Zamknij

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie. Sprawdź, co stanie się z Waszym wspólnym kontem w banku lub kredytem

15:09, 22.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:15, 22.10.2018
Skomentuj

Wspólność majątkowa to podstawowy ustrój majątkowy małżeński przewidziany przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Oznacza to, że każda rzecz nabyta po zawarciu małżeństwa staje się w równym stopniu własnością obydwojga małżonków. Coraz częściej, jednak wśród małżeństw z krótkim stażem obserwuje się odchodzenie od ustawowej wspólności majątkowej na rzecz ustrojów majątkowych umownych i rozdzielności majątkowej.
Co dzieje się zatem, gdy małżonkowie zdecydują się na rozdzielność majątkową? Jak wygląda stan prawny posiadania przez nich produktów finansowych - kredytu czy konta w banku. Kto ma do nich prawo? Kto za nie płaci? O tym więcej w dalszej części tego artykułu.

Wspólność ustawowa, majątkowa ustaje w czasie trwania małżeństwa ustaje również w momencie zawarcia umowy, która ustanawia rozdzielność majątkową, rozdzielność majątkową w drodze orzeczenia sądu rodzinnego, ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. Dzieje się tak również w przypadku orzeczenia separacji. Wspólność ta ustaje również z chwilą ustania małżeństwa z powodu rozwodu, unieważnienia małżeństwa, śmierci jednego z małżonków.

Wspólność ustawowa czy majątkowa ulega przywróceniu w razie zawarcia umowy przywracającej taką wspólność lub w razie uchylenia umorzenia, ubezwłasnowolnienia, ukończenia lub uchylenia postępowania upadłościowego i zniesienia separacji.

Majątek wspólny to przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności przez oboje małżonków lub przez jednego z nich i wchodzą do majątku wspólnego, chyba że zgodnie z wyraźnym przepisem prawa należą do majątku osobistego małżonka.

Do majątku wspólnego należą ponadto:

-pobrane wynagrodzenia za pracę;

- dochody z majątku wspólnego;

- dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

- dochody z majątku osobistego każdego z małżonków;

- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Zawarcie intercyzy

Rozdzielność majątkowa powstaje na podstawie umowy zwanej intercyzą, którą należy zawrzeć jeszcze przed zawarciem małżeństwa lub w trakcie jego trwania. Intercyza musi być sporządzona przez notariusza w formie aktu notarialnego, w innej formie nie wywoła bowiem skutków prawnych. Musi to być również decyzja obojga małżonków. Umowa majątkowa małżeńska zawarta przez małżonków może być w każdym czasie przez nich zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że małżonkowie postanowią inaczej.

Istnieje również okoliczność ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, którą ustanawia Sąd orzeczeniem sądowym, o czym przeczytasz więcej na blogu Kapitalni pod adresem https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/agnieszka-kowalczyk/na-czym-polega-rozdzielnosc-majatkowa/id/177

Wyrównanie dorobków

Jednym z rodzajów rozdzielności jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Dorobkiem jest wzrost wartości majątku. Po ustaniu rozdzielności małżonkowie mają prawo do wyrównania dorobków. Sprawy tego typu rozstrzyga Sąd.

Sądowe ustanowienie rozdzielności

Przy zaistnieniu ważnych powodów małżonek może wystąpić do Sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej, jest to możliwe nawet w przypadku sprzeciwu współmałżonka. Takie wystąpienie małżonka nie musi wiązać się z pozwem rozwodowym czy separacją. Powodem ustanowienia rozdzielności może być: trwonienie wspólnego majątku czy alkoholizm. Musi to być okoliczność zawiniona. Rozdzielność majątkowa może być rozwiązaniem, dzięki któremu jeden z małżonków nie będzie ponosił odpowiedzialności za długi drugiego.

Co dzieje się z majątkiem małżonków, jeśli zdecydują się na rozdzielność majątkową?

Zgodnie z art. 370 k.c., jeżeli kilka osób zaciągnęło zobowiązanie dotyczące ich wspólnego mienia, są one zobowiązane solidarnie za posiadany majątek. Jeżeli małżonkowie zaciągneli np. kredyt w celu zakupu mieszkania, są zobowiązani do jego solidarnego spłacenia. Ustanie wspólności ustawowej nie wyłącza odpowiedzialności obojga małżonków za cały dług.

Co dzieje się z rachunkiem bankowym małżonków w przypadku rozdzielności majątkowej?

Każdy ze współposiadaczy rachunku może samodzielnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. Zgodnie z art. 51 pr. bankowego rachunek bankowy może być prowadzony dla kilku osób fizycznych. Strony umowy wspólnego rachunku bankowego nie muszą być związane węzłem małżeńskim. Każdy ze współposiadaczy rachunku może też w każdym momencie wypowiedzieć umowę. W przypadku, gdy rachunek wspólny prowadzony jest przez małżonków, którzy posiadają wspólność ustawowa, wówczas środki zgromadzone na rachunku, ale i odsetki od kwot zdeponowanych na rachunku są objęte zasadą wspólności ustawowej. Jej ustanie powoduje przekształcenie wspólności ustawowej w współwłasność ułamkową.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%