Zamknij
REKLAMA

Karta EKUZ, czyli co może ubezpieczony turysta

10:18, 09.04.2019 | artykuł sponsorowany

Podczas podróży zagranicznej warto jest pamiętać o ubezpieczeniu. Dobrze jest zdecydować się na płatną polisę turystyczną, ale również wyrobić bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czym właściwie jest EKUZ i jakie są korzyści z jego posiadania? Podpowiadamy w tym artykule.

Z ubezpieczenia EKUZ może skorzystać każdy ubezpieczony w NFZ Polak. Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Dzięki niej można uzyskać łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych usług państwowej służby zdrowia w krajach Unii Europejskiej, a także w Lichtensteinie, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. W ramach bezpłatnego zakresu usług dostępne są jednak jedynie te z nich, które są w danym państwie finansowane przez kraj. Jeżeli więc dane państwo finansuje opiekę medyczną jedynie w części, to w takiej sytuacji EKUZ pokrywa jedynie ową część „państwowych” wydatków. Przykładowo, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw. EKUZ (https://ekuz.com.pl) w Hiszpanii zapewnia refundację części leków, bezpłatną hospitalizację, natomiast w przypadku konieczności leczenia stomatologicznego, jest ono niestety w 100% odpłatne. We Francji z kolei dzięki EKUZ można liczyć m.in. na zwrot całkowity kosztów niezbędnych leków, opłacenie od 80 do 100% kosztów leczenia szpitalnego i zwrot części wydatków poniesionych na transport sanitarny. W Portugalii wizyty u lekarza są w większości przypadków płatne, część leków jest darmowa, a za niektóre należy zapłacić do maksymalnie 85% ceny, bezpłatne jest też przebywanie w szpitalu.

W jaki sposób można wyrobić EKUZ? Wystarczy wydrukować i wypełnić odpowiedni wniosek (do pobrania tutaj: https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/) i złożyć go w Oddziale Wojewódzkim lub też Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwej miejscu zamieszkania osoby ubezpieczonej. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jej wyrobienie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Konieczne jest dostarczenie wypełnionego wniosku oraz zdjęcia twarzy osoby ubezpieczonej. Karta jest wydawana od ręki, choć może się zdarzyć, że w sytuacji dużego zainteresowania (szczególnie w okresie wakacyjnym), czas wydania może się przedłużyć. Dlatego najlepiej jest zgłosić się po kartę przynajmniej na kilka dni przed planowanym wyjazdem, aby mieć pewność, że na spokojnie ją dostaniemy bez zbędnych problemów.

Karta EKUZ jest bardzo przydatnym rozwiązaniem w przypadku podróży zagranicznych. Z całą pewnością warto ją wyrobić. Jest ważna przez rok, dlatego – w zależności od dat wyjazdu na wakacje w bieżącym i kolejnym roku – dzięki jednej karcie możliwy jest bezpieczny pobyt np. na dwóch urlopach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone