Zamknij
REKLAMA

Jak płacić, żeby nie przepłacić?

00:00, 03.10.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Każdy kierowca chce płacić mniej za OC, Ty z pewnością również. W końcu jest to sztywny wydatek w budżecie, którego nie da się ominąć ani opóźnić. Dlatego zasadne wydaje się pytanie, jak płacić za tę polisę, żeby nie przepłacać. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

1. Znajdź najtańsze OC

Jeśli nie chcesz przepłacać, musisz znaleźć najlepszą ofertę na rynku. W przypadku OC nie jest to jednak tak łatwe jak przy innych produktach i usługach, ponieważ składkę na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wylicza się indywidualnie. Oznacza to, że w tej samej firmie za tę samą polisę dwóch kierowców może zapłacić skrajnie różną cenę, a jeden kierowca zapłaci odmienne składki w dwóch różnych towarzystwach. Na szczęście do dyspozycji są obecnie internetowe kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe, które służą do błyskawicznego porównywania cen OC w wielu firmach.

Dzięki kalkulatorom i porównywarkom ubezpieczeniowym znalezienie najkorzystniejszej cenowo polisy jest możliwe od ręki, od A do Z przez Internet. Pamiętaj przy tym, że wysokość składki w żaden sposób nie wpływa na to, czy w razie szkody zostanie przyznany Ci samochód zastępczy. Poczytaj więcej o tym, jak działa auto zastępcze z OC sprawcy na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

2. Zapłać w jednej racie

Wielu kierowców rozważa rozłożenie składki ubezpieczeniowej na raty, nie mając świadomości, z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Otóż taka forma płatności powoduje podwyższenie ceny OC, czasami nawet znaczne, bo o 30%. Jeśli więc Twoje ubezpieczenie standardowo kosztuje 1000 zł, po rozłożeniu na raty jego cena liczona jako suma dwóch lub więcej rat może wynieść aż 1300 zł. Rozumiemy jednak, że niekiedy nie ma innego wyjścia na kupno OC niż właśnie opłata w ratach, dlatego w takich sytuacjach warto z niej skorzystać.

Jeśli więc mimo wszystko interesuje Cię polisa w ratach, najpierw się dowiedz, w których towarzystwach jest ona dostępna. Nie każda firma przewiduje bowiem tę formę płatności, więc przed wyborem danej marki poczytaj o niej więcej w Internecie, przy okazji sprawdzając opinie o AVIVA, AXA Direct, Warcie, Ergo Hestii lub każdym innym towarzystwie, w którym chcesz kupić OC.

3. Płać na czas

Będąc kierowcą, na pewno wiesz, że OC jest obowiązkowe i nie da się przed nim uciec. Jeśli Twoje auto pozostaje bez polisy choćby jeden dzień, może czekać Cię kara liczona w setkach zł, a w przypadku braku ubezpieczenia przez więcej niż 4 dni – w tysiącach zł. Wniosek jest prosty i jednoznaczny: nie chcąc przepłacać za OC, koniecznie pamiętaj o opłaceniu składki na czas. Nie zwlekaj z tym na ostatnią chwilę, żeby przypadkiem nie wypadło Ci z głowy.

4. Kup samochód z silnikiem o małej pojemności

Osoby, które chcą płacić mało za OC, powinny się pilnować podczas poszukiwań auta do kupna i wybierać samochody z silnikiem o małej pojemności. Auta z dużą jednostką napędową, które w krótkim czasie potrafią rozpędzić się do dużej prędkości, to najlepszy przepis na drogie OC. Pytanie, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe tak surowo traktują samochody sportowe i ich właścicieli? Przyczyna tkwi w statystykach, które wskazują, że dynamiczne auta o dobrych osiągach częściej powodują stłuczki, kolizje i wypadki niż pojazdy o spokojnym charakterze.

Jeśli więc masz do wyboru Skodę Octavie z silnikiem o pojemności 1600 cm3 oraz BMW M3 z silnikiem o pojemności 4000 cm3 i mocy 420 KM, za OC dla Skody zapłacisz mniej więcej dwa razy mniejszą składkę. Oczywiście, jeżeli stać Cię na zakup tak drogiego samochodu jak BMW M3, droga polisa nie zrobi na Tobie ważenia, jednak w przypadku niskich lub średnich zarobków koniecznie zwracaj uwagę na pojemność silnika, żeby nie przepłacać za ubezpieczenie.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone