Zamknij

Montaż listew przypodłogowych - zrób to sam

15:00, 05.09.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:01, 05.09.2018
Skomentuj

Dla wielu z nas majsterkowania to prawdziwa pasja, a godziny spędzone w garażu są czystą przyjemnością. Dla innych jest to z kolei doskonały sposób na oszczędzenie pieniędzy, które musieliby wydać na fachową usługę profesjonalisty. Niezależnie od kierujących Tobą motywów, rozwiązania „zrób to sam” stają się coraz powszechniejsze i prostsze. Podobny los spotkał listwy przypodłogowe, które możesz zamontować w pełni samodzielnie. Nie powinno Ci to sprawić absolutnie żadnych problemów, o ile tylko nie zapomnisz o kilku istotnych kwestiach! W tym pomogą nam fachowcy ze sklepu online Dekorplanet.pl

Samodzielny montaż listew przypodłogowych - klej, silikon czy gotowy system?

Jedną z najistotniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć na etapie wykańczania wnętrza, jest sposób montażu listew przypodłogowych. Wśród prostych do samodzielnego zrealizowania rozwiązań prym wiedzie wykorzystanie spoiwa - kleju montażowego lub silikonu. Część producentów dołącza odpowiedni preparat do swoich listew, ułatwiając klientom rozwikłanie dylematu. Pamiętaj jednak, że decydując się na takie rozwiązanie, w przypadku remontu będziesz musiał dosłownie oderwać listwy od ściany, co prawdopodobnie zaowocuje zniszczeniem ich oraz farby w dolnej części ściany. Niektóre modele listew oraz spoiwa przewidują co prawda kilkukrotne wykorzystanie, jednak nie zawsze jest to standard.

Gotowy system montażu listew przypodłogowych - na czym to właściwie polega?

Alternatywą wobec klejów montażowych i silikonu są gotowe systemu montażu, bazujące na specjalnych klamrach - to je, a nie całe listwy, montujemy do ściany. Jest to ponadto najwygodniejsza opcja, jeżeli pod naszymi listwami przypodłogowymi chcemy „ukryć” kable. W takim wypadku wykorzystujemy także wkręty i kołki rozporowe, po przymocowaniu których rozmieszczamy przewody we właściwych miejscach. Ze względu na rodzaj klamer (metalowe bądź plastikowe) oraz indywidualne zalecenia poszczególnych producentów, trafisz na listwy montowane od góry, w systemie góra-przód lub od przodu. Aby nie zniszczyć klamer niewłaściwym sposobem montażu, jeszcze przed jego rozpoczęciem zweryfikuj, z której strony powinieneś dociskać listwy.

Niektóre modele listew przypodłogowych mają z góry narzucony sposób montażu, więc jeżeli koniecznie zależy Ci na konkretnej opcji, upewnij się jeszcze przed zakupem, że wybrane przez Ciebie listwy przypodłogowe będzie można przymocować właśnie w ten sposób.

Przycięcie listew przypodłogowych przed montażem - o czym należy pamiętać?

Kolejnym etapem jest odpowiednie przycięcie listew przypodłogowych, gdyż większość sklepów sprzedaj je na metry. Zwróć uwagę na to, że innej piły użyjesz w przypadku listew z drewna i MDF-u, a innych dla modeli wykonanych z aluminium bądź stali nierdzewnej. Wybranie nieodpowiedniego narzędzia skutkowałoby uzyskaniem nieestetycznych, poszarpanych krawędzi, które ciężko byłoby następnie połączyć. Upewnij się także, że nie przycinasz listew zbyt krótko, gdyż istnieje ryzyko, że nie mógłbyś ich już wykorzystać. Kolejnym istotnym punktem na naszej liście jest dopilnowanie właściwego skoku, zwłaszcza w przypadku łączeń na krawędziach ścian. W tym momencie należy zachować szczególną ostrożność, gdyż właściwy skraj listew to gwarancja udanego i eleganckiego wizualnie łączenia ze sobą poszczególnych fragmentów. Na wszelki wypadek zawsze warto zostawić kilka dodatkowych milimetrów, które łatwo później ściąć.

Uwaga! W przypadku niektórych gotowych systemów montażowych producenci wykorzystują kwadratowe słupki, które niwelują konieczność docinania listew pod kątem w narożnikach.

Montowanie listew przypodłogowych przy użyciu spoiwa

Jeżeli zdecydowałeś na klej montażowy lub silikon, bezpiecznie będzie pozostawić spoiwo do całkowitego wyschnięcia na mniej więcej 24h. Po tym czasie możesz bez obaw wypełnić dane pomieszczenie meblami lub malować listwy, o ile wybrałeś model do samodzielnego pomalowania. W przypadku listew montowanych na gotowych systemach montażu, dalsze prace możesz kontynuować bezzwłocznie po ich założeniu.

Nie zapominaj, że montażu listew przypodłogowych najlepiej dokonać tuż po pomalowaniu ścian i położeniu podłogi - wtedy, gdy powierzchnie są jeszcze czyste, co przełoży się pozytywnie na przyczepność spoiwa, niezależnie od tego, czy będzie to klej montażowy, czy też silikon. Wybór między spoiwem a gotowym systemem montażu to natomiast tak naprawdę wybór pomiędzy klejeniem a wierceniem, dlatego warto go z wyprzedzeniem przemyśleć.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%