Zamknij
REKLAMA

Jak nie wręczać róż?

10:45, 19.09.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Jeżeli rozważamy wręczenie komuś kwiatów, szczególnie tak eleganckich jak róże, z pewnością zależy nam na obdarowywanej osobie lub mamy ku temu ważną okazję.

Jednak nawet najlepsze chęci i starania mogą zostać przyćmione przez towarzyską gafę lub nieznajomość znaczenia i symboliki przekazywanych kwiatów. W poniższym artykule podpowiadamy jak uchronić się przed popełnieniem kwiatowego faux-pas i obdarowywać różami zgodnie z zasadami savoir-vivre.

Sytuacje, których lepiej uniknąć

Zanim przejdziemy do kwiatów samych w sobie, warto przypomnieć, jakie zasady obowiązują przy ich wręczaniu, ponieważ często to właśnie niewłaściwe zachowanie może być potraktowane jak większy nietakt niż, przykładowo, kwiaty dobrane nieodpowiednio do sytuacji.

Róże są uznawane za jedne z najbardziej eleganckich gatunków kwiatów, niegrzecznym byłoby więc wręczać je w niedbałym stroju. Przekazywanie ich koronami do dołu lub w opakowaniu (z wyjątkiem ozdobnego celofanu) również nie jest na miejscu, ponadto bukiet kwiatów zawsze przekazujemy prawą ręką. Gdy para wybiera się do kogoś z wizytą, nie powinna łamać zasady, że to mężczyzna wręcza pani domu bukiet, kobieta zaś prezent, pod warunkiem, że nie jest to trunek, bo wówczas przekazuje go również pan. Jeżeli zaś to mężczyzna-gospodarz jest obdarowywany, to odwiedzająca pani wręcza kwiaty.

Anty-przewodnik po kompozycjach

Korzystając z usług kwiaciarni niemal na pewno unikniemy tego błędu, warto jednak wiedzieć, że wręczając parzystą liczbę róż zazwyczaj popełniamy gafę. Nieparzysta liczba tworzy bardziej harmonijną kompozycję, jednak jeżeli bukiet kwiatów jest duży, liczący na przykład kilkadziesiąt sztuk, wówczas nie ma to aż tak dużego znaczenia.

Komponując róże z liliami i chryzantemami otrzymamy raczej wiązankę pogrzebową niż miły podarunek, należy więc unikać tego zestawienia jak ognia. Zbyt obfite bukiety róż nie pasują do oficjalnych lub innych niż wyznawanie miłości okazji, powinno się zatem zachować umiar w tej kwestii.

Podstępne kolory i okazje

Kolory mają w przypadku tych kwiatów szczególne znaczenie, a będąc świadomym ich symboliki unikniemy nieporozumień. Czerwony to oczywiście kolor miłości i błędem jest nadużywanie go w sytuacjach takich jak podziękowania lub imieniny cioci. Biały czy herbaciany nie oddadzą namiętnych uczuć, a żółty może nawet zostać opacznie zrozumiany jako wyraz negatywnych emocji, takich jak zazdrość, choć obecnie odchodzi się od postrzegania go w ten sposób.

Fioletowe róże natomiast, choć niezwykle rzadkie, nasuwają skojarzenia z żałobą. Kompozycja z różowych i innych intensywnie kolorowych róż będzie znów zbyt jaskrawa i nieodpowiednia w ramach oficjalnych podziękowań.

Komu, kiedy i jak wręczyć?

Róże, chociaż w uroczystych okolicznościach uniwersalne, mogą być zwodniczym prezentem, ponieważ nie każdego wypada nimi obdarować. Sytuacja musi być odpowiednio doniosła. Używając ich na każdą okazję sprawiamy, że tracą swoje znaczenie - na co dzień lepiej wręczać mniej eleganckie kwiaty.

Z reguły nie obdarowujemy kwiatami mężczyzn, częściej kobiety lub starsze bądź zasłużone osoby. Nie każda okoliczność jest odpowiednia - wręczanie róż na pożegnanie tuż przed długą podróżą nie jest dobrym pomysłem; musimy mieć na uwadze względy praktyczne i wygodę osoby, której przekazujemy bukiet kwiatów.

Podobnie z obdarowywaniem kogoś na uroczystym wyjściu, podczas którego nie będzie ona miała możliwości zostawienia prezentu we flakonie, a będzie skazana na noszenie go ze sobą i uważanie na niego cały wieczór. Kolejna kwestia to wręczanie kwiatów doniczkowych - nie są one tak eleganckie jak cięte i dla osoby, która nie zajmuje się nimi hobbystycznie, doglądanie ślicznej karłowatej róży będzie tylko ciężarem. Ponadto decydując się na taki podarek musimy mieć pewność, że danej osobie spodoba się nasz wybór.

Wydobądź potencjał róż unikając błędów

Bukiet róż to wspaniały prezent - jeżeli wręczony odpowiedniej osobie i w odpowiednich okolicznościach. Aby uczynić ten gest jeszcze piękniejszym, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, a będziemy mieć pewność, że to, co chcemy nim przekazać zostanie prawidłowo odebrane i sprawi obdarowywanej osobie prawdziwą radość.

 

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone