Zamknij
REKLAMA

Materiały na parapety wewnętrzne. Jaki parapet wybrać do domu?

14:12, 10.04.2019 | Materiał Partnera

Przy wyborze parapetów wewnętrznych do swojego domu warto wziąć pod uwagę nie tylko aranżację pomieszczenia, ale również właściwości poszczególnych materiałów. Na co się zdecydować?

Parapet wewnętrzny może być wykonany z różnych materiałów – kiedyś najczęściej był to malowany beton, teraz do wyboru mamy o wiele więcej rozwiązań, które można dopasować do każdego wnętrza.

Głównym celem parapetu jest wspomaganie mieszania powietrza z grzejnika, ale również zmniejsza on rozchodzenie się kurzu po pomieszczeniu.

Jak dobrać odpowiedni parapet? Sprawdź nasz poradnik przygotowany wspólnie z serwisem http://osrodeksawa.pl/ i dobierz taki parapet wewnętrzny, który sprawdzi się najlepiej!

Parapet kamienny

Parapet wykonany z marmuru albo granitu to przede wszystkim wyjątkowa elegancja.

Kamienie tego rodzaju są bardzo trwałe, ale także są drogie i ciężkie. Dodatkowo, wybierając parapet z marmuru, musimy pamiętać o jego dodatkowej impregnacji – dzięki temu zabezpieczymy go przed plamami. Parapety granitowe są bardziej odporne na zaplamienia i nie trzeba ich impregnować.

Parapet z konglomeratu

Tańszą alternatywą dla parapetów wykonanych z kamienia są parapety z konglomeratu kamiennego, na przykład marmurowego.

Konglomerat powstaje z kruszywa marmurowego, które mieszane jest z lepiszczem z żywicy, a następnie formowane w odpowiedni kształt. Parapet z konglomeratu przypomina ten kamienny, ale jest od niego znacznie tańszy. Jest też bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i zaplamienia. Konglomeraty mogą być także barwione na różne kolory.

Parapet z kamienia syntetycznego

Kamień syntetyczny produkowany jest najczęściej z mączki kamiennej i piasku, a także z żywic i pigmentów nadających mu odpowiedni kolor.

Przypomina do złudzenia kamień, ale jest od niego lżejszy, a także jest odporny na działanie wody i większości detergentów. Także cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Parapet drewniany

Najczęściej spotykamy parapety z litych desek, ale również mogą być one wykonane z drewna klejonego albo układanego jak parkiet. Parapety z drewna klejonego są bardziej odporne na zmiany temperatury i wilgotności niż te z drewna litego – nie kurczą się tak i nie wypaczają.

Specjaliści przekazują nam informacje, że parapety drewniane najlepiej nadają się do wnętrz, w których nie dochodzi do nadmiernego zawilgocenia, dlatego nie są polecane do łazienek i kuchni. Sprawdzą się za to w salonie albo w sypialni.

Parapet z płyty laminowanej

Parapet można wykonać także z płyty laminowanej – podobnej do tych, które stosuje się na blaty kuchenne. Laminat jest dostępny w wielu wzorach do wyboru – może przypominać drewno oraz inne materiały, na przykład beton, kamień.

Parapety z płyty laminowanej są niedrogie i odporne na uszkodzenia, dlatego mogą służyć przez lata.

Parapety z PCV

To niedrogie parapety, które powstają z płyt produkowanych z polichlorku winylu – PCV, PVC.

Parapety wewnętrzne tego rodzaju mają przekrój komorowy, co dodatkowo poprawia ich wytrzymałość. Są odporne na wilgoć, ale nie należy umieszczać ich zbyt blisko grzejnika, ponieważ mogą się odkształcić.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone