na spotkaniu zarządu, w którym uczestniczą osoby chcące mieć realny wpływ na to, jak funkcjonuje wspólnota, lub wysłać odpowiednie pismo do spółdzielni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%