Zamknij

Lokata czy konto oszczędnościowe, czyli poradnik dla zapobiegliwych

08:19, 14.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:20, 14.03.2019
Skomentuj

Do tego że warto oszczędzać nie trzeba nikogo przekonywać. Posiadanie nawet niewielkiej sumy odłożonej na „czarna godzinę” może wybawić z niejednej opresji. Coraz śmielej korzystamy z dostępnych na rynku finansowym narzędzi ułatwiających gromadzenie zapasów kapitału. Jak wybrać produkt, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania?

Jak mądrze oszczędzać?

Szukając odpowiedniego produktu pomocnego w oszczędzaniu, warto brać pod uwagę parę czynników: jak wielka jest kwota, którą chcemy zdeponować, czy chcemy od razu zamrozić dużą część gotówki, czy może wolimy wpłacać regularnie drobniejsze sumy? Czy dążymy do tego aby ulokować gdzieś oszczędności i zapomnieć o nich na dłuższy czas, a może lepszym rozwiązaniem było by mieć do niego stały dostęp „na wszelki wypadek”? Pamiętajmy, że dobrze ulokowane pieniądze, przy korzystnym oprocentowaniu, mogą zarabiać same na siebie. To, oraz gwarancja bezpieczeństwa największe zalety lokat i kont oszczędnościowych. Korzystnie oprocentowane plus odpowiednio dobrany do naszych potrzeb produkt gwarantują nam systematyczne powiększanie naszego kapitału.

Dla kogo lokata?

Lokata przynosi wiele korzyści dla osób, które chcą zdeponować na dłuższy czas większą ilość pieniędzy. Zależnie od oferty danego banku, możemy wybierać czas przez jaki czas środki pozostaną zamrożone: od miesiąca aż do trzech lat. Im dłużej pozostaną nieruszone tym większe zyski otrzymamy z kapitalizacji odsetek.  Jeżeli dysponujemy dużą kwotą pieniędzy np. ze spadku, albo odprawą z pracy i nie mamy potrzeby wydawać jej na bieżące potrzeby – warto umieścić ją na lokacie, to gwarancja pewnego zysku. Pamiętajmy aby dobrze przemyśleć zamrożenie środków, gdyż w przypadku zerwania umowy przed terminem ustalonym z bankiem, tracimy uzbierane odsetki.

Kto powinien korzystać z konta oszczędnościowego?

Ta forma zbierania pieniędzy jest zdecydowanie bardziej elastyczna. Zazwyczaj konta oszczędnościowe mają mniejsze oprocentowanie niż lokaty, pozwalają jednak na pewną swobodę w dysponowaniu kapitałem. Na takie konto możemy wpłacać dowolna ilość środków, kiedy chcemy. Raz w miesiącu możemy je wypłacać bezpłatnie, kolejne są już obciążone prowizją – to dobra motywacja, do tego aby zostawić w spokoju odłożone środki. Kapitalizacja odsetek zazwyczaj następuje pod koniec miesiąca rozliczeniowego.

W dobie bankowości internetowej, zarówno założenie konta oszczędnościowego jak i lokaty możemy wykonać bez wychodzenia z domu: w pełni online bądź przez telefon. Warto rozważyć tę opcję i zabezpieczyć się na przyszłość – rozsądnie ulokowane oszczędności będą wypracowywały zyski, a my zyskamy pewność że w razie nagłego wypadku bądź chęci inwestycji – nasze pieniądze będą tuż pod ręką.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%