Zamknij

Jak działa czytnik kodów kreskowych?

14:02, 11.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:06, 11.01.2019
Skomentuj

Czytniki kodów kreskowych obecne są już niemal w każdej branży. Te urządzenia znacząco usprawniają funkcjonowanie wielu procesów, których złożoność wymaga użycia szybkiego skanera, np. ze względu na dużą ilość produktów. Działanie czytnika kodów kreskowych jest relatywnie proste, ale warto wiedzieć, na jakiej zasadzie funkcjonuje ten wynalazek.

Zasada działania czytnika kodów kreskowych

Skanery do odczytu kodów kreskowych wykorzystują wiązkę (lub kilka wiązek) lasera. Światło wytworzone przez czytnik pada na kod kreskowy i (w zależności od miejsca, na które padnie) jest odbite lub pochłonięte. Białe pola odbijają laser, a czarne pochłaniają. Właśnie w ten sposób czytnik jest w stanie zinterpretować to, co widzi w kodzie kreskowym: fotodetektor otrzymuje informacje, którą następnie przekształca w impulsy elektryczne, a finalnie ukazuje się nam zakodowana w kodzie kreskowym informacja.

Funkcjonowanie czytników kodów QR

Zwykłe kody kreskowe nie są problemem dla najbardziej podstawowych czytników, ale sytuacja zmienia się w przypadku czytania kodów QR. Ponieważ zwyczajne kody kreskowe składają się z pionowych czarnych i białych kresek, linia lasera nie ma najmniejszego problemu z ich odczytem. Kody QR są jednak dużo bardziej złożone (przez co można też zakodować w nich więcej informacji). Do odczytu QR-ów potrzebne są czytniki kodów kreskowych 2D, czy też tzw. imagery. Imagery potrafią czytać obie wersje kodu kreskowego.

Czytanie kodów kreskowych za pomocą telefonu

Dzięki nieustannemu rozwoju technologii smartfonów, każdy może wykorzystać własny telefon do odczytu kodów kreskowych. Aplikacje mobilne działają na tej samej zasadzie, co imagery: aparat na podstawie systemu wizyjnego interpretuje informacje, które są zakodowane wewnątrz kodu. Można wykorzystać to zarówno w przypadku kodów kreskowych 1D, jak i 2D.

Skanery kodów kreskowych na telefony komórkowe możemy pobrać ze sklepów z aplikacjami dla wszystkich systemów operacyjnych. Jest to jednak polecane tylko w przypadku osób, które na co dzień nie potrzebują profesjonalnego sprzętu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%