Zamknij

Zakup mikrokawalerki - wszystkie za i przeciw

08:34, 03.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:40, 03.01.2019
Skomentuj

Na polskim rynku nieruchomości coraz częściej pojawiają się mikroapartamenty i mikrokawalerki, czyli lokale, których powierzchnia nie przekracza 20 m2. Czy kupno mieszkania o mikrometrażu to dobry pomysł? Sprawdź, jakie są najważniejsze zalety i wady mikrokawalerek.

Mikrokawalerka, czyli co?

Mikrokawalerka to mieszkanie o niewielkiej powierzchni – nawet o połowę mniejszej niż standardowa kawalerka. Za najmniejszą z tego typu nieruchomości uznaje się mieszkanie o powierzchni 7 metrów kwadratowych, zlokalizowane w XVII-wiecznej kamienicy, w samym sercu Rzymu. Lokal został zaprojektowany przez włoskiego architekta Marco Pierazziego, który na 7 metrach kwadratowych zdołał umieścić funkcjonalną kuchnię, łazienkę oraz sypialnię. Rzymska mikrokawalerka z miejsca stała się hitem na rynku nieruchomości i wzorem dla architektów oraz deweloperów na całym świecie.

W Polsce mikrokawalerki posiadają zwykle 12-20 metrów kwadratowych. Spotkać można je przede wszystkim w dużych miastach – w Warszawie planowanych jest obecnie kilka inwestycji, które mają w całości składać się z mikrokawalerek.

Zakup mieszkania w skali mikro – zalety

Najważniejszą zaletą mikrokawalerek jest ich rekordowo niska cena. W Warszawie mieszkanie o powierzchni 18 m2 można kupić już za 170 000, we Wrocławiu ceny za mikrokawalerki schodzą nawet poniżej 100 000 zł. Oznacza to, że właścicielem mieszkania można zostać za kwotę zbliżoną do wysokości wkładu własnego przy kredycie hipotecznym na 50-70-metrowe mieszkanie w dużym mieście.

Warto wiedzieć

Interesuje Cię kupno mieszkania w rozsądnej cenie? Przeczytaj nasz artykuł „Jak szukać dobrych okazji na zakup mieszkania?” i sprawdź, jak tanio kupić wymarzoną nieruchomość.

Drugą zaletą mikrokawalerek jest unikalna, często designerska architektura wnętrz. Ze względu na mocno ograniczoną przestrzeń, każdy centymetr mikromieszkania musi być zagospodarowany w przemyślany sposób. W mikrokawalerkach znajdują się więc antresole, składane stoły czy meble, które wysuwają się ze ścian tylko wtedy, gdy są potrzebne.

Wielu właścicieli mikrokawalerek traktuje te nieruchomości jako inwestycje. Mieszkania o powierzchni 12-20 m2 bardzo chętnie wynajmowane są przez studentów i singli, którzy niewiele czasu spędzają w czterech kątach.

Słabe strony mikroapartamentów

Niewielki metraż mikrokawalerek jest problemem nie tylko dla wielu potencjalnych mieszkańców, ale także dla deweloperów. W świetle polskiego prawa za lokal mieszkalny można uznać nieruchomość, która ma pokój o powierzchni co najmniej 16 m2. Doliczając do tego kuchnię oraz łazienkę, najmniejsze polskie mieszkanie powinno mieć około 24 metrów.

Aby ominąć to prawo, deweloperzy uciekają się do różnych prawnych kruczków, np. sprzedają mikrokawalerki jako lokale użytkowe. Nie do końca uregulowana kwestia prawna mikrokawalerek może spowodować w przyszłości problemy z wynajmem tego typu lokali.

Inną kwestią jest opłacalność zakupu mikromieszkania. Pomimo tego, że całościowa cena nieruchomości wydaje się kusząca, po podzieleniu jej przez liczbę metrów kwadratowych, okazuje się, że stawki są zbliżone, a nawet wyższe od innych inwestycji. Koszt jednego m2 mikrokawalerki w Warszawie może wynieść nawet 10 000 zł.

Mikrokawalerki są ciekawym rozwiązaniem dla osób, które spędzają w mieszkaniu niewiele czasu. Z tego powodu na zakup ich decydują się np. piloci czy stewardesy, spędzający w domu dwie-trzy noce tygodniowe. Na zakup mikromieszkań często decydują się także firmy, które potrzebują lokum dla pracowników przebywających w delegacjach.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%