Zamknij

Leczenie problemów ze wzrokiem

10:40, 01.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:40, 01.02.2019
Skomentuj

Choroby oczu często rozwijają się bardzo powoli. Pozornie nic nieznaczące zmiany mogą być jednak objawami bardzo poważnych zmian.

Leczenie problemów ze wzrokiem jest dość skomplikowane i uzależnione od choroby. Najczęściej pierwsze sygnały, że ze wzrokiem dzieje się coś niedobrego, pojawiają się po czterdziestce. Odsuwamy gazetę, bo litery rozmazują się, gdy trzymamy ją blisko. Oczy bolą nas i pieką. Z czasem dołączają się bóle głowy. Objawy te bagatelizujemy, przypisując je zmęczeniu albo "wiekowi". Często są to objawy, które wynikają z choroby trawiącej nasz organizm, która nie jest związana z układem wzrokowym. Szczególnie niebezpieczne są schorzenia układu krążenia, miażdżyca naczyń i cukrzyca, ponieważ mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w oku. Metoda leczenia zależy od rodzaju problemu. Czasem wystarczą okulary. Innym razem potrzebna jest operacja.
Najczęstszym problemem jest oczywiście wada wzroku wynikająca z wadliwe działającego układu wzroku. Kiedy wada wzroku jest niewielka, to jest ona łatwo do skorygowania za pośrednictwem okularów. Problem pojawia się, kiedy wada wzroku sięga kilku lub kilkunastu dioptrii. Dużo bardziej skomplikowane jest leczenie daltonizmu, który uniemożliwia prawidłowe rozróżnianie barw. Dotyczy głównie mężczyzn, gdyż częściej dziedziczą daltonizm jako wadę wrodzoną. Jest to zaburzenie, które objawia się różnie u innych osób, stąd leczenie jest tutaj indywidualne. Problemem jest też zaburzenie widzenia stereoskopowego. Jest to wada, która powoduje, że nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić odległości. Osoby, których ona dotyczy, nie widzą głębi.

Wiele wad wzroku możemy usunąć za pomocą laserowej terapii wzroku. Jest to bardzo bezpieczne, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie. Nie każdy jednak może się poddać działaniu lasera. Osoby, które chorują na cukrzycę czy chorobę nowotworową, nie mogą skorzystać z tej metody. Inne przeciwwskazania to niestabilna wada refrakcji, wiek poniżej 21 lat, jaskra, zaćma, ciąża, okres karmienia, stożek rogówki oraz blizny na rogówce i zbyt cienka rogówka, odwarstwienie siatkówki, rozrusznik serca oraz opryszczka. Sam zabieg jest prosty. Podczas zabiegów chirurgii refrakcyjnej wiązka lasera modeluje powierzchnię rogówki w ciągu kilku sekund, tak aby obraz pojawił się na siatkówce. Choć rogówka zmienia się o ułamki milimetra, te subtelne zmiany przywracają doskonałą ostrość wzroku.

Po zabiegu pacjent powinien wypełniać jedyni zalecenia lekarza. Oznacza to nie prowadzenie samochodów bezpośrednio po zabiegu oraz noszenie opatrunku przez kilka dni. Sam proces gojenia jest wydłużony i trwa nawet do pół roku, ale metoda laserowego korygowania wad wzroku pozwala zredukować wady nawet o kilka dioptrii w przypadku krótkowidzów i dalekowidzów. W trakcie rekonwalescencji musimy też unikać zakurzonych pomieszczeń, nie kąpać się w zbiornikach wodnych i nie myć przez pewien czas oka. Chodzi o to, aby uniknąć zakażenia i nie dopuścić do mechanicznego podrażnienia leczonego oka. Po tym czasie już bez ograniczeń możemy cieszyć się dobrym wzrokiem.

Sprawdź również: https://blikpol.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%