Zamknij

Dlaczego należy wykonać USG połówkowe?

09:27, 07.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:31, 07.01.2019
Skomentuj

Jesteś w ciąży i martwisz się, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo? Pamiętaj, by regularnie wykonywać zalecane badania. Nie ograniczaj się jednak wyłącznie do tych obowiązkowych, lecz weź pod uwagę m.in. USG połówkowe. Sprawdź, dlaczego warto wykonać właśnie to badanie.

USG połówkowe to nieinwazyjne badanie, które najczęściej wykonuje się ok. 20 tygodnia ciąży. Pozwala na ocenę prawidłowego rozwoju płodu, dzięki czemu możliwe będzie zminimalizowanie wystąpienia komplikacji wynikających z nierozpoznania wad lub niedojrzałości płodu albo innych zaburzeń wewnątrzmacicznych. 

USG połówkowe – na czym polega?

USG połówkowe jest badaniem ultrasonograficznym, które należy wykonać między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jego celem jest szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych oraz określenie przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego. 

Badanie połówkowe składa się z kilku etapów:

  • biometria i określenie szacunkowej masy płodu – na podstawia parametrów biometrycznych, np. obwodu głowy, wymiaru dwuciemieniowego, długości kości udowej,
  • ocena struktur i narządów płodu, np. czaszka, ośrodkowy układ nerwowy, twarz, szyja, klatka piersiowa, serce, jama brzuszna, kręgosłup, kończyny. 

Analizie zostanie poddany również płyn owodniowy, np. za pomocą wskaźnika AFI. Badane jest też łożysko – jego położenie oraz relacja do ujścia wewnętrznego szyjki macicy. Ginekolog przeprowadza także badanie szyjki macicy, macicy oraz przydatków. 

Badanie połówkowe – korzyści 

20 tydzień ciąży to optymalny moment na wykonanie USG połówkowego. Warto zdecydować się na przeprowadzenie tego badania – szczególnie, że jest ono całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne. Ponadto niesie ono za sobą wiele korzyści.

  • Daje poczucie spokoju 

Kobieta, która wykonuje USG połówkowe może zyskać poczucie spokoju. Świadomość, że płód rozwija się prawidłowo, nie rodzi żadnego stresu. Dzięki temu może bez obaw i wewnętrznego niepokoju czekać na kolejne badanie ultrasonograficzne.

  • Pozwala podjąć stosowne działania w razie podejrzenia nieprawidłowości

Badanie USG wykonywane w okolicach 20 tygodnia ciąży pozwala ocenić prawidłowy rozwój płodu. W razie wykrycia nieprawidłowości, lekarz może podjąć stosowne działania. Warto bowiem mieć świadomość, że niektóre zabiegi można wykonać jeszcze na etapie prenatalnym. 

Badania połówkowe to początek...

Warto pamiętać, aby poddać się badaniom prenatalnym także w III trymestrze. Dzięki szczegółowemu USG można wykryć ewentualne wady rozwojowe pojawiające się na późniejszym etapie lub wychwycić nieprawidłowości, które zostały pominięte w poprzednich badaniach. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%