Zamknij

Jakie drewno do kominka?

12:51, 12.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:53, 12.12.2018
Skomentuj

Długie zimowe wieczory mogą być szczególnie nieprzyjemne, dlatego warto zadbać o przytulną atmosferę w naszym zaciszu domowym, instalując kominek w salonie. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie przyjemne ciepło, ale także wrażenia estetyczne i zapachowe. Coraz więcej osób mieszkających w domach jednorodzinnych decyduje się na takie rozwiązania.

Rodzina zbiera się przy kominku

Kominek z pewnością zmienia atmosferę w domu, ponieważ ogień sprawia, że wnętrze staje się o wiele bardziej przytulne. To właśnie przy kominku najczęściej rozpoczynają się najważniejsze rodzinne rozmowy. Niezwykle istotne jest drewno kominkowe, które wykorzystujemy do palenia. Ważne, ponieważ nie daje tylko ciepła, ale również niesamowite wrażenia estetyczne i zapachowe.

Żeby tak jednak było, musimy wybrać odpowiednie drewno, którym będziemy palili w kominku. Przy jego wyborze musimy zwrócić uwagę na pochodzenie. Do najbardziej popularnych i wskazanych do palenia w kominkach należą buk, dąb, jawor czy brzoza.  Jeśli chcemy wybrać dobrej jakości drewno, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, czy leżakowało od 3 do 9 miesięcy po ścięciu. Co ciekawe, firmy specjalizujące się w dytrybucji drewna kominkowego wprowadzają co jakiś czas nowości. Jedną z nich jest drewno przeznaczone do wędzenia. Do tego celu wykorzystuje się drewno olchowe. Firmy oferują także drewno rozpałkowe. Świetnie do tego nadają się drobne szczapy drewna liściasto-iglastego.

Jak rozpalić kominek?

Żeby jednak cieszyć się ciepłem wydobywającym z kominka, trzeba nauczyć się sprawnie go rozpalać. Powinniśmy zacząć od rozpalenia kilku kawałków zgniecionego papieru gazetowego. Następnie możemy rozpocząć układanie drobnych szczap suchego drewna. Grubsze kawałki drewna należy układać na końcu.

Taką konstrukcję należy podpalić w dolnej części paleniska. Kolejny krok polega na przymknięciu drzwiczek wkładu, tak by pozostawić kilkucentrymetrową szczelinę. Samo rozpalanie powinno przebiegać przy otwartym szybrze. Wloty powietrza powinny być również maksymalnie otwarte. Kiedy ogień rozprzestrzeni się na całe palenisko, wtedy można go uzupełnić do pełna i zamknąć szyber.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KominiarzKominiarz

1 0

Zawsze rozpala się od góry inaczej szybka się zakopci i nici z efektu,poza tym nie będzie sie kopcic z komina i sąsiedzi nie będą narzekać:) 18:40, 13.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%