Zamknij

Wskazówki dla remontujących: jak położyć panele podłogowe w poprawny sposób?

15:15, 16.08.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:17, 16.08.2018
Skomentuj

Podłoga to element wystroju, który w sposób pośredni bardzo mocno wpływa na to, jak postrzegamy daną przestrzeń. Panele podłogowe muszą być więc położone dokładnie i z zachowaniem pewnych podstawowych zasad, dzięki czemu będą trwałe i estetyczne. Panele z drewna są produktami o wysokiej jakości – warto przed podjęciem prac przygotować się do ich montażu, by nie zmarnować dobrego surowca, oszczędzić czas i nerwy.

Izolacja – to ważny aspekt podczas zakładania naturalnych paneli podłogowych

Cena paneli podłogowych i ich dostępność na rynku sprawiają, że z roku na rok większa ilość użytkowników sięga właśnie po ten typ pokrycia podłogowego, zamiast parkietu drewnianego czy kafelek ceramicznych. Montaż paneli podłogowych kojarzy się z szybką i intuicyjną robotą – ot, żadna filozofia połączyć kilka elementów na wpust i pióro. W praktyce trzeba jeszcze pamiętać o izolacji, czyli przygotowanej uprzednio powierzchni, na której kładzie się panele podłogowe. Nieodpowiednio położona pianka izolacyjna lub jej brak, sprawiają, że powierzchnia posadzki może być nierówna, a po kilku tygodniach użytkowania zwyczajnie się wybrzuszy. Przed podjęciem jakichkolwiek prac wyrównaj posadzkę i zadbaj o odpowiedniej jakości izolację.

Jeśli mamy do czynienia z posadzką wyjątkowo nierówną, i klasyczna izolacja nie spełni egzaminu, warto zainteresować się tzw. posadzką samopoziomującą. Uzyskamy wtedy idealną powierzchnię do montażu paneli podłogowych z drewna. Przy takim wariancie warstwa pianki izolacyjnej może być relatywnie cieńsza, ale nie należy całkowicie z niej rezygnować. Najlepiej podejść do przygotowań w sposób spokojny i rozmyślny, np. dzień przed podjęciem właściwych prac montażu paneli podłogowych.

Fot. Naturalne podłogi drewniane od firmy Nowex (www.podlogi-naturalne.pl)

Łączenie paneli podłogowych metodą pióro i wpust

Z praktycznego punktu widzenia, do tej części montażu naturalnych paneli podłogowych warto zaangażować co najmniej dwie osoby. Praca jest wtedy sprawna i efektywna. Dwa panele podłogowe łączone są ze sobą metodą pióra i wpustu. Każdy element podłogi ma na powierzchni bocznej rowki i wypustki - panele podłogowe z drewna łączy się podobnie jak klocki dla dzieci.

Najtrudniejsze w tym zadaniu jest zsynchronizowanie pracy dwóch montażystów i jednoczesne, delikatne wciskanie jednego panela podłogowego w drugi, z zachowaniem jednego poziomu. Wykonywanie tej czynności w pojedynkę jest trudne ze względu na długość pojedynczego elementu. Nie należy używać nadmiaru siły, jeśli panel nie wskakuje w gniazdo, wycofaj się i spróbuj ponownie. Siłowanie się z panelami podłogowymi sprawia, że możemy uszkodzić je i będą nadawać się do wyrzucenia.

Jeśli przycinasz panele, lub w remontowanym pomieszczeniu jest dużo pyłu z innego źródła, dobrze jest przed montażem oczyścić panele podłogowe z połyskiem. Drobinki zanieczyszczeń poprzez tarcie i nadmierną siłę w trakcie łączenia mogą spowodować, że na powierzchni pojawią się brzydkie rysy i zmatowienia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%