Zamknij

Zalety wykorzystania lekkiej płyty dynamicznej

10:31, 16.07.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:32, 16.07.2018
Skomentuj

Choć w Polsce jeszcze nie ma norm opisujących wykorzystanie badania dynamicznego modułu Evd płytą dynamiczną, jego popularność wzrasta z każdym rokiem. Jego wyniki stosuje jako korelację z wtórnym modułem odkształcenia Ev2 oraz Is, co dokładnie opisał Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Warto wiedzieć, dlaczego lekka płyta dynamiczna to urządzenie chętnie wybierane przez wiele firm budowlanych.

Na czym polega?

Korelacja pomiędzy zagęszczeniem gruntu a jego odkształceniem pod obciążeniem dynamicznym to zasada, na której polega badania badanie płytą dynamiczną. Jest zmienna w zależności od regionu lub rodzaju wbudowanych gruntów. Wynikający z niej współczynnik wykorzystuje się w celu ustalenia nośności oraz wskaźnika zagęszczenia na podstawie wyniku pomiaru.

Badanie prowadzi się, obciążając dynamicznie – czyli opuszczając ciężar 10 kg z wysokości około 70 cm - płytę o średnicy 30 centymetrów. Pod wpływem utworzonej siły podłoże osiada, co następnie jest rejestrowane przez aparaturę.

Najpierw wykonuje się 3 próbne obciążenia. Kolejne 3 są wykorzystane jako właściwe pomiary odkształcenia podłoża. Wszelkie odczyty zapisuje elektroniczny przyrząd połączony z płytą dynamiczną za pomocą przewodów lub Bluetooth. Następnie urządzenie dokonuje obliczeń, których wynikiem jest dynamiczny moduł odkształcenia Evd.

Proste przygotowania

Przed wykonaniem badania lekką płytą dynamiczną nie są wymagane długie przygotowania podłoża czy duże urządzenia, które mogłyby sprawiać kłopoty. Do przeprowadzenia pomiarów potrzebna jest jedynie powierzchnia o spadku nie większym niż 6% (w przypadku podłoża o większym spadku należy najpierw je wypoziomować).

Inne warunki wymagane do przeprowadzenia badania to:

  • maksymalna średnica ziarna mniejsza niż 63 mm,
  • temperatura powietrza wyższa niż 0 st. C.

Mobilność

Jak można wywnioskować po nazwie, lekka płyta dynamiczna nie ma dużej wagi. Większą część tego urządzenia stanowi ciężarek. Oprócz samej płyty dynamicznej do pomiarów potrzebny jest jeszcze rejestrator wykorzystywany do zapisu pomiarów oraz wykonania obliczeń.

Dzięki temu badanie można przeprowadzić samodzielnie i w miejscach, w których nie byłoby możliwości dokonać pomiarów za pomocą większych urządzeń.

Krótki czas badania

Wykonanie pomiarów i uzyskanie wyników z pomocą lekkiej płyty dynamicznej zajmuje 2-3 minuty. Jest to niezwykle wygodne, tym bardziej kiedy zależy nam na czasie i musimy dokonać badań jak najszybciej.

Dodatkowo wyniki badania są dostępne natychmiast po jego zakończeniu. W ten sposób w razie potrzeby weryfikacji niektórych pomiarów można wykonać je na bieżąco.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%