Zamknij

Z której strony domu usytuować ogród zimowy? Podpowiadamy!

11:36, 14.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:39, 14.11.2018
Skomentuj

Dobudowanie ogrodu zimowego do istniejącego budynku wiąże się z wyborem miejsca, w którym stanie obiekt. Kiedy dysponujemy tarasem, jego zabudowanie i zadaszenie pozwoli uzyskać funkcjonalny ogród, lecz nie zawsze jest to takie proste. Zdarza się również, że nie mamy dużego pola do popisu, bo tylko jedna ściana domu jest wolna. Poniższy poradnik kierujemy do osób, które muszą wybrać między czterema lokalizacjami: południową, północną, wschodnią i zachodnią.

Gdy zależy nam na słońcu, postawmy na stronę południową

Ogrody zimowe znajdujące się po południowej stronie domu są najlepiej nasłonecznione, sprzyjają uprawie roślin tropikalnych i chłoną ciepło, przekazując je dalej, do sąsiadujących pomieszczeń. Oczywiście coś za coś, więc jeśli mowa o słońcu, dla domowników latem może być go za wiele. Trzeba zatem pomyśleć o zacienieniu. W tym celu często stosuje się rolety zewnętrzne, które skutecznie chronią ogród zimowy i roślinność przed nagrzewaniem w upalne dni. Wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, lecz i jego da się uniknąć: kiedy w okolicy rośnie wiele drzew, mogą one stanowić naturalną barierę i zastąpić montowane rolety.

Ogród wychodzący na północ będzie wymagał ogrzewania

Strona północna nie jest najbardziej korzystna, gdy mówimy o lokalizacji dla oranżerii lub oszklonego ogrodu. Ze względu na niewielką ilość słońca, wnętrze takiego tarasu będzie chłodne i dużo ciemniejsze, niż gdyby znalazło się z innej strony budynku. Mało światła to nie wszystko – od północy wieje zimny wiatr, a więc ogrody zimowe postawione w takim miejscu wymagają ogrzewania. Utrudniona jest też pielęgnacja roślin, ponieważ bez odpowiedniego doświetlenia i temperatury, niewiele z nich będzie bujnie rosło. Jeśli mamy wybór, lepiej szukać po innej stronie domu, północną zostawiając bez dobudowy.

Wschód czy zachód, oto jest pytanie. Gdzie wybudować zielony salon?

Dwa optymalne rozwiązania: strona wschodnia i strona zachodnia. W obu przypadkach ogrody zimowe bardzo dobrze funkcjonują przez cały rok. Z jedną małą różnicą – od wschodu szybciej robi się jasno i ciepło. W takim ogrodzie miło spędza się poranki i pracuje w porach przedpołudniowych. Natomiast od zachodu rano jest chłodniej, lecz wieczorami dłużej nie musimy zapalać światła. Nasłonecznienie obiektu jest delikatne, ale wystarczające do odpoczynku. Warto podkreślić, że w ogrodzie zimowym usytuowanym od wschodu lub zachodu doskonale uprawia się większość roślin, a ich pielęgnacja nie wymaga ciągłego doglądania.

Bardzo istotne jest to, żeby wybrać miejsce dopasowane do bryły budynku oraz indywidualnych potrzeb właścicieli domu. W tym pomogą profesjonaliści z firmy Balmar, zajmujący się projektowaniem i budowaniem ogrodów zimowych. Zajrzyj na ich stronę internetową i zleć wykonanie idealnie zlokalizowanej oranżerii, oszklonego tarasu lub ogrodu całorocznego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%