Zamknij
REKLAMA

Odkurzacze z filtrem wodnym - moda czy funkcjonalność?

11:34, 14.02.2019 | Materiał Partnera

Odkurzanie mieszkania lub pomieszczenia biurowego polega nie tylko na usunięciu większych zabrudzeń z podłogi. Coraz większa ilość użytkowników ma świadomość, że zanieczyszczeń nie stanowią jedynie widoczne elementy, ale także drobne cząsteczki, których nie widać gołym okiem. Stale powiększa się grono osób, które zamieniają swoje tradycyjne odkurzacze workowe na te wyposażone w filtr wodny.

Bez wątpienia odkurzacze wodne nie należą do najtańszych urządzeń na rynku. Ceny są mocno zróżnicowane i zależą od rodzaju odkurzacza, ale z pewnością ta technologia jest dużo bardziej dostępna niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wtedy odkurzacz z filtrem wodnym kosztował krocie i można było zakupić go wyłącznie od akwizytorów. Taki zakup stawał się opłacalny jedynie w przypadku firm sprzątających czy instytucji administracji publicznej. Teraz odkurzacz z tym rozwiązaniem każdy bez większych wyrzeczeń może zakupić do swojego mieszkania.

W jaki sposób działa odkurzacz wodny?

Budowa odkurzaczy z filtrem wodnym jest nieco inna, niż tradycyjnych workowych, jednak zasada działania obu typów urządzeń jest bardzo zbliżona. Nieczystości wraz z powietrzem są wciągane do wnętrza maszyny. Różnica polega na miejscu, w którym brud i kurz są magazynowane. W tradycyjnych odkurzaczach kurz zbiera się w filtrze workowym. W przypadku odkurzaczy wodnych większość zanieczyszczeń ląduje w zbiorniku z wodą. Powietrze przepływa przez niego, pozostawiając w wodzie zanieczyszczenia, a z wylotu wypuszczone zostaje niemal czyste powietrze.

Mając na uwadze najwyższą jakość odkurzania, bardzo często tego typu urządzenia wyposaża się w dodatkowe filtry. Poza filtrem wodnym, w którym lądują najcięższe zanieczyszczenia, można spotkać jeszcze filtry zmywalne i HEPA. Urządzenia wyposażone we wszystkie trzy filtry wypuszczają powietrze niemal idealnie czyste. Co więcej, są w stanie także nawilżyć pomieszczenie, ułatwiając funkcjonowanie nie tylko alergikom.

Wygodne i skuteczne filtrowanie powietrza

Sercem wspomnianych odkurzaczy jest oczywiście filtr wodny. Najczęściej występuje on w formie zbiornika, do którego przed rozpoczęciem pracy wlewana jest czysta woda. Zbiornik może pomieścić najczęściej od jednego, do dwóch litrów wody, jednak zdarzają się urządzenia, w których zbiorniki mogą być znacznie większe.

Zalet takiego filtra jest naprawdę sporo. Największą z nich okazuje się chyba bardzo wygodne opróżnianie filtra ze wszystkich nieczystości. Większość modeli markowych odkurzaczy ma tak zaprojektowany zbiornik, aby bez trudu można było go wydobyć z maszyny i łatwo wylać wodę wraz z niechcianą zawartością.

Dzięki temu, że powietrze wciągane do urządzenia przepływa przez wodę, większość suchych zanieczyszczeń zostaje przez nią przechwyconych. Ma to wpływ na jakość powietrza wypływającego na zewnątrz. W tradycyjnych odkurzaczach można zauważyć, że powietrze wypadające z wylotu ciągle zawiera drobinki kurzu. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy worek na kurz jest pełny. Można się tylko domyślać, ile cząsteczek niewidocznych dla ludzkiego oka wydostaje się na zewnątrz.

W omawianym typie odkurzaczy nic takiego nie będzie miało miejsca. Wszelkie pyły i drobinki kurzu pozostają w wodzie. Dodatkowe filtry dbają o to, by także te niewidoczne elementy zatrzymywały się wewnątrz urządzenia. Filtr HEPA, umieszczony tuż przed wylotem, zatrzymuje nawet zarodniki grzybów, czy roztocza. Właśnie dlatego odkurzacze z filtrem wodnym są polecane alergikom.

Osoby cierpiące na alergie oddechowe docenią także inną funkcję, jaką posiadają odkurzacze wodne. Chodzi o nawilżenie powietrza, co w zasadzie jest jedynie skutkiem ubocznym działania urządzenia. Powietrze wypływające z filtra wodnego ma większą wilgotność, co daje przyjemny efekt wyjątkowej świeżości panującej w całym pomieszczeniu. Każdy domownik z przyjemnością wejdzie do pachnącego świeżością i odpowiednio nawilżonego pomieszczenia. Zwłaszcza w czasie zimowej aktywności grzejników, które wysuszają powietrze.

Inne zalety odkurzaczy z filtrem wodnym

Jeśli uznać, że filtr wodny to serce urządzenia, pora spojrzeć na jego pozostałe organy. Już na pierwszy rzut oka widać, że odkurzacze wodne są kolejnym etapem w rozwoju urządzeń czyszczących. Ich kształt i sylwetka najczęściej odbiega wyglądem od tradycyjnych odkurzaczy. Nadawane im kształty są futurystyczne, a wzory często bardzo dynamiczne. Nawet jeśli odkurzacz pozostanie w mieszkaniu w widocznym miejscu, stanie się estetycznym elementem dekoracji, a nie tylko urządzeniem AGD.

Bardziej zaawansowane technologicznie odkurzacze posiadają też dodatkowe funkcje, na które pozwala rodzaj zastosowanego filtra. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość czyszczenia podłoża z płynów. Bez obaw można nimi zebrać rozlaną wodę, czy sok. Całość w pierwszej kolejności trafi do wody zgromadzonej w filtrze, którą przecież wylewa się po każdym odkurzaniu. W przypadku worków na kurz z tradycyjnych urządzeń, taki zabieg mógłby doprowadzić do zniszczenia go.

Jeśli jesteśmy już przy temacie worków, to kolejną zaletą jest ich brak w urządzeniach wyposażonych w filtr wodny. Wszelkie ograniczenia, związane z zakupem worków, wymianą i posiadaniem stale zapasu tego typu filtrów nie zaprzątają głowy użytkownikom odkurzaczy z filtrem wodnym. Generuje to także wymierne oszczędności, co odczują przede wszystkim posiadacze odkurzaczy, w których zastosowano nietypowe filtry workowe.

Co ciekawe, brak worków ma także wpływ na oszczędność energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania urządzenia. Zapchany filtr workowy wpływa na mniejszą moc ssącą odkurzacza. W związku z tym praca jest mniej wydajna i na wykonanie jej potrzeba więcej czasu. Samo urządzenie „męczy się” bardziej, kiedy przez zapchany filtr nie może swobodnie pracować. Filtr wodny sprawia, że siła ssania jest stale na tym samym, wysokim poziomie.

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza?

Odkurzacze z filtrem wodnym różnią się między sobą nie tylko ceną i marką producenta. Oczywiście wraz z ilością dodatkowych opcji zwiększa się także cena danego urządzenia. Nie dajmy się jednak zwariować, ponieważ nie wszystkie dodatkowe funkcje odkurzaczy będą nam potrzebne. Na co więc zwrócić największą uwagę?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na serce urządzenia, czyli właśnie filtr. Ważne jest nie tylko jego usytuowanie i możliwość szybkiego wyjęcia pojemnika na wodę. Sam kształt zbiornika powinien zwrócić uwagę kupującego. Im bardziej regularne kształty, tym łatwiejsze będzie zachowanie czystości we wnętrzu. Liczne zakamarki i ostro zakończone narożniki zbiornika, to potencjalne miejsca, gdzie gromadzi się bród. Jeśli nie uda się go usunąć, będzie to miało wpływ na jakość odkurzania, a nawet zapach wydobywający się z urządzenia wraz z wypuszczanym powietrzem.

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja prania, która dostępna jest w bardziej zaawansowanych modelach. Tego typu odkurzacze nie tylko wciągają brud i niewielkie plamy wody, ale również namaczają powierzchnie czyszczone. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które w mieszkaniu lub firmie posiadają spore powierzchnie pokryte wykładzinami tkaninowymi. Wspomniana funkcja przyda się w trakcie prania tapicerki samochodowej albo wykładzin podłogowych. Z powodzeniem można też prać dywany, czy czyścić zabrudzenia z terakoty. Przed zakupem warto jednak się zastanowić, jak często to dodatkowe ułatwienie będzie stosowane i czy w ogóle będzie potrzebne.

Odkurzacze z filtrem wodnym przeważnie są nieco większych rozmiarów niż ich odpowiedniki wyposażone w filtr workowy. Trzeba wziąć pod uwagę także większy ciężar tego urządzenia, a co za tym idzie jego mobilność. Ręczne przenoszenie odkurzacza, zwłaszcza przez osoby starsze lub schorowane, może stanowić spory problem. Rozwiązaniem są kółka, na których będzie się poruszał odkurzacz. Im większa będzie ich średnica, tym łatwiej przeprowadzimy urządzenie przez nierówności progów, czy krawędzie chodników.

Z uwagi na rozmiar urządzenia ważne jest także to, w jaki sposób będzie przechowywane. Niektóre odkurzacze mają funkcję parkowania zaprojektowaną w pozycji pionowej, inne w poziomej. U dobrych producentów istnieje możliwość ustawienia odkurzacza zarówno w jednej, jak i drugiej pozycji.

Wybór renomowanego producenta ma wpływ na jakość i niezawodność odkurzacza. Solidne urządzenia w bardzo przystępnych cenach to domena produktów Kaercher. Oferta odkurzaczy z filtrem wodnym dostępna jest na https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze/odkurzacze-z-filtrem-wodnym.html. Urządzenia tej firmy są tak skonstruowane, aby umożliwić jak najbardziej wydajną pracę. Zaprojektowano w nich sporą ilość dodatków, takich jak wygodny uchwyt do przemieszczania odkurzacza. Teleskopowa rura nie tylko ułatwi pracę, ale również zajmie mniej miejsca w czasie spoczynku maszyny. Obudowa urządzeń jest tak skonstruowana, aby mogła pomieścić dodatkowe końcówki i inne akcesoria. Wszystko po to, aby odkurzanie nie kojarzyło się z udręką i zyskało nową, przyjemną twarz.

Źródła:

  • https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze/odkurzacze-z-filtrem-wodnym.html
  • http://regiodom.pl/portal/wnetrze/rtv-agd/odkurzacz-wodny-jego-wady-i-zalety-ile-kosztuja-odkurzacze-wodne
  • https://www.infomarket.edu.pl/uploads/magazines/files/2016/12/IP-R_ODKURZACZE_INTERAKTYWNY.pdf
(Materiał Partnera)
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone