Zamknij
REKLAMA

Wykorzystanie nawozów mineralnych i wapniowych przez Polskich rolników w 2016 roku

13:09, 31.07.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Ostatnie 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej to okres intensywnego rozwoju technologii rolniczych oraz usprawniania ekonomii nawożenia. Polska w tym okresie przystąpiła do Jednolitego Rynku Europejskiego, dopasowała prawodawstwo do dorobku wspólnotowego oraz efektywnie wykorzystała unijne fundusze pomocowe. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do wzrostu rolnictwa, poprawy koniunktury rynkowej oraz ogólnej ewolucji polskiego sektora rolniczego.

Wedle specjalistów realizacja rolniczej polityki UE przyczyniała się do wzrostu konkurencyjności, rozdrobnienia agrarnego, otwarcia na rynku wspólnotowe, a także jednoczesnego wielopoziomowego rozwoju obszarów wiejskich.

84,6% gospodarstw rolnych w 2016 roku stosowało nawozy mineralne, naturalne lub wapniowe

Nawozy azotowe stosowane były przez 61,3% gospodarstw, przy czym nawóz wieloskładnikowy wykorzystywany był w 51,3% gospodarstw rolnych. Zdecydowanie mniejsza ilość rolników stosowała w 2016 roku nawozy fosforowe (3,7%) i potasowe (6,7%), a nawozy wapniowe wprowadzane były do gleby przez 10,4% gospodarstw rolnych.

Zgodnie z wynikami raportu „Charakterystyka gospodarstw rolnych w 2016 r.” opracowanym przez GUS, wraz ze wzrostem powierzchni użytków rolnych, wzrasta:

  • nawożenie wapniowe od 2,6% do 29,5% w gospodarstwach o powierzchni ponad 100 ha użytków rolnych;
  • nawożenie mineralne od 4,7% do 80% w gospodarstwach dysponujących użytkami rolnymi o powierzchni powyżej 5 ha, a w gospodarstwach dysponujących powierzchnią rolną od 30 do 50 ha aż do 90%.

Wzrost użycia nawozów mineralnych

Wzrost użycia nawozów w 2016 roku doskonale wykazują gospodarstwa rolne stosujące nawożenie mineralne. Wśród grup obszarowych UR można wymienić następujące wyniki:

  • 90% nawozów azotowych w gospodarstwach o powierzchni od 15 ha użytków rolnych,
  • 8% nawozów fosforowych w gospodarstwach o powierzchni od 20 do 30 ha użytków rolnych,
  • 26% nawozów potasowych w gospodarstwach powyżej 100 ha użytków rolnych,
  • 80% nawozów wieloskładnikowych w gospodarstwach powyżej 30 ha użytków rolnych.

Zużycie nawozów mineralnych i wapniowych pod zbiory w 2016 roku

Wraz ze wzrostem ilości gruntów użytkowych w 2016 roku wzrastała także ilość zużywanych nawozów na jednostkę powierzchni upraw rolnych. Przeliczając na 1 ha UR, zużyto 131,6 kg czystego składnika NPK, przy czym nawożenie zwiększało się w ostatniej dekadzie od 63,1 kg NPK na 1 ha UR wśród gospodarstw o powierzchni 1 – 2 ha, do 161,5 kg NPK wśród gospodarstwa od 100 ha UR wzwyż. Najbardziej intensywne nawożenie względem średniej krajowej wykazano w gospodarstwach klasyfikowanych do największych grup obszarowych: od 20 do powyżej 100 ha.

Zużycie nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych oscylował na poziomie 69 kg na ha UR, a najwyższy jego poziom (30,5% zużycia ogółem) wynosił w gospodarstwach największych (powyżej 100 ha). Zarówno zużycie nawozów mineralnych, jak i wapniowych jest mocno zróżnicowane terytorialnie – najwięcej nawozów wapniowych zużyto w woj. wielkopolskim (209,6 kg/ha UR) i opolskim (137 kg/ha UR), przy czym najmniej w woj. podlaskim i małopolskim (16,7 kg/ha UR).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone