Zamknij

Na czym polega dystrybucja surowców kosmetycznych?

09:41, 04.02.2019 Materiał Partnera Aktualizacja: 09:50, 04.02.2019

Produkcja kosmetyków wiąże się z nieustannym pozyskiwaniem surowców. Dlatego prowadzenie tego typu interesu może okazać się bardzo dochodowym zajęciem. Na czym ono polega i co możemy sprzedawać?

Czego potrzeba producentom kosmetyków?

Do produkcji kosmetyków potrzeba bardzo wielu substancji. W zależności od tego, jaki krem czy tusz chcemy stworzyć, musimy zadbać o wszelkie niezbędne składniki. Możemy podzielić je na kilka większych grup. W każdej z nich znajduje się określona paleta surowców. Zacznijmy więc od związków powierzchniowo czynnych. To substancje, które pełnią rolę emulgatorów, środków zmniejszających napięcie powierzchniowe, systemów pianotwórczych, czy solubilizatorów. Coraz częściej funkcje te pełnią naturalne środki, które ze względu na rosnący popyt na eko-kosmetyki są coraz częściej pożądane przez klientów. Jednym z nich jest lecytyna. Umożliwia ona recepturowanie stabilnych preparatów kosmetycznych oraz natłuszczanie i uelastycznianie skóry. Dzięki niej aktywne składniki łatwiej przenikają przez naskórek. Lecytynę wykorzystuje się w kremach, balsamach przeciwzmarszczkowych i odżywczych, a także maseczkach regeneracyjnych. Innym związkiem powierzchniowo czynnym będzie lanolina. Jej główną zaletą jest zdolność do pochłaniania trzykrotnej ilości wody w stosunku do własnej objętości. Lanolina jest podstawą preparatów emulsyjnych. 

Dystrybucja surowców kosmetycznych – konserwanty

Kolejnym ważnym surowcem wykorzystywanym do produkcji kosmetyków są konserwanty. To związki chemiczne, które gwarantują stabilność mikrobiologiczną preparatu. Bez nich utrzymanie właściwości preparatu byłoby bardzo trudne. Poza tym, bardzo łatwo byłoby o pojawienie się infekcji u użytkowników kosmetyków. Jednak konserwantów nie może być też zbyt wiele. To one w dużej mierze są przyczyną wielu reakcji alergicznych. Dlatego producenci ograniczają ich stosowanie do minimum, szczególnie w środkach przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu czy miejsc mających kontakt z śluzówką. Rozwój mikroorganizmów może też zostać zatrzymany poprzez wykorzystanie olejków eterycznych. Są to wieloskładnikowe mieszaniny związków pozyskiwane z roślin poprzez destylację z parą wodną.

Dystrybucja surowców kosmetycznych – co cechuje surowce roślinne?

Rośliny można uznać za kolejną grupę surowców wykorzystywanych do produkcji kosmetyków. To z ich części, takich jak owoce, kwiaty, czy korzenie, pobiera się substancje aktywne biologicznie. Mają one zazwyczaj postać ekstraktów, olejków, czy olejów. Działają one bardzo łagodnie i nie powodują skutków ubocznych. Ważne jest, by pochodziły one z upraw ekologicznych, pozbawionych szkodliwych substancji. Roślinne surowce posiadają wiele właściwości: opóźniają procesy starzenia skóry, nawilżają, ściągają i napinają skórę, pochłaniają promieniowanie UV, wybielają i likwidują przebarwienia. 

Dystrybucja surowców kosmetycznych – dlaczego warto?

Powyżej przedstawione zostały tylko nieliczne rodzaje składników wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym. Jeśli więc chcemy, by dystrybucja surowców kosmetycznych stała się naszym zajęciem, musimy liczyć się nie tylko z kosztami, ale także z wyborem konkretnego rodzaju składników. Inwestycja w tego typu działalność wymaga odpowiedniego wkładu finansowego, jednak zyski mogą przekroczyć nasze oczekiwania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%