Zamknij
REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów narciarskich?

15:04, 14.11.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Buty narciarskie są na tyle ważnym elementem ekwipunku narciarza, że warto w niego zainwestować. Jakie powinny spełniać kryteria? Które parametry są kluczowe, by buty spełniały swoją funkcję i służyły nam przez kilka sezonów?

Buty narciarskie, jak każde, powinny być przed wszystkim wygodne, ale oprócz komfortu muszą zapewnić narciarzowi bezpieczeństwo, stabilność i pełną kontrolę nad prowadzeniem nart. Producenci sprzętu sportowego, proponując nowoczesne rozwiązania technologiczne, starają się te potrzeby zaspokoić. Pierwszy ruch należy jednak do nas – musimy ustalić, jakiego potrzebujemy rozmiaru. Chodzi o dokładny pomiar długości stopy, od czubka dużego palca po końcówkę pięty. Warto zmierzyć obie stopy, bo często różnią się długością. Następnie zastanówmy się, jakie są nasze preferencje dotyczące komfortu termicznego – czy jesteśmy zmarźlakami potrzebującymi grubszej skarpety – i weź ją pod uwagę przy pomiarach – czy zwykle mamy problem z odczuciem ciepłych czy nawet gorących stóp. Pamiętaj, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego temperatura ciała rośnie.

W sklepach sportowych znajdziemy buty dedykowane dzieciom, kobietom i mężczyznom. Różnią się one nie tylko rozmiarówką i kolorem – producenci zwracają przede wszystkim uwagę na różnice w budowie anatomicznej, np. górna część skorupy w butach damskich jest szersza, ze względu na większy obwód damskiej łydki. Warto szukać dla siebie buta, trzymając się odpowiedniej kategorii. Oprócz rozbudowanej oferty butów: https://www.snowshop.pl/buty-narciarskie, w sklepie SnowShop.pl możemy oczekiwać również fachowego doradztwa.

Długość buta do jedno, a stopień jego dopasowania to drugie. But narciarski musi ściśle przylegać do stopy, ale bez powodowania ucisku. I nie chodzi tu tylko o nasz komfort, ale również o nasze bezpieczeństwo. Dobrze dopasowany but pomaga właściwie i precyzyjnie przenosić energię na nartę, kontrolować szybkość jazdy i zachować stabilność przy skręcie. System klamer i rzepów, często wsparty nowoczesnymi patentami, ułatwia narciarzowi właściwy docisk, a dzięki temu minimalizuje ryzyko upadku czy kontuzji. Nowoczesne buty narciarskie często wyposażone są w specjalne wkładki, które po podgrzaniu dopasowują się do stopy narciarza – z pewnością zwiększając odczucie komfortu, ale też wspomnianego bezpieczeństwa. Narciarz nie tylko jeździ, czasem musi też chodzić, i to w narciarskich butach. Wiele modeli posiada specjalne systemy pozwalające zmienić ruchomość czy wysokość górnej części skorupy, ułatwiając w ten sposób życie użytkownikowi.

Kolejnym ważnym parametrem buta narciarskiego jest jego twardość, czyli tzw. flex. Tu sprawa jest prosta – im większe są umiejętności techniczne narciarza i w im trudniejszych warunkach jeździ, tym twardszego buta potrzebuje. Jeśli lubisz i potrafisz jeździć dynamicznie, sportowo, szybko, na trudnych trasach, stromych stokach i oblodzonych powierzchniach – zdecyduj się na buty twardsze. Do jazdy amatorskiej, rekreacyjnej, słabszej technicznie, wystarczą ci buty miękkie. One łatwiej „wybaczą” ci niedociągnięcia w technice jazdy. I jeszcze jedna kwestia – im większą masę posiada narciarz, tym twardszych butów potrzebuje. Na rynku dostępne są modele wyposażone w sprytne, proste systemy do zmiany twardości buta. Jest to wygodne rozwiązanie dla każdego narciarza – zaawansowany technicznie użytkownik będzie mógł regulować twardość buta w miarę zmieniających się warunków na stoku, a mniej zaawansowany, w miarę poprawy swych umiejętności, stopniowo będzie mógł zwiększać twardość buta, i dzięki temu również używać ich przez klika kolejnych sezonów. Możliwość dopasowania parametrów buta do stylu i warunków jazdy z pewnością zwiększa ich atrakcyjność.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone