Zamknij

Co oznaczają cyfry w numerze konta bankowego?

14:19, 06.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:22, 06.12.2018

Numer konta bankowego nie jest przypadkowym zlepkiem cyfr. Podobnie jak numer PESEL czy IP komputera, posiada on w sobie wiele zakodowanych informacji, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Ma to swoje praktyczne zastosowanie – pomaga określić tożsamość klienta oraz banku, w którym zostało założone dane konto. Umiejętność prawidłowego odczytywania numeru rachunku bankowego jest bardzo przydatna, ponieważ pomaga w szybkiej weryfikacji wiarygodności konta, do którego mamy zamiar skierować przelew. To, ile cyfr ma numer konta pozostaje niezmienne, zgodnie z panującymi standardami. Liczba ta wynosi 26 i jest podzielona na kilka obszarów, każdy o swoim unikalnym znaczeniu.

Na co dzieli się numer rachunku bankowego?

Każdy numer konta można podzielić na:

2 pierwsze cyfry, stanowiące sumę kontrolną

8 cyfr środkowych, będących numerem rozliczeniowym konkretnego banku

16 cyfr na końcu, oznaczających faktyczny numer danego klienta w banku

Kod ten z łatwością można zmodyfikować do formy międzynarodowej poprzez dołączenie liter PL, aby zasygnalizować kraj, do którego dane konto należy.

Choć samodzielna analiza rachunku bankowego może być dość dużym wyzwaniem dla osoby bez wcześniejszego doświadczenia z tym systemem, to istnieją sposoby, aby w razie potrzeby go odczytać. Warto jest zapoznać się z portalami typu https://akredo.pl/, na których często można napotkać się na niezwykle przydatne informacje.

Co jeszcze warto wiedzieć o numerze rachunku bankowego?

Nawet jeśli zrozumie się jego budowę i przeznaczenie, nowe pytania na temat kodu rachunku bankowego wciąż mogą się pojawiać. Czy można przy jego pomocy uzyskać prywatne informacje? Ile cyfr ma numer konta w innych krajach? Jak zmienić swój numer rachunku bankowego?

Co prawda sama myśl o jawności naszych danych może wydawać się niepokojąca, lecz w praktyce nie ma się czego obawiać. To niemożliwe, przy pomocy numeru konta poznać więcej informacji o danej osobie, niż jest to publicznie dostępne. Wbrew pozorom, banki starają się dbać o prywatność swoich klientów.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%