Zamknij

Lampy uliczne LED: korzyści nie tylko finansowe

09:02, 08.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:04, 08.04.2019
Skomentuj

W ostatnich latach nastąpił prawdziwy boom na modernizację oświetlenia ulicznego, do którego rzuciły się przede wszystkim samorządy i inni zarządcy dróg z uwagą liczący każdą złotówkę. Technologia ta pozwoliła przede wszystkim na znaczne obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury i dla wielu jest to wystarczający przemawiający za nią argument. Instalacja tego typu źródeł światła to jednak korzyści także dla uczestników ruchu.

Tanio nie jest, ale się opłaca

Lampy LED, gdy stawiały na naszym rynku pierwsze kroki, miały pewne grono sceptyków wątpiących w to, czy jej zastosowanie na ulicach przyniesie jakikolwiek pozytywny rezultat poza finansowym. Istotnie – źródła światła muszą być odpowiednio dobrane, jeśli mają należycie spełnić swoje zadanie, zwłaszcza tam, gdzie rozkład projektowany był z myślą o użyciu np. lamp sodowych. Zlekceważenie charakterystyki zastosowanych wyrobów może przynieść niekoniecznie satysfakcjonujący rezultat. Wyzwaniem może być także wysoka luminacja wymagająca niekiedy stosowania w oprawach odpowiednich kloszy. Należy także dbać o odpowiednią jakość stosowanych rozwiązań. Technologia ta ma swoje wymagania. Bardzo ważne jest, by producent zadbał o skuteczny radiator zdolny sprawnie odprowadzać wytworzone przez gęsto rozmieszczone chipy ciepło i chronić całość przed przegraniem. Niezawodny musi być także zasilacz.

Jeśli jednak tylko nie poczyniono nieprzemyślanych, krótkowzrocznych oszczędności i zainstalowano dobre wyroby, rezultat okazuje się więcej niż znakomity. Przede wszystkim: oszczędność energii sięgająca przynajmniej 50%, a przy odpowiednich systemach sterowania dużo więcej. Poza tym – wysoka trwałość, która eliminuje konieczność częstych prac serwisowych. I to jednak nie wszystko.

Lepsze światło

Nie mniej ważne od ekonomii użytkowania jest bezpieczeństwo. Od jakości oświetlenia, zwłaszcza w miejscach, w których odbywa się intensywny ruch, zależy w tym zakresie bardzo wiele. Przywykliśmy do tego, że archaiczne lampy sodowe dają charakterystyczne światło barwy żółtej – swego czasu taki rezultat był zresztą celowym zabiegiem, jako że dawniej sądzono, iż pozwala to lepiej rozpraszać mgłę.

Dziś nie ma wątpliwości, że to białe, jako bardziej naturalne, pozwala na dużo skuteczniejszą obserwację sytuacji na drodze. Nie jest to jednak jedynie kwestia subiektywnych odczuć, choćby nawet dużej liczby ludzi. Widmo, jakim charakteryzuje się światło emitowane przez oświetlenie uliczne LED jest niemal tak szerokie, jak słonecznego, co w oczywisty sposób wpływa na wysoką zdolność postrzegania wszelkich szczegółów czy odcieni. Dzięki temu też nominalne natężenie światła może być nieco niższe, a rezultat i tak będzie znakomity.

Ulice oczywiście nie są jedynymi miejscami, w których warto modernizować oświetlenie. Obecnie producenci, tacy jak np. Nowaled, dostarczają oprawy doskonale nadające się także do instalacji w każdym innym miejscu w przestrzeni publicznej, także np. w otoczeniu budynków. To również wpływa na bezpieczeństwo, m.in. podnosząc jakość obrazu dostarczanego przez systemy monitoringu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%